25 Nisan Perşembe 2024

Koç Üniversitesi öğrencileri mağdur ediyor: "3 kişilik evlerden çıkartılıp 400 kişilik yurda götürülüyoruz"

Koç Üniversitesi öğrencileri mağdur ediyor: "3 kişilik evlerden çıkartılıp 400 kişilik yurda götürülüyoruz"

Koç Üniversitesi, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini okula kabul ederken verdiği lojmanlardan, pandemiyi gerekçe göstererek çıkarmak istiyor. Öğrencilerin, 3-4 kişi kaldığı evlerden çıkmasını isteyen üniversite yönetimi 400 öğrenciyi aynı yurda yerleştireceğini açıkladı.

Üniversite yönetimi, öğrencilere gönderdiği mailde, 22 Ekim-4 Aralık tarihleri arasında lojmanları boşaltmaları ve yurtlara geçmeleri gerektiği belirtiliyor.

 

Pandemi sürecinde yurtta korunmanın mümkün olmadığını belirten öğrenciler ise yönetiminin karardan vazgeçmesini talep ederek change.org’da kampanya başlattılar.

 

İsmini vermek istemeyen Koç Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi süreci bianet’e anlattı.

 

"Pandemiyi gerekçe gösteriyorlar"

 

Üniversitenin pandemiyi gerekçe gösterdiğini ancak bunun inandırıcı bir neden olmadığını belirten öğrenci, şöyle konuştu:

 

“Sağlık nedeniyle kapatıldığı ifade ediliyor. 3-4 kişi kaldığımız lojmanlardan çıkarılıp, 300-400 kişinin bir arada kalacağı yurtlara yerleştiriliyoruz. Yurtlarda bizi daha iyi kontrol edebileceklerini ve pandemiden daha iyi koruyabileceklerini söylediler.

 

“Lojmanlarda 3,4 ya da beş kişi şeklinde kalıyoruz. Koç Üniversitesi’nin biz lisanüstü öğrencileri için kiraladığı ve giderlerini de karşıladığı lojmanlar, kabul mektuplarımızda da bu durum belirtiliyor. Birçok lisansüstü öğrencisinin buraya gelmesinin en önemli sebebi aslında.

 

“Önlemleri anlatamıyorlar”

 

“Rektör yardımcısı bizimle online toplantı düzenledi. Bu toplantı sonrasında bizim endişelerimiz tamamen arttı. Salgın nedeniyle taşınmamızı istediklerini söylüyorlar ama kendileri de buna çok fazla inanmıyor gibiler, altını dolduramıyorlar. Nasıl önlemler alındığını 300-400 kişinin bir arada olduğu, mutfak, banyo gibi alanların ortak olduğu bir alanda nasıl koruma sağlayacaklarına dair bir açıklamaları yok.

“Sadece bir yurt binasının bizlere tahsis edildiği ve doktor hemşirelerin hazırda bulunacağı söylendi. Başka bir önlemden söz edilmedi. Toplantılar çok muğlak geçti, kaotik bir süreç bizi bekliyor, net bir plan da yok. Bu da bizi kaygılandırıyor.”

 

"Tek kalacağımızın garantisi yok"

 

Yurtların kendilerine dayatıldığını belirten öğrenci devamında şunları şöyledi:  "Bizi taşımayı planladıkları yurt, lisans öğrencilerinin yurdu. Şu an orada öğrenci yok. Lisans öğrencileri, 2-3 kişilik odalarda kalıyorlar. Ama bizlerin tek kalacağını, ancak lisans öğrencileri geri geldiği durumda hepimizin tek kişilik odada kalmasını garanti edemeyeceklerini söylediler.

 

"Bu toplantı 6-7 Ekim’de yapıldı o zaman üniversitelerin durumu net değildi, ama şu an üniversitelerin açılması da gündemde açıldığı takdirde tek kişilik odalarda kalma durumumuz yok. Bunu kendileri de söylediler.

 

"Başınızın çaresine bakın deniliyor"

 

"Tepeden inme bir kararla bize bunu dayatıyorlar. Yurda geçmek istemeyenlerin kendi evlerinin kontratlarını kendi adına almalarını istiyorlar. Bunu bir seçenek olarak sunuyorlar ama buradaki evlerin fiyatları yaklaşık, 4-5 bin civarında bizim bunu karşılama durumumuz yok. Bu bir seçenek değil, açıkça bize ‘ya yurda geçeceksiniz ya da başınız çaresine bakarsınız’ deniliyor. Çok zor durumda bırakılıyoruz ve mağdur ediliyoruz.

"Biz okula başlarken, bizlere ‘bizim sunduğumuz lojmanlara girebilirsiniz, girmezseniz 750 TL ev yardımı vereceğiz’ deniliyor. Yurda geçmek istemeyenlerin 750 TL’lik yardımdan yararlanabileceklerini söylüyorlar ama bunu hiçbir şekilde artırmayacaklarını belirtiyorlar. Evi kendi üzerimizde aldığımızda giderlerimiz çok fazla artıyor ve ev desteğini arttırmıyorlar.

 

"Evleri kendi üstünüze alın diyorlar"

 

"Birçoğumuzun Koç Üniversitesi’ni tercih etme sebebi lojmanlar. Bize sundukları bu hakkı şimdi bizden alıyorlar. Koç Üniversitesi’nin lisansüstü öğrencilerinin hepsi burslu zaten. Bizler kaldığımız evlerin yükünü üstelenecek ekonomik duruma sahip değiliz.

 

"Ekonomik değil tamamen sağlık nedeniyle bunu yaptıklarını söylüyorlar ama durum böyle değil. Biz 'evleri kendi üstümüze alalım giderleri karşılamaya devam edin' dedik fakat  kabul etmediler. Biz yönetimin bu karardan vazgeçmesini istyoruz. Sağlık açısından aldıklarını söyledikleri bu karar çok büyük sağlık sorunlarına yol açacak."

Kaynak: Bianet

Yeni Yorum