24 Nisan Çarşamba 2024

#GalataKulesi'nde izinsiz yapılan bölümler kaldırıldı! CHP çirkin algı operasyonu başlattı

#GalataKulesi'nde izinsiz yapılan bölümler kaldırıldı! CHP çirkin algı operasyonu başlattı

Galata Kulesi'nde yapılan çalışmalar kapsamında yapıdaki izinsiz bölümlerin kaldırıldığı bildirildi. Kaldırılan alanların daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler olduğu öğrenildi. CHP'li isimlerin ise sosyal medyada "Galata Kulesi yıkılıyor" şeklinde algı oluşturarak, çalışmalara engel olmak istediği ortaya çıktı.

 

Galata Kulesi'nde izinsiz yapılan bölümlerin kaldırıldığı bildirildi. Galata Kulesi'nde izinsiz yapılan niteliksiz duvar örgüsü ve çimento harçlı bölümlerin alındığı öğrenildi.

 

GALATA KULESİ'NDE İZİNSİZ YAPILAN BÖLÜMLER KALDIRILIYOR

 

Galata Kulesi'nde büyük oranda bir restorasyon faaliyeti yapılmadığı; daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bu kullanımların gerektirdiği ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonu ile alakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan bölümler kaldırıldığı bildirildi.

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın Galata Kulesi ile ilgili Twitter’dan yaptığı açıklama şöyle;

 

“Galata Kulesi ile ilgili olarak sosyal medyaya da intikal eden bazı uygulamalar, Bakanlığımızın ilgili birimlerini de rahatsız etmiştir. Kulede büyük oranda bir restorasyon faaliyeti yapılmamakta, daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bu kullanımların gerektirdiği ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonu ile alakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan bölümler kaldırılmaktadır. Yapının bir bölümünün seyir mekanı bir bölümünün ise müze olarak düzenlenmesi çalışmaları yürütülmektedir. Hilti ile duvarlar da sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhitinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır. Galata Kulesi'nin kısa bir süre içinde İstanbul'un kültürel mirasını tanıtan önemli bir merkez olarak İstanbulluların ve İstanbul'u ziyaret eden misafirlerimizin sıkça ziyaret edeceği bir mekan haline dönüşmüş olacağını birlikte göreceğiz.”

Yeni Yorum