16 Haziran Pazar 2024

Ümit Özdağ ve Nihat Genç’ten ‘Erzincan İliç’te Fırat’a siyanür karıştı’ yalanı

Ümit Özdağ ve Nihat Genç’ten ‘Erzincan İliç’te Fırat’a siyanür karıştı’ yalanı

Ümit Özdağ ve Nihan Genç, Erzincan’ın İliç ilçesindeki siyanür havuzunda meydana gelen kazayı çarpıtarak yine büyük bir provokasyona giriştiler. Tonlarca siyanürün Fırat Nehri’ne karıştığı yalanını ortaya atan Özdağ, son zamanlardaki yalan serisine bir yenisini daha ekledi.

 

Erzincan’ın İliç ilçesindeki bir maden şirketinin üretim sahasında bir borunun patlaması sonucu 20 metreküp siyanür saha içerisine aktı. Ekiplerin olaya müdahalesiyle birlikte akan siyanür kontrollü bir şekilde havuza aktarıldı.

 

Erzincan’daki bu olay, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile gazeteci Nihat Genç’i harekete geçirdi.

FIRAT’A SİYANÜR KARIŞTI YALANI

 

Yalan haberleriyle gündemden düşmeyen Veryansın TV ve Ümit Özdağ, maden sahasında dökülen 20 metreküplük solüsyonun tonlarca olduğunu ve Fırat Nehri’ne karıştığını iddia etti.

 

Yalan ve provokasyonda sınır tanımayan Özdağ, daha sonra ise Erzincan İliç’e doğru yola çıktığını açıkladı.

 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

 

Öte yandan Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden işletmesi hakkında çevreyi kirlettiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

 

İlçenin Çöpler köyünde faaliyet yürüten bir altın madeni işletmesinin siyanür borusunda sızıntı olduğu yönündeki iddialar üzerine İliç Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti.

 

Başsavcılık, iddiaları araştırmak üzere TCK’nin “çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkların toprağa, suya veya havaya verilmesi” hükmünü içeren 182’nci maddesinde düzenlenen “çevrenin taksirle kirletilmesi” suçundan soruşturma açtı.

 

Jandarma ekipleri soruşturma çerçevesinde işletmenin bulunduğu bölgede herhangi bir çevre kirliliği olup olmadığı konusunda inceleme yaptı.

 

Yeni Yorum