22 Nisan Pazartesi 2024

“İmamoğlu Moğol ruhunu hortlattı!”

“İmamoğlu Moğol ruhunu hortlattı!”

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin "Kütüphanelere 200 bin kitap" kampanyasında şimdiye kadar görülmemiş bir skandala imza atılmıştı. Kampanya kapsamında gönderilen kitaplarda, eski İBB Başkanlarının isimleri, takdim ve künyenin yer aldığı ilk 15 sayfanın yırtıldığı ortaya çıkmıştı. Haber7.com yazarı Mahmut Bıyıklı İmamoğlu yönetiminin bu tutumunu talancı Moğollara bezetti.

 

Yazar Mahmut Bıyık’ın “İmamoğlu Moğol ruhunu hortlattı!” başlıklı yazısı şöyle:

 

Kitap medeniyettir. O yüzden tarihin her döneminde medeniyet düşmanları aynı zamanda kitaba da düşman olmuşlardır.

 

Bağdat’ta Buhara’da, Endülüs’te, Semerkant’ta ve daha birçok yerde “barbarlar’’ yakıp yıkarak varlıklarını ispata çalışmışlardır. Kaderin tecellisine bakın ki yok ederek var olmaya çalışanlar hiçbir zaman var olamamışlardır.

Tarihe göz attığımızda sayısız barbarlıkla karşılaşıyoruz.

 

Barbarlar medeniyet inşa etmez medeniyetlerin inşa ettiği güzellikleri imha eder. Medeniyete karşı düşmanlıkları bilinçlidir. Hırslarını kültürden hınçlarını kitaplardan çıkarırlar. O yüzden imhaya kitaplardan başlarlar.

Kitap düşmanlığı medeniyet düşmanlığıdır.

Bunun için medeniyet düşmanları Endülüs'e saldırdığında ilk olarak kütüphanelere saldırdılar, yüz binlerce kitabı meydanlarda yaktılar.

Yine medeniyet düşmanları Bağdat'a saldırdığında ilk olarak Bağdat Kütüphanesi'ni yaktılar, kitapları yok ettiler.

 Hatırlayın Vahşi terör örgütü DEAŞ Musul'a saldırdığında kütüphaneyi yaktı, kitapları yok etti.

Zaman değişiyor. Yağmacı zihniyet değişmiyor. Yüzyıllar sonra yine bir medeniyet düşmanı olan PKK, Şırnak'a girdiğinde Şırnak Halk Kütüphanesi'ni yaktı, kitapları yok etti.

Saraybosna Kütüphanesi’nin de Sırplar tarafından yakılıp yıkılması hafızalarımızdaki tazeliğini korumaktadır.

Barbarlık kılık değiştirir ama zihniyeti değişmez.

Moğolların, Sırpların, DEAŞ’ın, PKK’nın kitapları yakmasıyla bugün İBB’nin kitapları yırtması arasında hiçbir fark yoktur.

Kitap yakmak da kitap yırtmak da medeniyet düşmanlığıdır. Barbarlıktır.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Ömer Arısoy’un gündeme getirdiği İmamoğlu’nun idaresindeki Büyükşehir Belediyesi’nin binlerce kitabın sayfalarını yırtması kültür camiasında haklı olarak infiale sebep olmuştur. 

İBB yönetimi açıkça Moğollara özenmiştir. Tarih kitap düşmanlarını hiçbir zaman hayırla yâd etmemiştir. Bugün kitaplara yönelik yapılan saygısızlığı da hiçbir zaman affetmeyecektir.

İmamoğlu çıkıp bütün İstanbullulardan özür dilemelidir.  2020 yılında yaşadığımız bu talihsiz durum vicdan sahibi herkesi derinden üzmüştür.

Medeniyetler başkenti İstanbul kitabı eline aldığında öpüp alnına koyan ince ruhlu insanların şehridir.

İstanbul’un ruhuna aykırı hareket edenlere halkımız günü geldiğinde anlamlı bir cevap verecektir.

Milletlerin ruhu kitaplarla canlanır, hayat bulur. Bunun için kitapsız milletler yok olup gitmiştir. Kitap düşmanlığı milletin varlığına kastetmekten başka bir şey değildir.

Kitapları yırtan millet ve medeniyet düşmanları Moğolların ruhunu hortlatmıştır.

 

Yazıklar olsun Moğol ruhlulara.

Yeni Yorum