24 Şubat Cumartesi 2024

Aile hekimleri de BioNTech yapacak

Aile hekimleri de BioNTech yapacak

Saklama koşulları nedeniyle sadece hastanelerde uygulanabilen BioNTech aşısı haziranda gelecek 30 milyon dozla birlikte aile hekimliklerinde de yapılacak. Aile hekimleri BioNTech aşısı için verdikleri randevu sayısını günlük il sağlık müdürlüğüne bildirecek. Randevu sayısı kadar aşı dozu gün içinde uygulama için aile hekimliklerine ulaştırılacak.

 

Sağlık Bakanlığı, haziranda gelmesi beklenen 30 milyon doz BioNTech aşısının sahada uygulanmasını genişletecek yeni adımlara hazırlanıyor. Planlamalar kapsamında aile hekimleri de BioNTech uygulamasında devreye girecek.

 

AŞI GÜNLÜK GELECEK

 

Şu anda eksi 80 derecede saklandığı için BioNTech aşıları sadece hastanelerde yapılabiliyor. Bu nedenle aile hekimleri, BioNTech aşıları için randevu veremiyor.

Yeni süreçte Sinovac aşısı yapan aile hekimleri sisteme dahil edilerek BioNTech için randevu verebilecekler. Aile hekimleri, günlük BioNTech aşı randevularını içeren listeleri il sağlık müdürlüklerine bildirecek. Sağlık Bakanlığı depolarında eksi 80 derecede muhafaza edilen aşılar günlük randevu sayısına göre soğuk zincir kırılmadan il sağlık müdürlükleri aracılığıyla belli bir saat içinde aile hekimliklerine ulaştırılacak. BioNTech aşıları mRNA bazlı aşı olduğu için önce çözülmesi bekleniyor, daha sonra flakonlar serum fizyolojik ile sulandırılıyor.  Çözünen aşının 6 saat içinde uygulanması gerekiyor.

 

AŞILAMA HIZLANACAK

 

Uzmanlar, uygulama ile aşıda çeşidin tabana yayılacağını, aşılamanın da hızlanacağını vurguluyor. Öte yandan Ramazan Bayramında Aile Sağlığı Merkezleri’nin açık veya kapalı olması aile hekimliklerinin inisiyatifine bırakıldı. Vatandaşlar aşı randevularını hastanelere yönlendirebilecek ya da bayram sonrasına erteleyebilecek.

Yeni Yorum