13 Nisan Cumartesi 2024

TEKNOFEST 2023 başladı! Selçuk Bayraktar: Dünya takdir ederken içeriden köstek olanlar var

TEKNOFEST 2023 başladı! Selçuk Bayraktar: Dünya takdir ederken içeriden köstek olanlar var

Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen TEKNOFEST 2023 bugün başladı. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2023'ün açılışında konuştu. İşte detaylar...

 

TEKNOFEST 2023 başladı. TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, önemli açıklamalarda bulundu. Bayraktar açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "İlk andan itibaren birbirimize sarıldı, kenetlendik, bu badireyi aşabilmek için seferber olduk. T3 Vakfı ve TEKNOFEST gönüllüsü genç kardeşlerimle birlikte afetzedelere, diğer gönüllülere destek olmak adına birçok kez deprem bölgesinde bulunduk, bulunmaya devam edeceğiz. Bu yardım seferberliğinde gönüllü olarak sayısız gönüle giren kardeşlerime çok teşekkür ederim. Afetzede kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız.

 

TEKNOFEST 2023’E BAŞVURAN GENÇ KARDEŞLERİMİZİN SAYISI 1 MİLYONU AŞTI

 

Yarınlarımız inşallah daha güvenli olacak. TEKNOFEST dünden bugüne zihinlerde başlayan sessiz bir devrimin adı oldu. Bu sessiz devrimin dalgaları her geçen gün genişliyor. 2018’de yola çıkarken teknoloji yarışmalarına 20 bin genç kardeşimiz başvurmuştu. Aradan geçen bu kısa sürede TEKNOFEST 2023’e başvuran genç kardeşlerimizin sayısı 1 milyonu aştı.

Ben teknoloji geliştireceğim diyen 1 milyondan fazla gencimiz TEKNOFEST yarışmalarına katılmak için takımlar kurdu, projeler geliştirdi.

 

Değerli genç kardeşlerim bugün 6’ncı yılında olan TEKNOFEST adeta kıvılcım gibi başladı, çığ gibi büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl can Azerbaycan’da da TEKNOFEST düzenledik, inşallah dost ve kardeş ülkelerde bu hayal büyüyerek gelişecek, deprem nedeniyle ileri bir tarihe ertelediğimiz İzmir ve Ankara’da Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını inşallah TEKNOFEST ile taçlandıracağız. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında İzmir’de TEKNOFEST düzenlemeye var mıyız?

 

"TEKNOFEST’İN HER DAİM YAŞAMASI LAZIM"

 

Medeniyetimizin bilim ve teknolojideki yürüyüşü işte buradaki TEKNOFEST nesli ile devam edecek. Geçmişimizde olduğu gibi medeniyetimizin teknoloji ile bağlarının kopmaması, dünya sahnesi ile hak ettiği yerde olması için TEKNOFEST’in her daim yaşaması lazım.

 

Bizim hikayemiz üzerinden anlatmak istiyorum. Küçük bir ekiple ülkemizin ilk milli güdüm sistemine sahip insansız hava aracı Bayraktar Mini ile yola çıktık. Kazandığımız tecrübe ile dünya harp tarihini değiştiren Bayraktar TB-2'yi geliştirdik. 6 tonluk Bayraktar AKINCI’yı ordumuza teslim ettik. Milli insansız savaş uçağımız KIZILELMA’yı uçurduk. Geliştirdiğimiz bu platformlar bizler için tarihe ve milletimize karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek adına iftihar vesilesi oldu.

 

En büyük eseriniz, yaptığınız en büyük iş nedir derse tek kelimeyle TEKNOFEST derim. TEKNOFEST bu saydığım eserlerin nicelerini yapacak gençlerin yetiştiği bir iklim. TEKNOFEST özlediğimiz özgüveni milletçe hissettiğimiz adres. En iyisini biz yaparız diyenlerin projelerinin yükseldiği bir platform. TEKNOFEST’in devam etmesi her yıl daha da büyümesi bir tercih değil, zorunluluktur.

 

BABACAN'IN 'DOKUNACAĞIZ' SÖZLERİNE SELÇUK BAYRAKTAR'DAN CEVAP!

 

Daha önce de anlatmıştım. En ileri teknolojiye sahip İHA’yı, uçağı da yapsanız önüne koyulacak tahta bir plastik takoz uçmasına engel olur. Geliştirilen müthiş teknoloji basit bir takozu dahi geçemez. SİHA’larımızı geliştirirken de milli teknoloji hamlesi yolculuğunu büyütmek için maalesef takoz koymak isteyenlerle karşılaştık hala daha karşılaşmaya devam ediyoruz. Dünya takdir ederken içeriden köstek olanlar var.

