27 Kasım Pazar 2022
6 saat önce

Oramiral Niazi: Türk yapımı korvetler düşmanları uzakta tutacak

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muhammed Amjad Khan Niazi, Türk yapımı MİLGEM korvetlerinin ülkenin savunmasına büyük katkı sağlayacağını ve düşmanları uzakta tutacağını söyledi. Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Niazi, Pakistan için inşa edilen MİLGEM korvetlerinden üçüncüsünün denize iniş töreni kapsamında geldiği İstanbul'da açıklamalarda bulundu. Niazi, askeri zayıflığın "saldırganlık" getireceğini ifade ederek "Fakat güç düşmanlarınızı uzakta tutar. Bu sebeple MİLGEM korvetleri Pakistan donanmasını ve savunmasını önemli ölçüde güçlendirecek." dedi. MİLGEM korvetlerini çok kabiliyetli platformlar olarak nitelendiren Niazi, gemilerin yüzeyden yüzeye ve yüzeyden havaya silah sistemleriyle donatıldığına işaret etti. Askeri iş birliğine vurgu Niazi, MİLGEM korvetlerinin son derece modern teknolojiyle donatıldığını vurgulayarak "Tamamen askeri iş birliğinin ürünü. Bu gemilerin donanmamıza eklenmesiyle kara sularımızın güvenliği sağlanacak ve savunma ihtiyaçlarımız karşılanmış olacak." dedi. Pakistan ve Türkiye'nin karşılıklı güven, kardeşlik ve ilkelere dayalı uzun süreli ilişkilere sahip olduğunu ifade eden Niazi, "İhtiyaç anında iki ülke birbirlerinin yanında durdu. Biz tüm uluslararası etkinliklerde ve iki ülkenin karşı karşıya kaldığı meselelerde yan yana durduk." diye konuştu. Niazi, iki ülkenin son yıllarda savunma alanında yakınlaştığını belirterek MİLGEM projesinin bunun bir delili olduğunu söyledi. İki ülke silahlı kuvvetlerinin karşılıklı bilgi ve uzmanlıklarını paylaştığına işaret eden Niazi, Pakistan Deniz İkmal Gemisi (PNS MOAWIN), Pakistan Agosta 90B Denizaltı Modernizasyonu, "Super Mushshak" eğitim uçakları ve insansız hava araçlarının güçlü dostluğun ve askeri iş birliğinin kanıtları olduğunu kaydetti. Pakistan MİLGEM projesi kapsamında inşa edilen üçüncü geminin denize iniş töreni, 25 Kasım'da İstanbul'da gerçekleştirilmişti. Anlaşma 2018'de imzalanmıştı Pakistan, komşusu Hindistan ile 10 yıllardır devam eden gergin ilişkiler nedeniyle donanma kapasitesini artırmaya çalışıyor. Bu kapsamda Pakistan, Türkiye ile 2018'de 4 MİLGEM korveti için anlaşma imzalamıştı. MİLGEM projesi kapsamında üretilen korvetler, 2 adet 6'şar hücreli satıhtan havaya güdümlü mermi sistemi, 2 adet 3'er lançerli satıhtan satha güdümlü mermi sistemi, 76 milimetre ana batarya top, torpido fırlatma sistemi, yakın hava savunma sistemi, 2 adet 25 milimetre uzaktan komutalı stabilize top sistemi (STOP), karinaya monteli sonar ve torpido karıştırma ve aldatma sistemi özellikleriyle öne çıkıyor. Proje kapsamında 2 gemi İstanbul'da, 2 gemi ise Karaçi'de üretiliyor. İlk MİLGEM'in, 2023'te Pakistan donanmasına teslim edilmesi hedefleniyor.

7 saat önce

İsveç Başbakanı'ndan PKK'yı şoke eden açıklama: Erdoğan ne derse olur

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye'ye verdikleri sözleri yerine getireceklerini söyledi. Kristersson, Dagens Nyheter gazetesine yaptığı açıklamada, "Dürüst olmak gerekirse, Finlandiya ve İsveç olarak Türkiye'ye güvenlik konusunda söz verdik. Taahhütlerimizi yerine getireceğiz" ifadelerini kullandı.  Gelecek yıl bahar ayında yürürlüğe girmesi öngörülen yeni terör yasasını hatırlatan Kristersson, "(Yasa ile ilgili) Türkiye ile konuşuyoruz. Artık bu durum bizim NATO ile birlikte terörizme karşı mücadeleye dahil olma gerçeğidir." değerlendirmesinde bulundu. Kristersson, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylama sürecinin uzamasına da değinerek, "Konu şu anda Türkiye'nin elinde, Türkiye'nin görüşüne de saygı duyuyorum. İsveç ve Finlandiya olarak Türkiye ile yaptığımız anlaşma, Türkiye'nin güvenliğini çok ciddiye aldığımızı gösteriyor" dedi.

