28 Mayıs Salı 2024

Tulpar Fırtınası nedir?

Tulpar Fırtınası nedir?

Bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve istenilen yağışların elde edilememesi, barajlardaki su seviyesini düşürmüş ve tehlikeli tablolara yol açmıştı. Susuzluk yaşanacak korkusu vatandaşları sardı, belediyeler kendilerince faturalandırma da fiyat artışına giderek vatandaşları daha az su kullanımına teşvik etmeye çalışmışlardı.

 

Şubat ayında da havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, susuzluk ve kuraklık tehlikesini sürdürüyor. 

 

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre, 13 Şubat Cumartesi gecesi hava sıcaklıklarının 15 derece kadar düşeceği ve ülkemiz genelinin, Balkanlar üzerinden gelen ve Tulpar Fırtınası adı verilen soğuk hava dalgasının etkisi altında kalacağı ifade edildi. 

 

TULPAR FIRTINASI NEDİR?

 

Tulpar Fırtınası; ender şekilde görülen ve çok kuvvetli soğukları içerisinde barındıran bununla beraber de ekstrem hava koşullarına neden olan bir soğuk hava dalgasıdır.

 

TULPAR FIRTINASI TÜRKİYE'YE GELECEK Mİ?

 

Türkiye'ye geleceği konuşulan ve "Tulpar Fırtınası"  olarak adlandırılan bu soğuk hava dalgasının henüz rotasının tam olarak kesinleşmediği ancak bu durum için iki ihtimal bulunduğu söyleniyor. Bunlardan ilki, soğuk hava dalgasının İtalya ve Balkanlar üzerinde çoğalarak Türkiye'yi pas geçmesi.

Diğer bir ihtimal de olağan gücü ile Türkiye'ye gelmesi. Şayet bu durum gerçekleşir ve Tulpar soğuk hava dalgası ülkemize gelirse çoğu şehir kar altında kalabilir ve bununla beraber de kar kalınlığı ile soğuk hava rekorları da kırılabilir. 

 

Tropikal bir soğuk hava dalgası olan Tulpar'ın şu anda ülkemizi etkileme ihtimali yüzde 60 civarında. 10 Şubat tarihinde Doğu Avrupa ülkelerini vurması beklenen Tulpar soğuk hava dalgasının Türkiye'yi etkileme tarihi ise 13 Şubat olarak tahmin ediliyor.

 

Ankara ve İstanbul’da hava sıcaklığı 14 şubat pazar günü -1 dereceye düşecek ve yoğun kar yağışı başlayacak. İzmir’de ise hava sıcaklığı 2 dereceye düşecek, meteoroloji genel müdürlüğüne göre İzmirlileri yağmur bir gün bekliyor olacak.

Yeni Yorum