31 Ocak Salı 2023

İngiltere'den aşı iddiası: Rus ajanlar formülü çaldı

İngiltere'den aşı iddiası: Rus ajanlar formülü çaldı

İngiltere'nin ünlü Oxford üniversitesi ile ortaklaşa çalışan AstraZeneca'nın ürettiği aşının, Rus casuslar tarafından çalındığı ve bu sayede Sputnik V'in yapıldığı haberleri gündemde düştü.

 

Rusya, Oxford/AstraZeneca aşısının tasarımını çalmak için İngiltere'de casus kullanmakla suçlandı. İddiaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin çaldığı tasarım sayesinde, şüpheli şekilde İngiliz aşısına benzeyen Sputnik V aşısını yaratabilecek ve dünyanın ilk etkili koronavirüs aşısını üretme yarışını kazanabilecekti.

 

Güvenlik kaynakları, İngiltere'deki bir Moskova köstebeğinin çok gizli planı ele geçirebildiğine dair kanıtlara sahip ancak bunun ilaç devinin laboratuvarından veya fabrikasından alınan bir belge mi, yoksa bitmiş ilacın bir şişesinden daha sonra kaçak olarak mı kaçırıldığı açık değil.

 

İngiltere İçişleri Bakanı Damian Hinds, bu durum hakkında yorum yapamayacağını söyledi ancak iddiayı da inkar etmeyerek şöyle devam etti: "Yabancı devletlerin sürekli olarak hassas bilgiler ve bilimsel sırları çalmaya çalıştığı bir gerçek."

 

AŞI AÇIKLAMASININ ARDINDAN GELEN SİBER SALDIRILAR

 

MI5 casusları, Rus bilgisayar korsanlarının, İngiliz bilim insanlarının bir aşı geliştirmeye başladıklarını açıklamasından yaklaşık bir ay sonra, Mart 2020'den başlayarak Oxford Üniversitesi'ne tekrar tekrar siber saldırılar gerçekleştirme girişimleri başlattığını söyledi.

 

Geçen yıl Nisan ayında Oxford/AZ ilk insan denemelerine başladıklarını duyurdu ancak ertesi ay, Moskova kendi aşısını icat ettiğini söyledi ve Ağustos ayına kadar Vladimir Putin, Rus halkına bir ülkenin küresel Kovid-19 aşısı üretme yarışını kazandığını duyurdu.

 

Daha sonra Sputnik V'in, İngiliz muadili ile tamamen aynı şekilde çalıştığı ortaya çıktı. Olayların zaman çizelgesi, Moskova'nın İngiltere'deki ilk insan denemeleri sırasında tasarımı çalmış olabileceğini gösteriyor.

 

KAYNAKLAR: ELDE KANITLAR VAR

 

Bu durum, köstebeğin ne kadar kıdemli olabileceği ve yakalanıp yakalanmadığı hakkındaki soruları gündeme getiriyor. İngiliz The Sun gazetesine konuşan kaynaklar, İngiliz bakanlara, Kremlin için çalışan casusların kendi aşılarını tasarlamak için çok uluslu ilaç şirketinden Covid aşısı planını çaldığına dair kanıtları olduğunu söylediklerini aktardı.

 

Rusya uzmanı olan Muhafazakar Milletvekili Bob Seely, "Rus ve Çin casusluğu konusunda ciddi olmamız gerektiğini düşünüyorum. İster Astra-Zeneca'nın tasarımının çalınması olsun, isterse bu otoriter ve totaliter rejimler tarafından bize enerji konusunda yaptıkları şantaj yapıyor olsun, onlara karşı akıllı olmamız gerekiyor" diyerek tehlikenin altını çizdi.

 

Muhafazakar kanattan Andrew Bridgen, "İngiltere'nin en iyi bilim insanlarına ve araştırma tesislerine sahip olduğunu biliyoruz ancak Rusya da muhtemelen en iyi casuslara sahip" dedi.

 

PUTİN:'ORDUYU DA AŞILIYORUZ, BAŞKOMUTAN BENİM'

 

Kremlin daha önce Putin'in Mart ve Nisan aylarında iki doz aşı aldığını belirtmişti ancak daha fazla ayrıntı vermemesinin yanı sıra, Rus liderin aşı olduğuna aldığına dair görüntüleri de yayınlamamıştı.

 

Ancak Haziran ayında Putin yıllık televizyon yayınında, Rusya'nın dört aşısının son derece etkili ve güvenli olduğunu açıkladı ve şöyle devam etti: "Mümkün olduğunca uzun süre korunmam gerektiğini düşündüm. Bu yüzden Sputnik V ile aşı olmayı seçtim. Ordu, Sputnik V ile aşılanıyor ve sonuçta ben başkomutanım."

 

RUS TROLLERİ İNTERNETTE KAMPANYA BAŞLATTI

 

Temmuz ayında, Network Contagion Research Institute tarafından hazırlanan bir rapor, Rus internet trollerini Pfizer karşıtı yürütülen bir Kovid aşısı karalama kampanyasından sorumlu tuttu.

 

Gazete, yanlış bilgilendirmenin amacının ülkenin kendi Sputnik V aşısını tanıtmak olduğunu iddia etti. Karalama kampanyasının kullandığı taktikler, Pfizer'in olumsuz haberlerinin yayınlanmasını ve bunun teşvik edilmesini içeriyordu.

 

İddiaya göre, Rus pazarlama firmaları, Fransa'daki sosyal medya fenomenleriyle doğrudan iletişime geçti ve Pfizer aşısı komplikasyonlarıyla ilgili sahte ve 'sızdırılmış' olduğu iddia edilen hikayeleri teşvik etmek için para teklif edildi.

 

Haberde, Rusların Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Kanada'da da mesajları yaymaya odaklandığı öne sürüldü. Bunun nedeni, bu ülkelerin Sputnik için potansiyel ihracat pazarları olarak görüldüğüne inanmalarıydı.

 

Analitik şirketi Novetta ayrıca Rus aşısının 'Afrika medyasında ikinci en yüksek olumlu alıntı oranına (yüzde 66)" ve 'en düşük ikinci olumsuz algıya (yüzde 11)" sahip olduğunu tespit etti.

 

İNGİLİZ DERGİ RUS AŞISINI ÖVDÜ

 

Eylül ayında Moskova'da yapılan ve prestijli İngiliz dergisi The Lancet'te yayınlanan iki erken klinik araştırmanın sonuçları, Rusya'nın Oxford aşısına benzer teknolojiyi kullanan Kovid-19 aşısının güvenli ve etkili olduğunu gösterdi.

 

Çalışmaların arkasındaki Rus bilim insanları, aşının tüm katılımcılarda bir bağışıklık tepkisini uyardığını ve ciddi bir sağlık sorununa neden olmadığını söyledi.

 

Bağımsız Batılı bilim insanları, sonuçların 'biraz güven verici' olduğunu belirtti ancak denemelerin milyonlarca Rus'u aşılamak için çok kısıtlı olduğu konusunda uyardı.

 

Çalışmaya dahil olmayan ABD ve İngiltere'deki bilim insanları, sonuçların 'cesaret verici' olduğunu ve aşının 'umut verdiğini' söyledi, öte yandan yine de araştırmanın kalitesi nedeniyle, hemen uygulanması konusunda endişeliydiler.

 

Denemeler Moskova'daki iki hastanede, Burdenko Hastanesi ve Sechenov Üniversite Hastanesinde gerçekleştirildi ve hafif yan etkilerle başarılı kabul edildi.

Yeni Yorum