24 Mayıs Cuma 2024

Tüm acil aramalar 112'de toplanacak

Tüm acil aramalar 112'de toplanacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'de tüm acil aramaların 112 numarasında birleşeceğini, itfaiye, AFAD, jandarma, polis, sağlık ve sahil güvenliğe 112 numarası ile ulaşılacağını aktardı.

 

Kahramanmaraş'ta gerçekleşen İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) tanıtım toplantısına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.

 

Bakan Soylu, acil durum anlarında aranması gereken numaraların tek numarada birleşeceğine dair açıklama yaptı.

 

TÜM NUMARALAR 112'DE BİRLEŞECEK

 

Soylu, 112 Acil Çağrı Merkezi'yle ilgili dünyada parmakla gösterilen önemli bir sistemin hayata geçirildiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

"Önümüzdeki hazirana kadar Allah nasip ederse Türkiye'de ormandan itfaiyeye, AFAD'dan jandarmaya, polise, Sahil Güvenlik'e, sağlığa kadar acil hizmet numaralarının hepsini kaldıracağız, 112 numarasında birleştireceğiz. Bu yazılım akıllı bir yazılım. Gelen bütün ihbarları akıllı bir yazılımla analiz edecek, hırsızlık en çok hangi bölgede oluyor, trafik kazaları en çok nerelerde oluyor, orman yangınlarında en çok sıkıntı nerede oluşuyor gibi bütün bunları analiz edecek ve bütün kurumların tedbir almaya, önceden bunlara yönelik yapılabilecek eylemleri oluşturmaya sevk edecek."

 

YERLİ VE MİLLİ YAZILIM

 

Soylu, dünyanın birçok yerinden ödül alan bu yazılımın milli ve yerli olduğunu sözlerine ekledi.

 

AFETLERE KARŞI ÖNLEMLER ALINMALI

 

Bakan Soylu, doğal afetlerle ilgili alınması gereken önlemlerin değerlendirildiği toplantıda binaların depreme karşı güçlendirilmesinin önemine dikkati çekerek, "Arabalarımızı yenilemek için gayret ettiğimiz kadar, binalarımızı yenilemek için gayret etmezsek doğru davranmış olmayız." dedi.

Yeni Yorum