21 Mayıs Salı 2024

Çin TikTok anlaşmasına eskisi kadar sıcak bakmıyor

Çin TikTok anlaşmasına eskisi kadar sıcak bakmıyor

TikTok ve Oracle arasında imzalanması beklenen anlaşmanın denge esasına dayanmaması gerekçesi ile Çin anlaşmaya eskisi kadar sıcak bakmıyor ve devlet medyası anlaşmayı 'Amerikan tuzağı' ve 'hileli oyun' olarak nitelendiriyor.

 

Birkaç gün önce TikTok anlaşması Çin için bir kazanç gibi görünüyordu, şu an ise devlet medyası anlaşmayı 'Amerikan tuzağı' ve 'hileli oyun' olarak nitelendiriyor.

 

Bu atmosferdeki sert geçiş dünyadaki bir çok gencin bağımlısı olduğu sosyal medya uygulaması TikTok'un geleceğine yönelik anlaşmayı nihayete erdirmenin zorluklarını gösteriyor.

 

Aynı zamanda bu anlaşma dünyanın en büyük ekonomileri arasında gelecek yıllarda büyüme ile yakından ilişkili olacak yeni teknolojilerle alakalı güvenlik tehditleri ile nasıl başa çıkılacağına ilişkin karmaşık soruları da gündeme taşıyor.

 

Pekin'deki dijital danışmanlık şirketi Trivium Yöneticisi Kendra Schaefer, "Pekin açıkca ABD'nin tek taraflı olarak esnetebileceği bir emsal bir anlaşma yapmak istemiyor. Karar mekanizmalarında denge sağlanmaması erçekçi olmaz" değerlendirmesinde bulundu.

 

ABD BaşkanI Donald Trump, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "(Oracle-TikTok) Anlaşmayı fikren onayladım. Eğer bunu gerçekleştirilerse harika olur. Olmazsa, buna da tamam" şeklinde konuştu. Haberde yer alan detaylara göre, TikTok Global olarak adlandırılacak yeni şirket, ABD'ye yeni vergi olarak 5 milyar dolar verme ve yeni bir eğitim fonu kurma konusunda anlaştı. Trump, bu durumun, anlaşmadan devletin para elde etmesi yolundaki talebini karşılayacağını söyledi.

Geçtiğimiz hafta Oracle yeni TikTok Global'den yüzde 12.5 pay almayı planlıyor ve Walmart Inc. kuruluştan yüzde 7.5 pay alma konusunda anlaştığını duyurmuştu.

 

Kaynak: bloomberght

Yeni Yorum