1 gün önce

Arap basını yazdı: Rusya ve İran artık YPG'yi desteklemiyor

Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyine düzenlediği operasyonlar Arap medyasında geniş yer buldu. Suriye devlet medyası, hem Rusya hem de Çin'den gelen açıklamalara geniş şekilde yer verirken, Lübnan'da yayımlanan haberde Türkiye'nin kararlılığının ABD ve İran'ın tutumunu değiştirdiği kaydedildi. Lübnan medyası El Akbar 'Rusya, Türkiye, İran: SDF'ye karşı boykot!' başlığını kullandı. Gazete, Moskova ve Tahran'ın Suriye'nin kuzeyinde operasyona girişen Türkiye'nin tezlerini artık yarı yarıya kabul ettiklerini yazdı. Rusya ve İran'ın tutumunun değiştiğini kaydeden gazete, 'Suriye'de çözüm çok uzak, Türkiye geri çekilmeyecek' dedi. El Akbar, müzakerelerde garantör olan Türkiye, Rusya ve İran'ın çıkarlarının YPG'li teröristlere düşmanlık göstermek için örtüşüyor gibi göründüğünü yorumunu yaptı. 326 HAİNE TSK KILICI İNDİ Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe-Kılıç Harekatı'nın son bilançosunu açıkladı. 326 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyuran Bakan Akar, "Pençe-Kılıç Harekatı, hava ve kara ateş destek vasıtalarıyla yapılan cezalandırma atışlarıyla sürüyor" dedi. Operasyonda "TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde ABD gözlem noktasını vurduğu" iddiası hakkında da konuşan Bakan Akar, "Bizim koalisyon güçlerine veya sivillere zarar vermemiz söz konusu bile olamaz. Bizim tek hedefimiz var, o da teröristler" dedi. Bir gazetecinin "Suriye'de liderler düzeyinde bir görüşme ne zaman gerçekleşir" demesi üzerine Akar, "Küçük büyük, irili ufaklı bir sürü gelişme var. Bunlar şekillenir, sonuçlanır, buna göre bakılır. Gelişmeleri takip ediyoruz" dedi.

1 gün önce

Angela Merkel: Putin'i etkileme gücümü kaybetmiştim

Almanya’nın eski başbakanı Angela Merkel, Der Spiegel dergisine verdiği röportaj ile gündeme geldi. Kendisine sorulan soruları yanıtlayan Merkel, Rusya Ukrayna arasındaki savaşın sürecine ilişkin önemli anekdotlar anlattı. Merkel açıklamalarında Putin’i etkileyen faktörün güç olduğunu belirtti. “Pişman değilim” Dönemindeki hükümet politikasını savunan Merkel, başbakanlıktan ayrılma kararından pişman olmadığını söyledi. Merkel, o dönemde hükümetinin Ukrayna, Suriye ve Libya gibi başlıklarda ilerleme sağlamakta zorlanmaya başladığını aktardı. “Putin’i etkileme gücümü kaybettim” Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş sürecinde görevde kaldığı periyotta Merkel, Putin ile yakınlığı nedeniyle sert eleştirilere de maruz kalmıştı. Yakınlığın altında yatan neden ise Almanya’nın Rus gazına olan bağımlılığıydı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunan Merkel, görev süresinin dolmaya az kalması sebebiyle Putin'i etkileme gücünü kaybettiğini söyledi. Merkel, "Putin için sadece güç önemlidir. Onu etkileyecek gücüm kalmamıştı." dedi. Son ziyaretinde Putin ile yaptığı görüşmeye Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un da katıldığını belirten Merkel, “Güç politikası açısından Putin'in gözden düştüğünü fark ettim." dedi.

