16 Haziran Pazar 2024

Dengeleri değiştiren adım! Dışarıdan sipariş alınmaya başlandı: Bayraktar TB-2 ve AKINCI'ya entegre edildi

Dengeleri değiştiren adım! Dışarıdan sipariş alınmaya başlandı: Bayraktar TB-2 ve AKINCI'ya entegre edildi

Terör operasyonlarında önemli görevler üstlenen SİHA ve İHA’ların alt sistemleri de artık yerli olarak üretiliyor. Sıcak Nokta ekibi üretim üssüne girdi, kritik parçaları görüntüledi.

 

İnsansız hava araçları… Hem yurt içinde hem de sınır ötesinde gerçekleştirilen operasyonlarda adından söz ettiriyor. Kritik operasyonlardaki nokta atışları, terör unsurlarının eylem kabiliyetlerini sınırlandırıyor.

 

TRT Haber'den Deniz İyidoğan'ın haberine göre Bu başarıların arkasında hiç şüphesiz milli SİHA ve İHA’ların güçlü performansı yatıyor. Yerli teknoloji firmalarının geliştirip ürettiği alt sistemler de savunma alanındaki gücü perçinliyor.

 

Türkiye, savunma sanayindeki millileşme çalışmalarına her geçen gün bir yenisini ekliyor. Özellikle terör operasyonlarında sergilediği başarılarla adından söz ettiren Türk SİHA ve İHA’lar için geliştirilen sistemler oldukça önemli. İşte bu sistemlerden en kritik olanı da haberleşme ve bu sistem de bu fabrikada Türk mühendisler tarafından üretiliyor.

 

"EN ÖNEMLİ ÜRÜNÜMÜZ YER VE HAVA TAKİP ANTEN SİSTEMLERİ"

 

NETA Savunma Teknolojileri Projeler Müdürü Mehmet Akif Tulum, “En önemli ürünümüz ise İHA ve SİHA platformları için kullanılan yer ve hava takip anten sistemleridir. İha ve SİHA’ların havada kaldığı süre boyunca yerle olan haberleşmesini aynı zamanda iki yönlü sağlayan haberleşme anten sistemleridir. Yer sisteminde de İHA’ların üzerinde de her iki tarafta da bir anten ve modem sistemi var. Bu iki sistem birbiriyle havada belli bir menzilde ve belli bir data rate de haberleşmekte" diye konuştu.

 

3 yıllık bir çalışmanın ardından yerli olarak üretimi yapılan bu sistem, hem teknik özellik hem de fiyat bakımından yurtdışındaki muadillerinden oldukça iyi. Son 1 yıldır da seri üretimi yapılan bu ürünler bugün Bayraktar TB-2 ve AKINCI'YA entegre edildi.

 

Mehmet Akif Tulum, "İHA ve SİHA’ların haberleşme sürecinde en önemli 2 parametrelerden bir tanesi menzil ve data rate seviyeleri. Diğeri ise gps verisi olmadan haberleşme sağlayabiliyor olması. Bunlardan menzil ve data rate üzerinde değerlendirmek gerekirse yurtdışındaki muadillerine nazaran biz bu teknik gereksinimi menzil olarak da data rate olarak da ikiye katlamış bulunmaktayız. Menzil seviyesi yaklaşık 300 kilometre, data rate seviyesi ise yaklaşık 10 mega bit seviyelerine gelmiş bulunmakta” dedi.

 

HAVA TAKİP ANTEN SİSTEMLERİ SİHA VE İHA’LARIN HAREKET KABİLİYETİNİ DE ARTIRIYOR

 

Bunun yanı sıra ses ve görüntü aktarımında da kaliteyi üst seviyelere çıkarmış durumda. Tulum, “Bu anten sistemleri daha önce yurtdışından tedarik ediliyordu. Biz bu ürünleri akıncı ve TB-2 özelinde seri üretim aşamasına getirmiş bulunmaktayız. Toplamda baykar’a teslim etmiş olduğumuz ürün adedi yaklaşık 200 settir. Bu ürünler aynı zamanda tusaş tarafında aksungur ve anka üzerinde de görüşmelerimiz sürmekte” dedi. Haberleşme sistemi Türk mühendisler tarafından geliştirildi.

Yeni Yorum