02 Aralık Cumartesi 2023

Ahmet Davutoğlu, dün ziyaret ettiği Kemal Kılıçdaroğlu’na birkaç yıl önce “adam müsveddesi bile değil” demişti

Ahmet Davutoğlu, dün ziyaret ettiği Kemal Kılıçdaroğlu’na birkaç yıl önce “adam müsveddesi bile değil” demişti

AK Parti'den ayrıldıktan sonra Gelecek Partisi'ni kurarak uzun yıllar başbakanlık ve genel başkanlık yaptığı AK Parti'yi eleştiren Ahmet Davutoğlu, bir zamanlar CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na ağır hakaretlerde bulunmuştu.

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, birkaç yıl öncesine kadar ağır hakaretlerde bulunduğu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na bugünlerde toz kondurmuyor.

Millet İttifakı’na girmek için sürekli CHP Genel Merkezi’ni ziyaret eden Davutoğlu’nun birkaç yıl öncesine ait konuşmalarını duyanlar hayrete düşüyor.

 

ADAM DEĞİL

 

2016 yılında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye yapacağı ziyaret öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenlemiş ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na ilişkin sözleri ile ilgili olarak sert açıklamalar yapmıştı.

Kılıçdaroğlu’na “adam müsveddesi” demeyi bile çok gördüğünü söyleyen Davutoğlu, sosyal medya hesabından da Kılıçdaroğlu’nu takibi bırakmıştı.

Davutoğlu o konuşmasında şunları söylemişti:

“Siyasi hayatın esası edeptir, nezakettir, üsluba dikkattir. Bugün Sayın Kılıçdaroğlu iki büyük hata yaptı. Birincisi Bakanımıza ki çok değerli bir hanımefendidir, ona yönelik sarf ettiği hiçbir siyasetçiyi bırakın, herhangi bir insanın ağzına yakışmayacak sözler sarf etmiş olması. Bunun izah edilir, açıklanır tarafı yoktur. Bu hatada ısrar edip ikinci bir açıklama yapması ise daha büyük bir hatadır. Eğer bir özür dilemiş olsaydı en azından daha önceki hatasını telafi etmiş olmazdı ama kendi hatasını fark edecek düzeyde akıla sahip olduğu ortaya çıkmış olurdu. Birincisiyle edepsizlik yapmıştır, ikincisiyle akılsızlık da yaptı. Bugünkü konuşmasında, bana dönük hitaben ‘Bana adam gibi cevap versin Başbakan demişti, şimdi ben ona diyorum ki ‘Adam olana adam gibi cevap verilir. Bu konuşmasından sonra ben onu sınıfından da saymıyorum, adam müsveddesi demeyi bile kendisine çok görüyorum. Esas tepki göstermesi gereken, esas bu tutum karşısında kadın onuruna, insan onuruna sahip çıkması gerekenler, CHP içindeki kadınlardır, milletvekillerimizdir. CHP’ye oy vermiş bütün kadınlarımızı, Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu ifadesinden sonra bu soruyu kendisine yöneltmelerini bekliyorum. Bu yapılan hakaret, bütün kadınlara yapılan hakarettir. Bu yapılan hakaret insanlık dışı bir şeydir. Kınama, lanetleme lafını hafif buluyorum. Adam olmadığını göstermiştir, insan olmadığını göstermiştir. Bu ifadede ısrar etmesi daha büyük bir hata olmuştur. Ümit ederiz çıkar ben yanlış yaptım bu hanımefendiden özür diliyorum der”

 

23 NİSAN’I BEKLE

 

Ahmet Davutoğlu, TBMM’de AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir televizyon mülakatında “En büyük hayalim Başbakan olmak” dediğini anımsatarak, şunları söyledi:

 

“Bakınız ‘hayalimiz iktidar olmak’ demiyor veya ‘hedefimiz iktidar olmak’ demiyor. Meselesi şahsi. Olacak, olacak kendisi Başbakan olacak. Eğer çok arzu ediyorsa 23 Nisan yaklaşıyor bir günlüğüne verebiliriz. Hani yüce Hakan Fatih Sultan Mehmet Han’ın dediği gibi ‘bizim gücümüzün eriştiği yere onların hayalleri erişmez, biz gerçek başbakanlar gördük bu kürsüde, onlar hayali başbakan arıyorlar. Bir de hedefi gösteriyor, CHP olarak hedefiniz ne diyor? ‘Yüzde 35’ diyor. Biz başlarken yüzde 36.5, yüzde 37 ile başladık. Bizim başladığımız yere gelmek onun en büyük hedefi. Şimdi AK Parti anketlerine bakanlar ki o anketleri bütünüyle düzeltecek ve doğru eksene oturtacak olan milli iradedir ve 7 Haziran’da – hani geçmiş anketlerdeki sükutu hayaller gibi yine yaşarlar- yüzde 45 civarına iniyor görünen bazı kasıtlı anketler olduğunda zil çalıp oynuyorlar, AK Parti düşüyor diye. Bizim için düşündükleri en alt düzey, onların ulaşmayı hayal ettikleri en üst düzeyin 10 puan üzerinde, seçime böyle giriyoruz.

 

Hiçbir ankette de daha CHP yüzde 25 bile yakalamış değil. İşte hayalleri bu. Hayalleri şahsi, meseleleri şahsi, çıkarları şahsi. Bizim ise gerçeklerimiz dahi 77 milyonun üzerinde ittifak ettiği gerçekler ve bu gerçekler üzerinde yürüyoruz. İşte AK Parti Grubu böylesine köklü bir dönüşümün öncüsü olan bir gruptur.”

 

CHP DARBECİDİR

 

2015 yılı bütçe görüşmeleri Meclis Genel Kurulu’nda başladı. Başbakan Davutoğlu’nun konuşması sırasında CHP sıralarına yönelik söylediği “Mısır bizim kadim dostumuz. Bizim darbecilerle problemimiz var. Sizle de problemimiz var çünkü siz de darbecisiniz” sözlerinin ardından Meclis’te tansiyon yükseldi.

 

Konuşmasında Suriye ve Mısır ile ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu’nun “Bizim komşu ülkelerle sorunumuz yok. Beşar Esad ile problemimiz var. Mısır halkı ile sorunumuz yok, darbecilerle problemimiz var. Sizlerle problemimiz olduğumuz gibi. Siz de darbecisiniz.” sözleri CHP’li vekillerin sert tepkisine neden oldu.

 

Yeni Yorum