20 Ocak Perşembe 2022
6 gün önce

Twitter ırkçı tweet'ini sildi: Tepkilerin hedefi olan Leman Sam geri adım attı 'Genelleme yapmam yanlış'

Yaptığı söylemlerle sıkça gündeme gelen şarkıcı Leman Sam, Twitter'dan yaptığı son paylaşımla yine tartışmalara neden oldu. Leman Sam sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: "Yıllar önce bu soysuz Araplara tepkili olduğum içi uzun süreli lince maruz kalmıştım, şimdi herkes ne mal olduklarını anladı. Daha bunlar iyi günler, ekmeğe ortak yakında toprağa da ortak olacaklar. Bıçaklamalar, tecavüzler,sonu yağmadır bunun. Hiç şikayet etmeyin, göz göre göre geldi." TWİTTER' SİLDİ Leman Sam ırkçı ifadeleri sonrası büyük tepki çekti. Sam'ın "Soysuz Araplar" ifadelerini kullandığı paylaşımı Twitter tarafından silindi. 'BİR DİNİ, IRKI HEDEF ALMAM' Sam, paylaşımına gelen tepkilerin ardından bir açıklama daha yaparak, "Genelleme yapmam yanlış olabilir" ifadelerini kullanarak geri adım attı. Sam'ın yaptığı açıklama şöyle: "Tweet’i izlediğim bu video üzerine attım. Çocuklara hayvanlara yeşil alanlara yapılan her türlü hainlikler karşısında, hangi ülke veya ırk olursa olsun tepkim aynıdır. Bu kez katarlı idi. Bir dini ve ırkı hedef almam. İlk kez böyle bir mesaj atmadım. Genelleme yapmam yanlış olabilir."

1 hafta önce

Ekşi Sözlük, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu eleştiren yorumu 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' iddiasıyla kaldırdı

Ekşi Sözlük'te bulunan 200 kişilik troll ağının sosyal medyada sistematik olarak kara propaganda faaliyetleri yürüttüğü ortaya çıkmıştı. Provokatif yayınları ve iftiraya kadar varan algı operasyonları yapılan portalda; Ekrem İmamoğlu'nu, İBB'yi, CHP'yi ve Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren hesaplar engellenirken başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer bakan ve devlet görevlilerine hakaret seviyelerine ulaşan entry'lere ise göz yumuluyor. Ekşi Sözlük'ün kara propagandasını sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla ifşa eden '@abese_irca' yeni bir skandalı daha kamuoyuyla paylaştı. İMAMOĞLU'NA ELEŞTİRİYE 'TAHRİK' DEDİLER 'İBB’nin kamuya açtığı lojmanlar' başlığına yaptığı ‘İBB iflas edince elde avuçta ne varsa ortaya sürmeye başladı. İmamoğlu kendisi için yaptırdığı şehitlik arazisindeki ultra lüks köşkü ne zaman kamuya açacak acaba? Yoksa tasarruf sadece başkalarına mı? Müflis bir belediye başkanı icraatı.’ yorumu ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ iddiasıyla kaldırıldı. "SOSYAL MEDYA ALGISI BU ŞEKİLDE YAPILIYOR" Kullanıcı gelişmeyi, "Ekşi sözlük İBB'nin iflas ettiğini yazdığım entry'i "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" iddiası ile silmiş. Bu arada sözlükte 50'ye yakın Türkiye'nin iflas ettiğini iddia eden başlık var. Bakın işte sosyal medya algısı bu şekilde yapılıyor." diyerek duyurdu.

1 hafta önce

Twitch’te bir milyon dolarlık vurgun: 32 şüpheliden ikisi tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yayıncılık platformu Twitch’i kullanarak sosyal medya ağlarında kredi kartı dolandırıcılığı yapıldığı ihbarı üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince geçtiğimiz Salı günü operasyon düzenlenmişti. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Aydın, Eskişehir, Kocaeli, Balıkesir, Manisa ve Denizli’de gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında dolandırıcılarla ortak hareket ettiği tespit edilen fenomenlerin de olduğu 42 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştı. Korona temaslısı olduğu öğrenilen bazı şüpheliler evlerinde karantinaya alınırken, 18 yaşından küçük olan şüpheliler götürüldükleri İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğünden adliyeye sevk edildi. Gözaltına alınan 32 şüpheli de emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Adliyede savcılığa çıkarılan şüphelilerden 9’u tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakimliğe çıkarılan şüphelilerden 2’si tutuklanarak cezaevine gönderildi.

