28 Ocak Cumartesi 2023

İYİ Parti, göçmen düşmanlığıyla bilinen İlay Aksoy’u ihraca hazırlanıyor…

İYİ Parti, göçmen düşmanlığıyla bilinen İlay Aksoy’u ihraca hazırlanıyor…

İYİ Parti kurucularından İlay Aksoy'un göçmen düşmanlığı çığırından çıkmaya başladı. Her gün sosyal medya hesaplarından göçmenler konusunda nefret paylaşımlarında bulunan İlay Aksoy'un İYİ Parti'den ihracı gündemde...

 

Sık sık mültecilere karşı ırkçı söylemlerde bulunan İYİ Parti’nin yerel seçimlerdeki Fatih Belediye adayı İlay Aksoy ‘Fatih’i Suriyelilere teslim etmeyeceğim’ pankartı astırmasıyla gündeme gelmişti.

 

Suriyeli ve Afgan göçmenlere yönelik ırkçı nefret söylemleriyle sürekli gündeme gelen Aksoy’un İYİ Parti içinde rahatsızlığa sebep olduğu, İYİ Partili merkez sağ kökenli milletvekillerinin İlay Aksoy’un partiden ihracı için Meral Akşener’e baskı yaptıkları iddia edildi.

 

İYİ PARTİ NAZİ PARTİSİ Mİ?

 

Suriyeliler ve Afganlar konusunda sürekli ırkçı paylaşımlar yapan İlay Aksoy’un fikirlerinin İYİ Parti’nin her kesimi kucaklayan politikalarına ters olduğunu düşünen milletvekillerinin, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e Aksoy’un ihracı konusunda baskı yaptığı ortaya çıktı.

 

Suriyelilerin ve Afganların Türkiye’nin ara eleman ihtiyacını karşıladığını belirten bazı milletvekillerinin göçmenler sınır dışı edildiği takdirde; Türk ekonomisinin tekstil, otomotiv ve hizmet sektörlerinde büyük bir ekonomik kriz ile karşılaşacağı ve ihracat başta olmak üzere ekonomik göstergelerin dibe vuracağını aktardıkları Meral Akşener’in de İlay Aksoy’un ihracına sıcak baktığı öğrenildi.

 

ÜMİT ÖZDAĞ’IN YANINA YAKIŞIR

 

Almanya’ya göç eden Türklerin de zamanında Nazi’ler tarafından aynı uygulamaya maruz kaldığını ifade eden İYİ Partili milletvekillerinin “Biz Nazi partisi miyiz?” diyerek genel başkan Meral Akşener’e yaptıkları baskının neticesi merak ediliyor. İlay Aksoy’un göçmen karşıtı fikirlerinin Ümit Özdağ’ın fikirleri ile aynı olduğunu düşünen İYİ Partili milletvekillerinin Aksoy’un Zafer Partisi’ne yakışacağını ifade ettikleri de öne sürüldü.

 

İLAY AKSOY KİMDİR?

 

İlay Aksoy, 16 Aralık 1969 tarihinde Kıbrıs’ta doğdu. Eğitimini 1990 yılında East Sydney Technial College’da Moda Tekstil Bölümü üzerine tamamlamıştır. Eğitimci olarak mesleğini sürdürmektedir. Aksoy, 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, İYİ Parti’den İstanbul 2. Bölge  4’nci sıradan millet vekili adayı oldu.

 

İlay Aksoy, 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde İYİ Parti İstanbul Fatih Belediye Başkan Adayı oldu.

Yeni Yorum