28 Mayıs Pazar 2023

Ümit Özdağ’ın “Trabzon’da Afganlara vatandaşlık dağıtılıyor” iddiası da boş çıktı

Ümit Özdağ’ın “Trabzon’da Afganlara vatandaşlık dağıtılıyor” iddiası da boş çıktı

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, yaptığı bir sosyal medya paylaşımıyla Trabzon’u adeta hedef gösterdi. Genel Başkan Özdağ, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde geçici Afganistan Konsolosluğu açılarak kimliksiz Afganlara kimlik verildiğini öne sürdü. Trabzon İl Göç İdaresi iddiaları yalanladı.

Irkçı Ümit Özdağ sosyal medyadan yaptığı paylaşımla, “Trabzon’da Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde geçici Afganistan konsolosluğu açılmış. Amaç ülkemize kaçak girmiş, Trabzon’da kimliksiz dolaşan Afganlara kimlik vermekmiş. İnanılır gibi değil. Bu adamların yakalanıp sınır dışı edilmesi gerek oysa.” yalanını dolaşıma soktu.

 

TRABZON’DA AFGANLARA KİMLİK VERİLDİĞİ YALAN

 

Genel Başkan Ümit Özdağ’ın provokatif açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ise İl Göç İdaresi ortaya koydu. İl Göç İdaresinden edinilen bilgilere göre, Afganistan Konsolosluğunun mobil gezici ekibi kendi vatandaşlarına hizmet vermek için Trabzon’da bulunuyor. Konsolosluk ekiplerinin kaçakları kayıt altına alma ve kimlik verme gibi bir yetkisi de bulunmuyor.

 

İl Göç İdaresinden yapılan açıklamada, “Afganistan Konsolosluğunun mobil gezici ekibi 3-4 gündür ilimizde. Dış İşleri Bakanlığından izinli. Resmi bir şekilde kendi vatandaşları ile görüşme yapıyor. Afganistan Konsolosluğu, bizde kayıtlı olan vatandaşlarına hizmet vermek için burada.  Konsolosluk bu insanlardan bazı bilgiler istedi. Başvurular çok olunca da Konsolosluk, ‘ben size Trabzon’da hizmet vereyim.’ dedi. Yasal, normal, izinli bir şey. Büyükşehir Belediyesi yer sağladı. Konsolosluk da vatandaşları ile görüşmeye başladı.  Konsolosluğun kaçakları kayıt altına alma, kimlik verme gibi bir yetkisi de sorumluğu da yok. Böyle bir şey de yapamaz.”  İfadelerine yer verildi.

Yeni Yorum