24 Mayıs Cuma 2024

Trump Tiktok’u devirdi!

Trump Tiktok’u devirdi!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Çinli sosyal medya uygulaması TikTok'un ülkesi için güvenlik riski oluşturduğu gerekçesiyle 15 Eylül tarihine kadar Microsoft ya da başka bir firmaya satılmadığı takdirde kapatılacağını söyledi. Yaşanan gelişmeler üzerine Mayıs ayında Tiktok'un başına geçen CEO Kevin Mayer görevinden istifa ettiğini duyurdu. 

 

TikTok'un CEO'su Kevin Mayer, ABD Başkanı Donald Trump'ın, kendileri için güvenlik riski oluşturduğu gerekçesiyle uygulamanın ABD operasyonlarını bir Amerikan şirketine satması için Çinli sahibine baskı yapması üzerine istifa etti. Mayer, çalışanlara hitaben kaleme aldığı mektupta, istifa kararını ve gerekçelerini duyurdu.

 

Mayıs ayında TikTok'un başına geçen Mayer, istifanın kararını "siyasi ortamın keskin bir şekilde değişmesi" nedeniyle aldığını belirtti. Mayer, kararını "İstifa kararından önce kurumsal değişikliklerin neleri gerektireceği ve bunun benim üstlendiğim küresel rol için ne anlama geldiği konusunda ciddi muhasebe yaptım." ifadeleriyle değerlendirdi.

 

MİCROSOFT İLE SATIN ALMA GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

 

Ana şirket Bytedance, TikTok'un ABD operasyonlarını satın alması için Microsoft ile görüşürken, Mayer, sürecin kısa süre içerisinde tamamlanmasının beklendiğini aktardı.

 

ÇİNLİ UYGULAMALARIN ABD'Yİ HEDEF ALDIĞI İDDİASI

 

Çinli firmaların geliştirdiği ve sahip olduğu mobil uygulamaların "ABD'nin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit ettiğini" söyleyen Trump, kişi bilgilerinin toplanıp şantaj ve şirketler için casusluk yapmak için kullanabileceğini iddia ediyor.

Yeni Yorum