19 Nisan Cuma 2024

Türkiye'de binlerce kişi, Doğu Türkistan için yürüdü

Türkiye'de binlerce kişi, Doğu Türkistan için yürüdü

Çin'in Doğu Türkistan'daki politikaları ve insan hakları ihlalleri, Türkiye genelinde birçok şehirde protesto edildi.

 

'Sessiz Çığlık' adıyla düzenlenen ve on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemlerde "Katil Çin", "Doğu Türkistan'da zulme dur de", "Doğu Türkistan'a ses ver", Doğu Türkistan yalnız değildir" yazılı pankartlar taşındı.

 

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla Cuma namazının ardından başlayan protestolarda, ellerinde Doğu Türkistan bayrakları bulunan eylemciler, Uygurlarla dayanışma içinde olduklarını dile getirdi.

 

Gösterilerde Arsenal forması giyen Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil'e de dayanışma mesajları verildi. Özil, Doğu Türkistan'a sahip çıkılması için Twitter hesabından çağrıda bulunmuş, Çin yönetiminden sert tepki almıştı.

 

İstanbul'da Fatih Cami'sinin avlusunda toplanan kalabalık, "Kardeşini öldüren sessizliğindir", yazılı pankart açarak, ellerindeki meşaleler ile Türk ve Doğu Türkistan bayraklarıyla Beyazıt Maydanına kadar yürüdü.

 

 

Diasporadaki Uygurlar, Çin'in Doğu Türkistan'da bin 300 civarında toplama kampı inşa ettiğini ve 'yeniden eğitim merkezi' adını verdiği bu kamplarda soykırım ve asimilasyon faaliyetleri yürüttüğünü belirtiyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre, toplama kamplarında 1 ile 2 milyon Uygur ve diğer Müslüman Türk azınlıklara mensup kişiler tutuluyor.

Yeni Yorum