11 Aralık Pazartesi 2023
3 hafta önce

Türkiye'den ambargo resti: Bize neyi vermiyorlarsa onu kendimiz yapacağız

'Türkiye Yüzyılı'nda Türk Savunma Sanayi ve BMC' konulu Dost Meclisi toplantısı İzmir'de yapıldı. Toplantıda konuşan BMC İcra Kurulu Üyesi ve Üst Yöneticisi Murat Yalçıntaş, Türkiye'ye yönelik hem gizli hem de açık ambargoların devam ettiğini söyledi. Yalçıntaş, 'Kendi motorumuzu kendimiz yapacağız. Kendi zırhımızı kendimiz yapacağız. Kendi mühimmatlarımızı kendimiz yapacağız. Bize neyi vermiyorlarsa onu kendimiz yapacağız.' dedi.

3 ay önce

Türkiye 7,5 milyar avroluk dev anlaşmaya imza attı: Tarihi bir fırsat olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye ile AB arasında imzalanan 7,5 milyar avro değerindeki Dijital Avrupa Programı Katılım Anlaşması'nın tarihi bir fırsat olduğunu belirterek, 'Bu programla sanayimizin, KOBİ'lerimizin ve kamu kurumlarımızın dijital dönüşümünü destekleyecek Avrupa dijital inovasyon merkezini (ADİM) ülkemizde kuracağız.' dedi.

3 ay önce

Mermiyi bile ithal eden Türkiye'den şimdiki Türkiye'ye... Artık dünyaya gönderiyoruz

Türk savunma sanayisinin dünü ve bugününü değerlendiren CANiK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Aral, 'Kurtuluş Savaşı'nda mermi bulamayan Türkiye, şu anda dünyaya uçaksavar ve top ihraç ediyor” dedi.

4 ay önce

İlk 100 savunma sanayisi şirketi arasına 4 Türk şirketi girdi

ABD merkezli dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi kabul edilen "Defense News Top 100" listesine giren Türk şirketi sayısı 4'e çıktı. ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN ve ASFAT Türkiye'yi gururlandırdı.

4 ay önce

IDEF'te sürpriz ziyaretçi: Sudan ordusu isyancıları vuracak silah bakıyor

Sudanlı yetkililer, darbeci Hafter ile Rus Wagner'in desteklediği isyancılarla mücadele için silah belirlemek amacıyla soluğu İstanbul'daki IDEF'te aldı.

7 ay önce

HÜRJET ve Milli Muharip Uçak pistte

Milli savunma uçakları hangardan çıktı... İlk yerli savaş uçağının adı da belli oldu... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Muharip Uçağın adının "KAAN" olduğunu açıkladı. Erdoğan, uçağın isim babasının MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olduğunu da belirtti.

7 ay önce

İsmail Demir paylaştı: ATAK-2 helikopteri ilk kez havalandı

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ağır sınıf taarruz helikopteri ATAK-2'nin ilk kez havalandığını bildirdi.

7 ay önce

Savunma sanayiinde yeni adım: Yerli ve milli helikopter motoru TS1400, GÖKBEY'i uçurdu

Savunma sanayiinde attığı adımlarla lider ülke konumuna gelen Türkiye, dışa bağımlılığı bitirmekte kararlı. Son olarak TUSAŞ’ın özgün projesi konumunda yer alan T625 GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri’nin test ve sertifikasyon faaliyetleri başarılı bir şekilde devam ediyor. Yerli helikoptere yerli motor: İlk uçuş gerçekleştirildi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen ilk yerli genel maksat helikopteri Gökbey, milli helikopter motoru TEI-TS1400 ile havalandı. İlk uçuş başarılı bir şekilde tamamlandı. Seri üretimi devam eden ve 3 adet 2023 yılı içerisinde Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edilecek olan T625 GÖKBEY Helikopteri, geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerinde bulunabilecek. En zorlu coğrafyalarda dahi görevini icra edecek Yerli ve yabancı ihtiyaç sahibi kullanıcılar için GÖKBEY Helikopteri görevlerini en zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında Milli TS1400 Turboşaft Motorları ile de etkin bir şekilde icra edebilecek. 6 ton toplam kalkış ağırlığına, 12 yolcu kapasitesine, 306 km/sa azami sürate, 20.000ft servis tavanına 3,8+ saat havada kalış süresine sahip GÖKBEY, harici yakıt tankıyla yaklaşık 5 saat havada kalabiliyor ve azami 948 kilometre menzile ulaşabiliyor. İsmail Demir sosyal medyadan duyurdu Öte yandan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir de gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu. Demir, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Türk savunma sanayiinde önemli bir kilometre taşı! Aziz Milletimize de bir bayram hediyesi! Yerli ve milli ilk helikopter motorumuz TS1400, test uçuşunda ilk özgün helikopterimiz GÖKBEY’i uçurdu. Mühendislerimizin ellerine sağlık." ifadelerini kullandı. https://twitter.com/ismaildemirssb/status/1649694568718168065?s=46&t=kgYu0XH04hCo9hDKdwyLsQ

1 2 3 4 5 6 7