 

İçeriden köstek olmaya, takoz koymaya niyetlenenler var. Sizler de şahit oldunuz ne dediler? Dokunacaklarmış, bir kez de buradan söyleyeyim. Dokunacağız dedikleri tüm milli platformlarımıza sadece sizler, aziz milletimizin evlatları ve mazlumun 7 iklim dostları dokunabilir.

 

Bu uçaklara yalnızda tam bağımsız Türkiye hayali ile yanıp tutuşan güzel çocuklar dokunabilir. O güzel çocuklar ki uçan kanatlarla ülkemizi semaların da ötesine taşıyacaklar.

 

Bu meydanın tek bir hedefi var o da ülkemizin dost ve kardeş coğrafyalarımızın tam bağımsız ve müreffeh yarınları için milli teknoloji hamlesi vizyonunu gerçekleştirmektir.

 

Türkiye’nin istikbalini yabancı şirketler değil, milli teknoloji hamlesini Türk gençlerinde görenlerin meydanıdır.

 

Ecdadımızın yaptığı gibi kurtuluş için Ergenekon’da dağ eritmeyi yeni çağ başlatmak için gemileri karadan yürütmeyi de biliriz.

 

‘BİZ BURADAN HİÇBİR YERE BİR ADIM DAHİ ÖTEYE GİDECEK DEĞİLİZ’

 

Eğer yol yoksa mücadelemizle, azmimizle yol açmayı da iyi biliriz.

 

Diyorlar ki yurt dışına gidecekmişiz. Teknolojimizi yabancılara satacakmışız, bunları söyleyenler bizi hiç tanımamış maalesef hiç anlamamışlar. Bu topraklar bizim için öylesine yaşadığımız yerler değil. Ulubatlı Hasan’ın emaneti bu topraklar.

Geldikleri gibi giderler sözündeki özgüvenin adresi bu topraklar. Biz buradan hiçbir yere bir adım dahi öteye gidecek değiliz.

 

‘AY YILDIZLI BAYRAĞIN ALTINDA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

 

Biz bu topraklarda misafir değil, ev sahibiyiz. Bu toprakların kapılarını bize kapatmaya niyetleri varsa hatırlatalım ev sahiplerinin üstüne kapıyı kapattıklarını zanneden kendisi dışarıda kalır. Biz burada olacağız, ay yıldızlı bayrağın altında mücadelemizi sürdüreceğiz.

 

TEKNOFEST’i hayata geçiren T3 Vakfı’ndaki ekip arkadaşlarımıza, paydaşlarımıza, genç kardeşlerimize, heyecanımıza ortak olan dualarını esirgemeyerek bizleri destekleyen, aziz milletime teşekkürlerimi iletiyorum.

 

‘TEKNOFEST 2023 VATANIMIZA HAYIRLI OLSUN’

 

Aylarca süren, gecesi gündüzüne karışmış tüm bu emek, gayret, çalışmalar sen geleceksin diye. TEKNOFEST 2023 vatanımıza, milletimize, şimdiden uzandığı tüm coğrafyalara hayırlı olsun. Yakın zamanda Ankara ve İzmir’de buluşmak üzere sağlıcakla kalın.

 

İSMAİL DEMİR'DEN AÇIKLAMA

 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Bu yıl 6’ncısını düzenliyoruz. TEKNOFEST bir bereketin göstergesi, Bismillah deyip yola çıkan, ülke için düşünen insanların, bu ülke için bir şeyler yapmamız gerekiyor, geleceğimiz gençlerindir diyen insanların besleme ile yola çıktıkları zaman o bereketin nerelere varabileceğini görüyoruz. TEKNOFEST tek bir ülkede yapılamayacak kadar büyüdü. Emeği geçen başta T3 Vakfı yöneticileri olmak üzere tüm paydaşlara en içten teşekkürleri sunuyorum.

 

TEKNOFEST ayakları yere basmayan festival dedik. İlk başta savunma sanayii odaklı başladı. Ama teknoloji önemli, havacılık, uzay ve teknoloji dedik. Sadece havacılık, uzay, sanayi değil, teknolojinin çeşitli alanlarında çok sayıda kuruluşumuz büyük bir gayret içinde.

 

‘TEKNOLOJİ HAMLESİNİN ATEŞİ YAKILDI, ÇIĞ GİBİ BÜYÜYEREK DEVAM EDECEK’

 

Yeryüzündeki her alana, tarım, yeraltı, su üstü, insanlık yararına faaliyet görüyoruz. Teknoloji hamlesinin ateşi yakıldı, bu çığ gibi büyüyerek devam edecek.

