30 Eylül Cumartesi 2023
4 hafta önce

Kırgızistan'da TikTok yasaklandı

Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı, ülkede sosyal medya platformu TikTok'u yasaklama kararı alındığını duyurdu.

1 ay önce

Sosyal Medya Yasası'nda AB’den ilerideyiz

Türkiye’de geçen yıl yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası, AB’nin 25 Ağustos’ta uygulamaya koyduğu Dijital Hizmetler Yasası’ndan ileride. AB, kurallara uymayan sosyal ağ sağlayıcılarını kapatacak. Türkiye tamamen kapatmıyor. Yüzde 90’a kadar bant daraltıyor.

1 ay önce

Avrupa’da yeni dönem yarın başlıyor: Sosyal medyaya OHAL yasası

Avrupa Birliği, kendilerini ulus devletlerin ve ulusal yasaların üstünde gören sosyal medya devlerinin işleyişini kökten değiştirecek Dijital Hizmetler Yasası’nı yarın devreye alıyor. Şirketler artık daha şeffaf olmak ve yasa dışı içerikleri hızlıca kaldırmak zorunda. Seçimleri ve tüketimi manipüle eden algoritmalar kullanmak yasak. Yasayı çiğneyenlere milyarlarca dolar ceza geliyor.

1 ay önce

Ekrem İmamoğlu'nun dava açtığı Gökhan Özbek İBB'nin trol ordusunu ifşa etti: 156 sayfalık dosyayı savcılıkla paylaşacağım

Kahramanmaraş merkezi depremler sonrasında sosyal medyada halkı manipüle eden yalan bilgileri dolaşıma sokan '23 derece' isimli sözde yayın organının sahibi Gökhan Özbek, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kendisine açtığı dava sonrasında itiraflarda bulundu. İmamoğlu'nun sosyal medya fenomenlerinin de yer aldığı bir trol ordusu olduğunu söyleyen Özbek, "O trol organizasyonunun şemasını, çalışmasını, mali akışını dahası 156 sayfalık trol örgütünü savcılıkla paylaşacağım." dedi.

1 ay önce

Terör örgütleri Esenyurt'taki silahlı saldırı sonrası Twitter'da tetiği çekti: 'Tekel' etiketinin arkasında FETÖ ve PKK parmağı

Esenyurt'ta tekel bayisinde iki kişinin öldürüldüğü silahlı saldırı sonrası sosyal medyada da algı operasyonunun tetiği çekildi. Twitter'da oluşturulan ve kısa sürede 'gündem maddesi' haline getirilen 'tekel' etiketinin arkasında FETÖ ve terör örgütü PKK ilintili bot hesapların olduğu öğrenildi. Bugün saat 17.10 itibarıyla Twitter'da yapılan çalışmalar neticesinde "Tekel" etiketi altında paylaşımda bulunan 35.368 hesaptan 9.220'sinin bot hesap olduğu tespit edildi. Geriye kalan 26148 isimli hesaptan ise 5136’sının FETÖ; 2898’inin de terör örgütü PKK bağlantılı hesap olduğu ortaya çıktı.

2 ay önce

Elon Musk, Twitter'ı satın aldığına bin pişman! Reklam gelirlerinde sert düşüş

Popüler sosyal medya platformu Twitter'ı satın aldığı günden bu yana yaptığı değişiklikler nedeniyle tepkilerin odağı olan Elon Musk, Twitter'ın reklam gelirlerinde sert düşüş yaşandığını açıkladı.

2 ay önce

CHP ve HDP medyasından alakaya maydonoz gündem çalışması! Hedefleri yine Süleyman Soylu…

14 mayıs seçimlerini farkla kaybeden muhalefet bir türlü kendini toparlayaladı. Yenilgiyi hazmedemeyen CHP’li Eren Erdem’in başını çektiği troll ekibinin gündem çalışmaları ise alakaya maydonoz dedirtti.

2 ay önce

Kullanıcıların görüntüleyebileceği tweet sayısını kısıtlayan Twitter, yaşanan düşüşün ardından geri adım attı

Twitter, yapay zeka tarafından 'veri kaçırmayı' önlemeyi gerekçe göstererek kullanıcıların görüntüleyebileceği tweet sayısını kısıtlamıştı. Ardından etkileşimlerde düşüş yaşayan Twitter, geri adım atarak bu uygulamayı sonlandırdı.

1 2 3 4 5 6 7 8 ... 14 15