30 Eylül Cumartesi 2023

Terör örgütü PKK’nın yaktığı camilere ses çıkarmayan HDP, provokatör Furkan Vakfı’na sahip çıktı

Terör örgütü PKK’nın yaktığı camilere ses çıkarmayan HDP, provokatör Furkan Vakfı’na sahip çıktı

Sokak eylemlerinde Diyarbakır Sur'da yakılıp yıkılan camiler için sesini çıkarmayan HDP, Gaziantep'teki provokasyon hakkında açıklamada bulundu. HDP'den yapılan açıklamada, "İbadethaneler inananların kutsalıdır. Camilerde ibadet eden yurttaşlara biber gazıyla müdahale ederek, şiddet uygulanması sadece İslam dünyasının değil tüm insanlığın vicdanını yaralamıştır. İnanç ve ibadet özgürlüğüne saldırıyı kabul etmiyoruz" denildi.

32 CAMİDE EZANLAR SUSMUŞTU

 

HDP, geçmiş dönemde güneydoğuda yaşanan olaylarda PKK terör örgütü tarafından yakılan ve yıkılan camiler için bu hassasiyeti göstermemişti.

 

PKK'nın saldırıları nedeniyle Doğu'da birçok cami ve mescitte ibadet yapılamaz hale gelmişti. PKK'nın saldırılarıyla geçtiğimiz yıllarda Diyarbakır, Sur, Mardin, Nusaybin, Dargeçit ve Cizre'de 32 camide ezanlar sustu.

 

Ne olmuştu?

 

Gaziantep'te 3 ayrı camide toplanıp Ramazan ayı boyunca itikafta (5 vakit namaz kılınan bir yerde Allah'a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durulması) bulunacaklarını belirten Alparslan Kuytul’un kurucusu olduğu Furkan Vakfı gönüllüsü 76 kişi, dağılmaları konusundaki uyarıları dikkate almadı. Devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını söyleyen kişiler, polisin müdahalesiyle camilerden çıkarıldı. Gaziantep Valiliği, bu kişilerin amaçlarının provokasyon olduğuna ve polislerin camiye ayakkabıları ile girdiği iddiasının gerçeği yansıtmadığına dair açıklamada bulundu.

Yeni Yorum