28 Eylül Çarşamba 2022

Sağlık Bakanı Koca: Aktif vakaların yüzde 87'si aşılanması tamamlanmamış kişiler

Sağlık Bakanı Koca: Aktif vakaların yüzde 87'si aşılanması tamamlanmamış kişiler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Bakan Koca, salgınla mücadelede aşılamanın önemine vurgu yaparak, "Şu an aktif vakalarımızın yüzde 87'si aşılanması tamamlanmamış kişiler." dedi. Bakan ayrıca, aşılanması tamamlanan vatandaşların yalnızca yüzde 5'inin hastalığa yakalandığını ifade etti.

 

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

Son iki hafta içinde vaka sayılarında çok hızlı bir yükseliş yaşandı. Bayramı hiç hastalık olmamış gibi karşıladık. Tedbirlere dikkat çok azaldı. Bugünlerde bunun etkisini yaşıyoruz.

 

Vakaların artış hızı birçok sorun teşkil ediyor. Yeni bir varyantın baskın hale gelmesi, aşıyla bağışıklık programını sekteye uğratabilir. Birinci doz aşısını olmuş vatandaşlarımız, bağışıklık kazanmadan hastalığa yakalanabiliyor. İkinci doz olmuşların da belirli bir süre geçtikten sonra bağışıklık azaldığı için hastalığa yakalanabiliyor.

 

Kısıtlama uygulanan dönemler, salgının sosyal hayatımızı en çok etkilediği dönemdi. O günlere dönmeyi hiçbirimiz istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız seyir şu an için yok ama olmayacağı anlamına gelmez. Aşıyla bağışıklık elde edene kadar tedbirlere uymalıyız.

 

Şu an aktif vakalarımızın yüzde 87'si aşılanması tamamlanmamış kişiler.

 

Tam aşı olup hastalığa yakalananların sayısı yüzde 5'ten az. Hastaneye yatırılanların yüzde 95'i aşılanması tamamlanmamış kişiler.

 

Yeni Yorum