20 Haziran Perşembe 2024

İYİ Parti yeni ittifak zemini arıyor

İYİ Parti yeni ittifak zemini arıyor

HDP'nin Millet İttifakı'na verdiği gizli desteğin gün yüzüne çıkması İYİ Parti'de rahatsızlığa neden oldu. Partisinin teröre açıkça destek veren bir partiyle yan yana anılmamasını isteyen İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi ile yeni bir ittifak oluşturabilmek için zemin aradığı öne sürülüyor.

 

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin içerisinde yer aldığı Millet İttifakı'nda olaylar dinmiyor. Millet İttifakına gizliden destek verdiği ortaya çıkan HDP'nin ardından İYİ Parti'nin ve Saadet Partisi'nin tabanı bu ittifaktan rahatsız oldu.

 

HDP'YE OLAN TEPKİLER ALEVLENDİ

 

HDP ise son zamanlarda yaptığı 'biz destek vermesek başarılı olamazlar' minvalinde açıklamalarla tabanı iyice rahatsızlığa sürükledi. HDP'nin mesajları özellikle İYİ Parti içerisinde HDP'ye olan tepkiyi alevlendirdi.

 

İYİ PARTİ YENİ ARAYIŞTA İDDİASI

 

Son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili soruya yeşil ışık yakmasının tartışmaları artırdığı Millet İttifakı’nda İYİ Parti’nin yeni bir arayışa geçtiği ifade ediliyor.

 

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre: Siyaset kulislerinde, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, parti tabanındaki rahatsızlığa kayıtsız kalmadığı, bu nedenle yeni bir ittifak peşinde olduğu belirtiliyor.

 

SAADET PARTİSİ, GELECEK PARTİSİ VE DEVA İLE İTTİFAK

 

Meral Akşener’in; İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ile yeni bir ittifak oluşturmak istediği öne sürülüyor.

 

AMAÇ HDP'Yİ DEVRE DIŞI BIRAKMAK

 

Yeni kurduğu ittifakın merkezinde yer alıp kontrolü ele geçirmeyi amaçlayan Meral Akşener'in, daha sonra CHP'yi de bu ittifaka davet edebileceği, böylece HDP'nin devre dışında tutulacağı ifade ediliyor.

 

SAADET PARTİSİ CUMHUR İTTİFAKINA MI KATILACAK?

 

Öte yandan siyaset kulislerinde birkaç haftadır gündem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'e yaptığı ziyaret oldu. Bu ziyarette ittifak konusunun gündeme getirildiği belirtilirken, kimi isimler bu fikre destek verdi, kimileri ise böyle bir ittifakın yapılmaması gerektiğini savundu. 

Yeni Yorum