05 Temmuz Salı 2022

CHP'li Kadıköy Belediyesi dairesini mühürledi: Milli basketbolcu Merve Aydın isyan etti 'Artık yeter'

CHP'li Kadıköy Belediyesi dairesini mühürledi: Milli basketbolcu Merve Aydın isyan etti 'Artık yeter'

CHP'li Kadıköy Belediyesi, Galatasaray'da forma giyen Milli kadın basketbolcu Merve Aydın'ın dairesini mühürledi. Merve Aydın kararın hukuksuz olduğunu belirterek belediyeye isyan etti. Milli sporcu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, tarafına herhangi bir tebligat yapılmadığını, barınma haklarına tecavüzde bulunduklarını ifade ederek, “Kadıköy Belediyesi'nin usulsüz ve hukuka aykırı mühürleme işlemi yüzünden 5 gündür evime giremiyorum" diyerek tepkisini gösterdi.

Kadıköy Belediyesinin, Galatasaray Kadın Basketbol Takımı oyuncusu Merve Aydın'ın dairesinin mühürlediği ortaya çıktı.

 

Milli sporcu Merve Aydın; sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, herhangi bir tebligat yapılmadığını, sokakta kaldığını söyledi.

 

'5 GÜNDÜR EVİME GİREMİYORUM'

 

Aydın, "Kadıköy Belediyesi'nin usulsüz ve hukuka aykırı mühürleme işlemi yüzünden 5 gündür evime giremiyorum" dedi.

 

Kadıköy Belediyesi ise yaptığı incelemede; projeye aykırı bölümler tespit edildiğini, tutanak tutulduğunu ve dairenin boş olması nedeniyle mühürlendiğini savundu.

 

MAHKEMEDEN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

 

İstanbul 13. İdare Mahkemesi, Merve Aydın'ın Kadıköy Belediye Başkanlığı hakkında mühürleme işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

AYDIN: KADIKÖY BELEDİYESİ'NİN EVİMİ MÜHÜRLEME İŞLEMİ USULSÜZ VE HUKUKA AYKIRI

 

Basketbolcu Merve Aydın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kendisine ait dairenin Kadıköy Belediyesi tarafından usulsüz mühürlendiğini öne sürdü.

 

Merve Aydın, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından şu açıklamada bulundu:

 

"Kadıköy Belediyesi'nin usulsüz ve hukuka aykırı mühürleme işlemi yüzünden 5 gündür evime giremiyorum. 22 Ocak günü antrenmandan döndüğümde kapımın Kadıköy Belediyesi tarafından hiçbir tutanak, idari karar ve zapt olmaksızın mühürlenmesi yüzünden bu karlı hava dışarıda kalmak zorunda bırakıldım."

 

"Evimde hepinizin zaman zaman yaptığı üzere boya-badana, fayans ve mutfak dolabı değişimi gibi ufak ve ruhsata tabi olmayan tadilatlar yaptırıyordum."

 

'BARINMA HAKLARIMA TECAVÜZDE BULUNMUŞLARDIR"

 

"Edindiğimiz bilgiye göre, hakkımda yapılan asılsız şikâyet üzerine Kadıköy Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri doğrudan bir başkan yardımcısının emri üzerine hiçbir araştırma-inceleme yapmaksızın, olay yerinde mühürleme zaptı tutmadan ve tarafıma herhangi bir idari karar tebliğ etmeden evimi mühürlemiş, anayasal hakkım olan mülkiyet ve barınma haklarıma tecavüzde bulunmuşlardır."

 

"BENİ BU SOĞUKTA EVİMDEN MAHRUM BIRAKMASI KABUL EDİLEMEZ"

 

"Yapılan işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması için avukatımla yasal süreci başlattık. Ayrıca hiçbir inceleme ve delile dayanmayan bu hukuksuz işlemin tüm sorumluları hakkında görevi kötüye kullanma ve hürriyeti tahditten suç duyurusunda bulunacağım ve tazminat talep edeceğim.

 

Belediyenin sebepsiz yere, araştırmadan, kanuna kurallara uymadan mülkiyet hakkımı kısıtlaması kabul edilemez. Beni bu soğukta evimden mahrum bırakması kabul edilemez. Yetkililerin bir an önce bu hukuksuzluğun karşısında tavır almasını ve gerekeni yapmasını talep ediyorum."

 

"KADIKÖY BELEDİYESİ'NİN HAKSIZ YERE PARA CEZASI KESTİĞİ VE USULE AYKIRI DAVRANDIĞI RAPOR ALTINA ALINMIŞTIR"

 

"Yaklaşık 1.5 yıl kadar önce de aynı kişinin asılsız şikayeti üzerine tarafıma haksız yere 22 bin küsür TL para cezası kesilmişti. Yargı yoluna başvurmamız üzerine İstanbul 11. İdare Mahkemesi'nin 20201637 Esas sayılı dosyasında yapılan bilirkişi incelemesi neticesinde Kadıköy Belediyesi'nin tarafıma haksız yere para cezası kestiği ve usule aykırı davrandığı rapor altına alınmıştır. Bugün de benzeri durumla karşı karşıyayım. Adaletine inandığım Yüce Türk yargısı nezdinde hakkımı aramaya devam edeceğim."

 

Kadıköy Belediyesi; vatandaşlardan gelen şikâyet üzerine yapıyı incelediği, projeye aykırı bölümler tespit edildiğini ve dairenin boş olması sebebiyle mühürlendiğini savundu.

BELEDİYE: PENCERELER BÜYÜTÜLDÜ, KAPI KAPATILDI

 

Binada yapılan incelemelerde, dairenin ön ve arka cephelerinde pencerelerin büyütüldüğü, 2.bodrum kattan binanın arka bahçesine açılan kapının kapatıldığı iddia edildi. Kadıköy Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, aykırılıktan etkilenen toplam inşaat alanının 41 m2, aykırılığa konu alanın ise 4m2 olduğu öne sürüldü.

 

BİR AY SÜRE VERİLDİ

 

Yapı tespit ve inceleme tutanağının inşaat mahalline tebliğ edildiği, 30 günlük yasal süre içerisinde ruhsata uygun hale getirilmediği ve tamirat ve boya-badana işlemlerine devam edildiği iddia edildi. Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü'ne bağlı bölge mühendisleri, söz konusu dairede "işgal" belirlediğini, ilgili dairenin de boş olması sebebiyle mühürleme işlemi gerçekleştirdiği öne sürüldü.

İSTANBUL 13. İDARE MAHKEMESİ, KADIKÖY BELEDİYESİ'NİN SAVUNMASI ALINACAK

 

Merve Aydın, Kadıköy Belediyesi'nin söz konusu kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle İstanbul 13. İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

 

Mahkemenin, 27 Ocak 2022 tarihli kararında, belediyenin savunmasının alınmasına, yeni bir karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Ayrıca mahkeme kararında, dava ilgili belge ve bilgilerin tamamının hazırlanması talep edildi.

Yeni Yorum