3 hafta önce

Sosyal medyadan gelir elde edenler için vergi 1 Ocak'ta başlıyor

Dünyanın en büyük video platformu YouTube başta olmak üzere sosyal medya üzerinden gelir elde edenler için 1 Ocak 2022'de yeni dönem başlıyor. YouTuber'ların belli bir gelirin üstünde gelir vergisinden istisna ancak altında yüzde 15 stopaja tabi olmasına yönelik yasanın ardından Gelir İdaresi Başkanlığı da uygulama tebliği yayınladı. Gelir İdaresi sosyal içerik üreticilerini "Sosyal ağ sağlayıcıları aracılığıyla paylaşımlar yaparak tanıtım, tavsiyede bulunarak bir ürün, hizmetin satın alınması için diğer kullanıcıları etkileyen, paylaşımlarının izlenmesi sayesinde reklam gelirinden pay alan başta olmak üzere içerik üreticili ile gelir elde eden gerçek" olarak tanımladı Buna göre, 2022 yılı için 880 bin lirayı aşmayan kazançlarda yüzde 15 stopaj ödenecek. Bu tutara kadar beyanname verilmesine gerek kalmayacak. Fenomenlerin bu istisnadan yararlanması için Türkiye'de kurulu bankalarda hesap açması gerekiyor. İlk adımda ne yapmak gerekiyor? Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre, fenomenlerin ikametgâhının bulunduğu yerdeki vergi dairesine başvurarak istisna kapsamındaki faaliyetlerine ilişkin olarak istisna belgesi alması gerekiyor. Başvurudan önce ticari kazanç yönünde gelir vergisi mükellefi olanların kayıtlı faaliyetlerinin istisna kapsamına giren faaliyetlere uygun olup olmadığına bakılacak. Ticari kazanç yönünden bir mükellefiyet yoksa istisna belgeleri alınabilecek. İstisna belgelerinin bankaya ibraz tarihinden itibaren bir ay için banka hesabına ilişkin bilgilerin vergi dairesine bildirilmesi gerekiyor. Youtuber ve uygulama geliştiricilerin kira, faiz gibi başka faaliyetlerinden kaynaklanan kazanç ya da iratlarının bulunması, yüzde 15 stopaj kesintisine tabi olmalarına engel teşkil etmeyecek. İstisnaya ilişkin şartların taşınmadığının tespiti halinde, eksik tahakkuk eden vergi gecikme faiziyle birlikte tahsil edilecek. İstisnadan yararlanmak için dördüncü gelir diliminde yer alan tutarın aşılmaması gerekiyor. İstisna uygulamasında söz konusu tarifenin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarın aşılıp aşılmadığı, takvim yılı sonu itibarıyla her bir yıl için ayrı ayrı değerlendirilecek. Gelecek yıl için belirlenen tutar 880 bin lira olup, hesaba yatırılan tüm ödemelerden kesintiyi bankalar yapacak, muhtasar beyanname ile beyan edip ödenecek.

1 ay önce

Süleyman Soylu'yu hedef aldılar, bot hesap kullandıkları ortaya çıktı!

