15 Haziran Cumartesi 2024

Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 26 kişi için tutukluluğa devam kararı

Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 26 kişi için tutukluluğa devam kararı

“Kobani soruşturması” kapsamında tutuklanan ve aralarında Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 26 kişinin tutukluluklarının devamına karar verildi.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobani soruşturması” kapsamında haklarında tutuklama kararı bulunan aralarında Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da yer aldığı 26 siyasetçinin dosyaları üzerinden tutukluluk incelemesi yapıldı. Yüksekdağ ve Demirtaş ile birlikte tutuklu bulunan Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk ile Nezir Çakan’ın tutukluluk incelemesi Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapıldı.

 

Hakimlik tarafından verilen kararda, “tutuklananlar lehine gelişen bir durum olmadığı, üzerine atılan suçların vasfı ve mahiyeti, delil durumu, soruşturmanın sonuçlanmamış olması ve delillerin karartılması ihtimalleri” gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamı yönünde karar verildi.

 

Soruşturma kapsamında 25 Eylül’de yapılan operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan 20 kişinin tutukluluk incelemesi ise Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapıldı.

 

Yapılan incelemede hakimlik kararında benzer şekilde “suç vasfı, delil toplanmaması, delillerinin karartılma ihtimali” gerekçeleri sıralanarak, tutukluluğun devamı yönünde karar verildi. Karara dair bir üst mahkemeye yapılan itiraz da yine reddedildi.

 

Tutukluluk incelemesi yapılan kişilerin isimleri şöyle:

 

Nazmi Gür, Beyza Üstün, Ayla Akat Ata, İbrahim Binici, Emine Ayna, Bircan Yorulmaz, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengül, Mesut Bağcık, Ayşe Yağcı ve Cihan Erdal, Zeki Çelik, Ali Ürküt, Ayhan Bilgen ve Alp Altınörs.

 

Kaynak: Evrensel

Yeni Yorum