15 Haziran Cumartesi 2024

AK Parti'den HDP ve Diyarbakır Barosuna Dohuk tepkisi! 'Türkiye'yi suçlamaları manidar'

AK Parti'den HDP ve Diyarbakır Barosuna Dohuk tepkisi! 'Türkiye'yi suçlamaları manidar'

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, HDP ve Diyarbakır Barosunun Irak'ın Dohuk ilindeki saldırıyla ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Tunç, 'Henüz gerçek ortaya çıkmadan HDP ve Diyarbakır Barosunun, terör örgütünün sözcüsü sosyal medya hesapları ile birlikte Türkiye'yi suçlamaları manidar.' dedi. Ankara 2 Nolu Barosu da Diyarbakır Barosu'nun açıklamalarına tepki göstererek, 'Bahsi geçen baronun terör örgütü PKK'nın sözcülüğünü yaptığı son derece açıktır' ifadelerine yer verildi.

 

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, HDP ve Diyarbakır Barosunun, Irak'ın Dohuk ilindeki saldırıyla ilgili, henüz gerçek ortaya çıkmadan terör örgütünün sözcüsü sosyal medya hesaplarıyla birlikte Türkiye'yi suçlamalarının manidar olduğunu belirtti.

 

Tunç, yaptığı yazılı açıklamada, Dohuk'taki saldırıyı kınayarak, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diledi.

HDP ve Diyarbakır Barosuna tepki gösteren Tunç, "Henüz gerçek ortaya çıkmadan HDP ve Diyarbakır Barosunun, terör örgütünün sözcüsü sosyal medya hesapları ile birlikte Türkiye'yi suçlamaları manidar. Mehmetçik katliam yapmaz. Mehmetçik yaşam hakkını korumak için canı pahasına mücadele eder." ifadelerini kullandı.

Mehmetçiğin hedefinde bebek katillerinin, masum kanı döken teröristlerin bulunduğunu vurgulayan Tunç, şunları kaydetti:

 

"Dışişleri Bakanlığımız, katliamın gerçek faillerinin bulunması için gerekli iş birliğine hazır olunduğunu, Iraklı yetkililerin terör örgütünün propagandalarına itibar etmemeleri gerektiğini açıklamıştır. Diyarbakır, Hakkari, Van, Bingöl, Siirt, Şanlıurfa ve Batman barolarının, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve Dışişleri Bakanlığımızın gereken açıklamaları yapmalarına rağmen tek bir kaynaktan çıktığı anlaşılan, ülkemizi suçlayan açıklamaları büyük bir garabettir. Türkiye Cumhuriyeti ve onun kahraman Mehmetçiğini suçlayarak terör örgütlerinin söylem ve etkisi altında yapılan açıklamalar terör örgütlerinin sözcülüğüne soyunmaktır."

 

ANKARA BAROSU'NDAN TEPKİ

 

Ankara 2 No'lu Barosu yazılı yaptığı açıklamada Diyarbakır Barosu'nun yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

 

Ankara Barosundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

Kamuoyunun malumu olan bir kısım baroların milli güvenliğimiz ile ilgili hassasiyet gösteren hemen hemen her konuda takınmış olduğu ve alışkanlık haline getirdikleri Devlet ve Millet karşıtı söylem ve davranışlarının uzantısı niteliğinde olan Diyarbakır Barosu'nun açıklamasına karşı açıklama yapma zaruriyeti doğmuştur.

 

Diyarbakır Barosu'nun, Irak'ın Dohuk Vilayeti'nin Zaho ilçesinde gerçekleşen olay ile ilgili yapmış olduğu açıklama tamamen provokatif amaçlı ve terörün siyasi amaçlarına hizmet eder nitelikte ve Barolara kanunca verilmiş olan görevlerin suistimali niteliğindedir. Avukatlık Kanununda Baroların asli görevleri arasında yer alan "İnsan Haklarının SAvunulması ve Korunması" görevi, bahsi geçen Baro tarafından terör örgütü propagandası yapmak amacıyla kötüye kullanılmıştır.

 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından bahsi geçen olayla, Devletimizin ve Silahlı Kuvvetlerimizin hiçbir bağlantısının bulunmadığı net ve açık şekilde belirtilmiş olmasına rağmen; Diyarbakır Barosu'nun hayali coğrafyalar üzerinden, hiçbir bilgi ve belgeye dayanmadan gerçeğe aykırı beyanlar ile her fırsatta olduğu gibi bu kez de terör örgütü PKK'nın sözcülüğünü yaptığı son derece açıktır.

 

Avukatlık Kanu'nun ilgili maddelerinde milli güvenliğin gerektirdiği hallerde Baroların faaliyetlerine yönelik düzenlemeler dikkate alınarak, bu düzenlemelerin muhatabı olan kurum ve kuruluşları kanundan doğan yetkilerini kullanmaya davet ediyor, terör örgütü propagandası yapan ve cezai sorumluluğu bulunan Diyarbakır Barosu Yöneticileri hakkında yasal sürecil başlatılması hususunun takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.

 

Barolar ve meslek üst kuruluşu olan Türkiye Barolar Birliği, yasal dayanaklarını Anayasa'dan alan kuruluşlar olup milli konularda net bir şekilde devletinin yanında olmaları gerekmektedir. Diyarbakır Barosu ve açıklamasına destek veren bir kısım baroların milli konularla ilgili sürekli yapmış oldukları provakatif beyan ve davranışlarının karşısında duran Ankara 2 Nolu Barosu, devletinin ve milletinin yanında olmaya devam edecektir.

Yeni Yorum