24 Haziran Pazartesi 2024

CHP’li Maltepe Belediyesi'nde deprem! Başkan Ali Kılıç ve 7 kişi hakkında soruşturma izni verildi

CHP’li Maltepe Belediyesi'nde deprem! Başkan Ali Kılıç ve 7 kişi hakkında soruşturma izni verildi

Maltepe’de S.Sarı adlı bir kadının ölümü sonrasında, görevi ihmal suçundan soruşturulan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve 7 kişi hakkında soruşturma izni verildiği ortaya çıktı. Bu izin ile Başkan Ali Kılıç ve diğer kişilerin yargılanmalarının önü de açılmış oldu.

 

CHP'li Maltepe Belediyesi'nde çeşitli zamanlarda meydana gelen yolsuzluk, ihmal, görevi kötüye kullanma gibi iddialar üzerine, mülkiye müfettişleri görevlendirilmişti.

 

superHaber.tv’nin haberine göre, mülkiye müfettişlerinin ön incelemesi sonucunda hazırlanan raporlar, Teftiş Kurulu Başkanlığı’na sunuldu.

 

ALİ KILIÇ VE 7 KİŞİ İÇİN SORUŞTURMA İZNİ İSTENDİ!

 

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Teftiş Kurulu Başkanlığı, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve 7 kişi hakkında yargılanmaları için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan soruşturma izni istedi. Bakan Soylu’nun da, Maltepe Belediye Başkanı ve 7 Kişi hakkında soruşturma izni verdiği belirtildi.

 

VATANDAŞ YIKILAN MERDİVENLİ YOL İÇİN ÇOK SAYIDA İHBARDA BULUNDU!

 

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile beraber 7 kişinin yargılanmalarına giden olay şöyle gerçekleşti:

 

CHP’li Maltepe Belediyesi, Altıntepe Mahallesi, Öz Çiçek Sokak üzerinde buulunan merdivenli yola “Yanan ve yıkılan yapılar formu” düzenleyerek yıktı. Yıkılan söz konusu merdivenli yol ile ilgili olarak, bölgede oturan ve mağdur olan vatandaşlardan Maltepe Belediye Başkanlığı’na, çok sayıda şikâyet başvuruları yapılarak ihbarlarda bulunuldu.

 

"İHMAL SONUCU BİR KADIN HAYATINI KAYBETTİ!"

 

İhbarlara rağmen, bu yol üzerinde kırılan beton ve molozların yol üzerinde bırakıldığı, alternatif geçiş yolu yapılmadığı, inşaat atıkları ve molozların bulunduğu yola uyarıcı işaret ve levhaların konulmadığı ve emniyet şeridinin çekilmediği gibi umumun sağlık ve selameti için güvenlik tedbirleri almadı.

 

Bunun sonucunda S. Sarı isimli kadın bu sokak üzerinde yürürken, yıkılan inşaat atıklarına takılıp düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

 

Bunun üzerine Maltepe Belediye görevlilerinin görevlerini ihmal ettiği yönündeki çok sayıda şikayet üzerine, mülkiye müfettişleri araştırma yaptılar ve kapsamlı bir rapor yazıldıktan sonra, İçişleri Bakanlığına sunuldu.

 

ALİ KILIÇ:BENİM İMZAM YOK. SORUMLU OLAMAM!”

 

İddiaya göre, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, soruşturma kapsamında ifadesinin alınması sırasındaki savunmasında "Benim imzam yok!” diyerek kendisini kurtarmaya çalıştı. Ancak soruşturmada sorumluluğu görüldüğü belirtilerek, yargılanması için izin verildi.

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI “YARGILANSINLAR!” DEDİ!

 

Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sunduğu raporda merdivenli yol üzerindeki kırılan beton ve molozların yol üzerine bırakıldığı, alternatif geçiş yolu yapılması, inşaat atıkları ve molozların bulunduğu yola uyarıcı işaret ve levhaların konuşması ve emniyet şeridi çekilmesi gibi umumun, sağlık ve selameti için güvenlik tedbirleri almak yerine, işlemlerin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Yapı Kontrol Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü arasında yapılan yazışmalarla geçirildiği, ilgili müdürler ve bağlı oldukları Belediye Başkan Yardımcıları tarafından yerinde ve gerekli fiziki tedbirlerin alınmadığı ve bu sokak üzerinde yaşayan vatandaşların taleplerinin yerine getirilmeyerek mağdur edildikleri, Belediye Başkanı Ali Kılıç’ında yetki ve sorumluluğu dikkate alarak Müdürlükler arasında koordinasyonu sağlamadığı, vatandaşların mağduriyetini gidermeye yönelik işlem yapılmasına temin etmediği, dikkat ve özen yükümlülüğünün gereğince yerine getirilmediği, görevini ihmal ettiği anlaşıldığından,Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Yapı Kontrol Müdürlüğünden sorumlu Eski Başkan Yardımcısı Sinan Çetiz, Zabıta Müdürlüğünden sorumlu Eski Başkan Yardımcısı Ömer Ekşioğlu, Eski Yapı Kontrol Müdür Vekili Geysu Oğuztürk, Eski Zabıta Müdürü Apdullah Gezer, Eski İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Haydar Battal ve Tekniker Canan Demir Hakkında Soruşturma izni verilerek yargılanmalarının önü açıldı.  

 

Bir kişi hakkında da soruşturmaya izin vermedi.

 

Kaynak: superhaber.tv

Yeni Yorum