28 Mayıs Salı 2024

Sahte Clubhouse uygulamasına dikkat: Kullanıcı verilerini çalıyor

Sahte Clubhouse uygulamasına dikkat: Kullanıcı verilerini çalıyor

Birkaç gündür popülerliğini artıran yeni sosyal medya uygulaması Clubhouse şu anda yalnızca Apple kullanıcılarına hizmet veriyor. Ancak uygulamanın popülaritesinden faydalanmak isteyen kötü niyetli kişiler, Google Play'de Clubhouse isimli yeni uygulamalar oluşturup insanları kandırıyor.

 

Geçtiğimiz yıl Nisan itibariyle hayata geçirilen ve aradan geçen süreçte küçük bir kullanıcı kitlesiyle test edilen Clubhouse, kısa süre önce Türkiye'de önemli bir ivme kazandı.

'Sesli sosyal ağ' şeklinde tanımlanan Clubhouse, Alpha Exploration Co tarafından hayata geçirilen ve davetiye sistemiyle çalışan bir servis.

 

SAHTE UYGULAMALAR KULLANICILARIN VERİLERİNİ ÇALIYOR

 

Şu anda yalnızca iOS tarafında bulunan uygulamanın yakında Android versiyonunun da çıkması bekleniyor. Ama ne yazık ki Android kullanıcıları Google Play üzerinden 'Clubhouse' aramasıyla uygulamaya erişmeye çalışıyor ve karşılarına aynı isimle birçok farklı uygulama çıkıyor. Fakat bu uygulamaların hiçbiri sesli sosyal ağa ait değil. Dolayısıyla dikkatli olmakta yarar var. Yani aslında Android tarafındaki bu uygulamalar sahte.

 

Bu sahte uygulamalar kullanıcıların çeşitli verilerini ele geçirebiliyor ve farklı amaçlar için kullanabiliyor. Dolayısıyla Android ekosistemini tercih edenlerin titiz davranması ve sahte Clubhouse uygulamalarına dikkat etmeleri şart.

 

CLUBHOUSE ANDROID UYGULAMASI ÇIKACAK MI?

 

Odalar üzerinden iletişim kurmayı sağlayan Clubhose, böylece çeşitli konu başlıklarıyla sohbet etmeyi sağlıyor. Yani aslında uygulamayı kuran ve profil oluşturan kişiler hemen bir oda kurup, arkadaşlarını davet edebiliyor ve sesli anlatımlar yapmaya başlayabiliyor.

 

Uygulamanın yatırımcıları arasında yer alan Andrew Chen, Clubhouse Android uygulamasıyla alakalı şu açıklamayı yapıyor:

 

"Her ne kadar şimdilik iOS temelli olsa da Android uygulamasındaki çalışmalar devam ediyor. Taleplere karşılık vermek için daha fazla ölçeklendirmeyle yatırım yapılacak."

 

Clubhouse nedir? Clubhouse nasıl kullanılır?

 

Aslında bir haberleşme uygulaması olan clubhouse, diğer uygulamalara göre bir çok farklılık gösteriyor. Clubhouse‘ın en önemli özelliği ise davetiyesiz giriş yapılamaması.

 

Yazılı mesaj, beğeni, yorum, fotoğraf paylaşımı, görüntülü konuşma yapılamıyor.Diğer sosyal medya uygulamalarında olan bir ana sayfa akışı bulunmuyor, sesli sobeh odaları üzerinden kullanıcılar etkileşime giriyor. Uygulamada bir çok sesli sohbet odaları bulunuyor. Bu ses odalarında iletişim sadece ses yoluyla gerçekleşiyor. Uygulama şimdilik sadece iOS kullanıcılarına hizmet veriyor.

 

Clubhouse uygulamasına üye olmak için uygulamayı kullanan bir arkadaşınızın size davet kodu göndermesi gerekiyor. Davet kodu olmadan üye olamıyorsunuz.

Yeni Yorum