 

Artık Türkiye yüzyılı emin ellerde mi? Evet inşallah, sizlerin ellerinde çok daha yükseklere doğru gidecek, gençler size güvenimiz tam. Türkiye yüzyılı büyük bir gerçek olarak geliyor olacak. 2071’de Türkiye tutulamaz bir ülke olarak siz de geçmişte TEKNOFEST’e gelmiştik bu başarılara imza atmıştık diyeceksiniz. İnşallah o günleri sizler göreceksiniz."

 

BAKAN MUSTAFA VARANK'TAN AÇIKLAMA

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

 

"Kıymetli misafirler, aziz hemşerilerimiz, TEKNOFEST’in değerli katılımcıları, sevgili gençler, dünyanın bir numaralı havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFES’te sizlerle yeniden birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyor sizleri saygıyla selamlıyorum.

 

Hepiniz bu coşkuya hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bu yıl 6’ncısı düzenlenen TEKNOFEST’in ülkemize, milletimize, gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

 

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bizlere bu gururu yaşatan T3 Vakfı’na, paydaş kurum ve kuruluşlarımıza canı gönülden şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

 

"HER ZAMANKİ GİBİ BÜYÜK BİR KEYİF ALDIK"

 

Ülkesine aşık gençlerimizin 2018’de yaktığı ateş kısa sürede Azerbaycan’a kadar ulaştı. Geçen sene Samsun ve Bakü’de gerçekleştirdiğimiz TEKNOFEST’i 7’de 77’ye vatandaşlarımız büyük bir gururla takip etti. TEKNOFEST’i yurdumuzun 4 bir yanında gerçekleştirmeye gayret ediyoruz.

Yarışmacılarımızın heyecanını siz gençlerimizle birlikte yaşamaktan her zamanki gibi büyük bir keyif aldık. Sizlerin yapmış olduğu projeleri yerinde izleyerek sizlerin heyecanına ortak olduk. Bu sene TEKNOFEST elektrikli araç yarışmalarına ben de yerli ve milli otomobilimiz TOGG ile katıldım.

 

‘6 SENEDE 50 KATLIK ARTIŞTAN BAHSEDİYORUZ’

 

Gençler TOGG’u çok sevmiş. Gençlerimizle ne kadar gurur duysak az. TEKNOFEST yarışmalarına katılım her geçen yıl artıyor. Bu yıl da 41 ana 102 alt kategoride düzenlediğimiz yarışmalara 81 il ve 66 ülkede 332 bin takım ve 1 milyondan fazla yarışmacı başvurdu. 6 senede 50 katlık artıştan bahsediyoruz.

 

‘13 MİLYON LİRALIK ÖDÜLÜ TAKDİM EDECEĞİZ’

 

Dikey inişli roketten, karma sürü robotlara kadar birçok alanda yarıştılar, hünerlerini ortaya koydular, önemli işlere imza attılar biz de gençleri ödüllendirmeyi ihmal etmedik. Ön elemeyi aşan gençlere 30 milyon liranın üzerinde malzeme desteği sağladık. Ödül almaya hak kazanan takımlarımıza 13 milyon liralık ödülü takdim edeceğiz.

 

‘TEKNOFEST REKORLARLA YOLUNA DEVAM EDİYOR’

 

Rakamlardan da anlaşılacağı üzere TEKNOFEST bu yıl da rekorlarla yoluna devam ediyor. Hem gençlerimizin, hem ziyaretçilerimizin hem sponsorlarımızın TEKNOFEST’e inancı artıyor.

 

Her zaman söylediğimiz bir şey var. Eğer biz TEKNOFEST üzerinden gençlerimize yatırım yapmasak gençlerimiz desteklemesek emin olun onların önünü açacak bu ülkede başka hiçbir vizyon sahibi kurum ve kuruluş göremiyoruz. Biz gençlerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Gençlerimizi inşallah geleceğe çok farklı umutlarla taşımış olacağız.

 

Eğer biz TEKNOFEST sayesinde bir arkadaşımızın bile kabiliyetlerinin gelişmesine yardım olabiliyorsak o bizim için en önemli rütbedir.

 

Siz hayallerinizi gerçekleştirin umutlarınızı kaybetmeyin diye sizlerle beraber buradayız, siz kendinizi dünyaya gösterin, geleceğinize yön verin diye sizlerle beraber buradayız, hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için sizlerle buradayız.

 

Atalarımız hiçbir zaman hayallerinden vazgeçmediler onların hayallerinin karşısında kimse duramadı ve onlar başardılar artık bayrağı taşıma sırası sizlerde, siz değerli gençlerimizde."

Yeni Yorum