15 Haziran Cumartesi 2024

Meral Akşener'in HDP bilmecesi: PKK'yı meşrulaştırmaya mı çalışıyorlar?

Meral Akşener'in HDP bilmecesi: PKK'yı meşrulaştırmaya mı çalışıyorlar?

Sabah yazarı Mahmut Övür, 6'lı masanın HDP'ye sahip çıktığını ayrıca İYİ Parti lideri Meral Akşener'in PKK damgasından korktuğunu yazdı.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken 6'lı masanın yol haritası da her geçen gün kendini belli ediyor... Sık sık HDP ile işbirliği yapan CHP'ye şimdi bir de İYİ Parti eklendi. 

 

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'ın sık sık 6'lı masaya yol çizdiği ve kendi ekibini de seçimlerde 6'lı masaya destek vermesi için hazırladığını yazdı.

Övür, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in HDP'ye yanaştığını ancak PKK damgasından korktuğunu belirtti.

 

İşte Övür'ün o yazısı:

 

Millet İttifakı'nın ve doğal olarak 6'lı masanın en büyük sancısı, hiç kuşkusuz İyi Parti ile HDP'yi yan yana getirememek. HDP olmadan bu masanın seçim kazanma ihtimali yok.


Bu yüzden masacılar, HDP'yi masanın içinde sayıyor... Ama HDP kendisini PKK'dan ayrı bir yere koymadığı için de üstlenemiyorlar. Birkaç yıldır, başta CHP ve İyi Parti bu siyasi sancıyı gidermek için canhıraş bir çaba harcadı ve halen de harcıyor. Ama iki siyaset mühendisinin, Meral Akşener ve hükümlü Selahattin Demirtaş'ın çabaları çok daha dikkat çekici.

 

Demirtaş'ın kahvaltıda muhabbetiyle başlayan bu sürece Akşener'in cevabı biraz geç de olsa etkili oldu. İyi Parti içinde HDP üzerinden parazit yapan iki siyasi aktör, Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu'nu pasifize ederek geri plana itti. İkisinin de sesi çıkmadı.

 

Bugünlerde yine yoğun çaba var. Demirtaş üst üste 6'lı masayı dizayn edecek açıklamalar yaptı. Onları uyardı, yol gösterdi. Onları fırçalarken, kendi kitlesini de onlarla birlikte olmaya hazırladı.

 

Son dönemdeki çıkışları sadece kendi adaylığına altlık oluşturan çıkışlar değil. Demirtaş'ın "PKK silah bırakmalı" demesi de hayatı boyunca hatırlamadığı Çanakkale şehitlerini hatırlaması da sadece İyi Parti'ye mesajdan öte bir şey değil.

Akşener de onu yalnız bırakmıyor. O mesaja Samsun'da bir esnafın, "Diyarbakır annelerinin çocuklarının geri dönmesi için aracı olun" sözleri üzerine şöyle cevap veriyor:


"Enteresan... Ben bunu desem PKK'lı olur çıkarım. Türkiye'de sizlerin bunu istemeniz gerekiyor. Sizinkisi muhteşem bir öneri."

HDP bu mesajı nasıl okur dersiniz? Çözüm süreçlerini heba eden, ABD'nin aparatı olan ve bitme noktasına gelen PKK'ya bundan daha büyük can suyu olabilir mi? Bunu söyleyen, "stajyer" de olsa eski bir İçişleri Bakanı, önce "Ülkücü Asena" sonra milliyetçi-merkezci bir siyasi aktör. Şimdi PKK'ya aracı olmak istiyor ama PKK'lı denilecek diye korkuyor
Bir tarafta HDP oyları için PKK'yı bile acemice meşrulaştıran siyasetçiler, öte tarafta daha dün dünyaya tahıl koridoru açarak nefes aldıran, küresel zirvelerde ürettiği siyasetle gündem belirleyen siyasetçiler var. Sizce Türkiye hangisini hak ediyor?

Yeni Yorum