25 Nisan Perşembe 2024

İYİ Parti: CHP ile kurulan ittifakta ‘arızalar' var

İYİ Parti: CHP ile kurulan ittifakta ‘arızalar' var

İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, CHP ile yaptıkları ittifaka ilişkin itiraf gibi açıklamalarda bulundu. "Bizim Cumhuriyet Halk Partisi ile Türkiye'yi birlikte yönetelim iddiamız yok." diye konuşan Tatlıoğlu, CHP ile kurdukları ittifakta 'arızalar' bulunduğunu söyledi.

 

superhaber.tv’nin haberine göre; İYİ Partili İsmail Tatlıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Erhan Usta ve Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale ile birlikte partisinin Burdur İl Başkanlığı'na gerçekleştirdiği ziyarette açıklamalarda bulundu. 

 

'SEÇİM İTTİFAKI YAPTIK'

 

Bir partilinin Millet İttifakı'nın geleceğiyle ilgili sorusu üzerine Tatlıoğlu ilginç açıklamalarda. bulundu.

 

Tatlıoğlu şunları söyledi:

 

"Bu süreçte elbette ki birlikteliğimizin taraflardan dolayı arızaları var. Bu konuda bizim bir yolumuz var. Genel olarak gittiğimiz yol var. Millet İttifakı'nın ismi de bizim. Bizim ittifakımız Cumhur İttifakı'ndan çok farklı bir şey. Onlarınki bir koalisyon. Ülkeyi birlikte yönetme arzusu. Onların bir tane ortak adayları var ve Türkiye'yi de ortak yönetiyorlar. Mecliste MHP'nin eli kalkmasa AK Parti'nin oylarını saymazlar. Bütün günahları, sevapları ortak. Böyle bir birliktelik var. Tam bir koalisyon. Zaten Devlet Bahçeli'nin yapısı da iyi bir koalisyon mensubudur. Hatırlayın 1999'da bunu gösterdi. Hiçbir arıza çıkartmayan bir koalisyon mensubu. Millet İttifakı olarak tabii ki böyle bir yapımız yok. Biz, seçim ittifakı yaptık. Demokratik alanın genişlemesi için böyle bir ittifak yaptık. Hatırlarsanız böyle bir ittifaka da zorunlu olarak girdik ve sonra bunu organize ettik." 

 

'ARIZALAR VAR'

 

Yerel seçimlerdeki başarının mimarının Meral Akşener olduğunu iddia eden Tatlıoğlu, ittifaktan rahatsız olduklarını düşündüren sözlerine şöyle devam etti:

 

"Bu süreçte elbette ki birlikteliğimizin taraflardan dolayı arızaları var. Yani nasıl bizim için bu (bozkurt işareti yaptı) karşı taraf için arıza ise o taraflar için de arızalar var ama biz şunu biliyoruz ki bizim Cumhuriyet Halk Partisi ile Türkiye'yi birlikte yönetelim iddiamız yok. Var mı? Yok. Bizim birlikte Türkiye'nin önünü açalım iddiamız var. Birlikte Türkiye'de asgari temel unsurları yerleştirelim iddiamız var. Yoksa biz bugün geçtiğimiz örneklere bakarsak bir seçime girdik, her partinin kendi Cumhurbaşkanı adayı vardı. Biz kazansaydık Türkiye'yi Meral Akşener yönetecekti, CHP kazansaydı Muharrem İnce yönetecekti."

 

'KAPATTIR KARDEŞİM'

 

Tatlıoğlu, Devlet Bahçeli’nin Millet İttifakı'nın gizli ortağı HDP'nin kapatılması gerektiğini yönelik sözleriyle ilgili olarak da belirttiği sözleri için ise şunları söyledi:

 

"Kapattır kardeşim, elini kim tuttu. Mesele o değil. Mesele bunun konuşulması. Sen Yargıtay'a başvurabiliyor musun? Başvurabiliyorsun. Grubun var. Başvurdun mu? Hayır. Konu bu değil. Konu bunlar konuşulsun. Biz de bunları konuşalım, bunlara cevap verelim."

 

'BUNLAR UYDURULMUŞ MESELELER'

 

Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta da AK Parti ile İYİ Parti arasında görüşmeler olduğu yolundaki iddialara ilişkin de şu ifadeleri kullandı: 

 

"Biz iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz. Bu sistemi AK Parti 'gel konuşalım kardeşim' derse 'yok biz sizinle konuşmayız' diyebilir miyiz? O zaman bir masa etrafında oturulabilir. Ama bu masada ana muhalefet partisinin de olması lazım diye bir şartımız var. Buna karşı çıkmak tabii anlamsız olur. Böyle bir görüşmeden genel merkezde kimsenin haberi yok. Böyle bir görüşme yok daha doğrusu. Bunlar uydurulmuş meseleler."

Yeni Yorum