TBMM’de İçişleri Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçeleri görüşmesi sırasında Süleyman Soylu’yu hedef göstermek için bot hesaplar satın alındığı, bu bot hesapların gündemden bağımsız tweetler atarak “Süleyman Soylu” etiketini sosyal medyada gündem yapmak için çalıştığı görüldü. Twitter’da gündem listesine girmek için kısa sürede art arda paylaşım yapmak gerekiyor. Soylu’ya yönelik yapılan sahte gündem çalışmasına atılan mesajların bot veya anonim hesaplardan yapıldığı tespit edildi. İşte bot hesaplardan Soylu hakkında yapılan paylaşımlar;

1 ay önce

Ekşi Sözlük'teki troll ordusu deşifre oldu

Seçimlerde başarıya ulaşmak isteyen bazı siyasi partiler ya da siyasi liderler, sosyal medyanın gücünü kullanarak insanların algılarını etkileyebilmek ve siyasi rakiplerini karalamak için birçok çalışmaya imza atıyor. Twitter, Instagram ve Facebook'ta kullanılan bu troll ordularının bir benzeri de Ekşi Sözlük'te oluşturuldu. EKŞİ SÖZLÜK'TEKİ 200 KİŞİLİK TROLL ORDUSU Ekşi Sözlük'te oluşturulan yaklaşık 200 kişilik troll ordusunun bilgileri, Twitter'da @Abese_irca hesabı tarafından deşifre edildi. ERDOĞAN'A HAKARET ETMEKLE GÖREVLİ GRUP Paylaşılan bilgilere göre; bazı sözlük yazarları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili görevlendiriliyor ardından Erdoğan'a yönelik büyük bir linç başlıyor. Ekşi Sözlük ile ilgili paylaşılan bilgilerde dikkat çeken ayrıntılar var. EKŞİ SÖZLÜK-CHP İLİŞKİSİ Sitede Ekrem İmamoğlu ile ilgili bir konuyu tartışmak isterseniz, "Ekrem" ismini kullanmanıza izin verilmiyor. Ancak Ekşi Sözlük'te, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili birçok isimle başlık açabiliyorsunuz. Bunlardan bazıları: Tayyipler, Tayyolar, Tayyörler... Bu politikanın uygulanmasındaki ana sebep ise, Ekşi Sözlük'ün CHP tarafından finanse ediliyor olması olarak gösteriliyor. Ekşi Sözlük'te bazı konuları özellikle gündemde tutmak için görevlendirilen hesaplar da deşifre oldu. KILIÇDAROĞLU'NA ELEŞTİRİYE İZİN YOK Sitede; Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaretler savuran yazarlar hakkında hiçbir işlem yapılmazken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştiride bulunan yazarlar cezalandırılıyor. 200 KİŞİLİK ORDUYLA SİTEDE LİNÇ BAŞLIYOR Sitede inceleme yapıldığında; muhalefetin hedef aldığı isimlerin tek tek hedef tahtasına yerleştirildiği ve bu 200 kişilik troll ordusu tarafından linç edildiği görülüyor. İstenilen seviyede eleştirinin gelmemesi üzerine yeniden harekete geçen troll ordusu, konuyu gündemde tutmak için hedef tahtasına yerleştirilen isimle ilgili küfürlerine devam ediyor.

1 ay önce

Twitter Audit: Kemal Kılıçdaroğlu takipçilerinin yüzde 44’ü, Ekrem İmamoğlu’nun takipçilerinin yüzde 38’i sahte

Twitter’daki takipçilerinin gerçek hesaplara mı yoksa bot hesaplara mı ait olduğunu analiz eden Twitter Audit’in verileri göre; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun takipçilerinin yüzde 44’ü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun takipçilerinin yüzde 38’i Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ise takipçilerinin yüzde 40’in sahte/bot hesap olduğu anlaşıldı. PANEL VE GRUP DESTEĞİ ALIYORLAR Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun içerikleri inceleyen uzmanlar, içeriklerin; sosyal medya yazılımcıları tarafından tasarlanan içeriklere beğeni/RT ve yorum desteği yükleyebilen panel ve Telegram, DM ve Whatsapp grupları tarafından desteklendiği iddia ediyor.

1 ay önce

Twitter'ın CEO'su istifa etti

Twitter CEO’su Jack Dorsey, istifa ettiği yönündeki iddiaları attığı tweet ile doğruladı. Dorsey’in istifa ettiğinin açıklanmasının ardından yerine Parag Agrawal'ın atandığı duyuruldu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9