2 gün önce

Aliyev: Paşinyan ile 7 Aralık'ta Brüksel'de planlanan görüşme olmayacak

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'de ADA Üniversitesi'nde düzenlenen ''Orta Koridor: Geopolitik, güvenlik ve ekonomi'' başlıklı uluslararası konferansa katıldı. Burada uluslararası strateji ve güvenlik merkezleri başkanlarının sorularını yanıtlayan Aliyev, Aralık ayında gerçekleşmesi planlanan Azerbaycan Ermenistan ve AB arasındaki üçlü formatta görüşmeye katılmayacağını bildirdi. Aliyev, Ermenistan başbakanı Paşinyan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un katılması halinde görüşmeyi kabul ettiğine ilişkin Charles Michel'in ofisinde kendilerine bilgi verildiğini kaydetti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı, söz konusu durum için '' Bu, görüşmenin gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor'' ifadelerini kullandı.

3 gün önce

PKK/YPG'li teröristleri operasyon korkusu sardı: Biden'dan yardım dilendiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Tel Rıfat, Münbiç, Ayn el-Arab gibi çıbanbaşı yerleri bir bir halledeceğiz' sözleri sonrası teröristleri korku sarmış durumda. Omurgasını terör örgütleri PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri komutanı Ferhat Abdi Şahin'den adeta bu korkuyu itiraf eden açıklamalar geldi. ABD merkezli Politico'ya konuşan Şahin, ABD'nin Türkiye'nin sınır ötesi operasyon başlatma tehdidini gerçekleştirmesini engellemek için yeterince çaba göstermediğini söyledi. BIDEN'DAN YARDIM DİLENDİ Terör elebaşı ABD Başkanı Biden'dan adeta yardım dilendi. Biden'a seslenen Şahin, 'seçim dönemi yaptığınız Kürtleri koruma çağrısını unutmayın' dedi. Hava saldırılarının kara operasyonunun habercisi olduğuna inandığını belirten Şahin, ABD hükümetine de çağrıda bulundu. ABD hükümetinin üst kademelerini Ankara üzerindeki baskıyı artırmaya çağıran Şahin, şu ifadeleri kullandı: 'Şimdiye kadar yapılan açıklamalar, Türkiye'nin bize karşı yeni operasyonlar başlatma planlarını durdurmaya yetmedi.' Saldırının bölgeyi harap edeceğini ve Suriye'deki krizi daha da karmaşık hale getireceğini iddia eden terör elebaşı bu durumun DEAŞ'ın toparlanmasına yardım edeceğini öne sürdü. Pençe-Kılıç Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçaklar, eş zamanlı olarak Irak’ın kuzeyinde sınır hattının 140 kilometre içindeki Asos ile 90 kilometre içindeki Kandil’deki hedefleri de eş zamanlı olarak imha etmişti. Operasyon, Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları doğrultusunda gerçekleştirilmişti.

4 gün önce

Dışişleri Bakanlığı'ndan 'tampon bölge' paylaşımı

PKK terörü son dönemde İstiklal Caddesi ve Gaziantep'in Karkamış ilçesinde sivilleri hedef aldı. Bu saldırılarda 8 vatandaşımız şehit oldu. Yapılan çalışmalar sonrasında Mehmetçik Pençe Kılıç Hava Harekatı ile Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerini yok etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bugün yaptığı değerlendirmede kara harekatına işaret ederek, "Birkaç gündür uçağımızla, topumuzla, SİHA'mızla teröristlerin tepesindeyiz. En kısa sürede tankımızla askerimizle hepsinin kökünü kazıyacağız. Bunu da böyle bilin." dedi. Dışişleri'nden dikkat çeken paylaşım Türkiye bu kapsamsa harekata hazırlanırken Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından bir paylaşım yapıldı. 'Tampon bölge'nin tanımı yapılan paylaşım dikkat çekerken tanımda şu ifadelere yer verildi: "Çeşitli nedenlerle, özellikle çatışması olası bölgeler arasında bulunan taraflı veya tarafsız bölge." https://twitter.com/tc_disisleri/status/1595096482272534541?s=46&t=aUnkUszjjAMWmzJP6BOJOg

4 gün önce

Beyaz Saray: Türkiye, güney bölgesinde terör tehdidiyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor ve kendini savunma hakkına sahiptir

Kirby, Zoom üzerinden yaptığı brifingde Beyaz Saray muhabirlerinin sorularını cevapladı. Türkiye'nin Suriye sınırındaki gelişmeleri değerlendiren Kirby, "Türkiye, özellikle güneyinde meşru terör tehdidi nedeniyle muzdarip olmayı sürdürüyor. Tabii ki her türlü kendilerini ve vatandaşlarını savunma hakları var." ifadesini kullandı. Kirby, bölgedeki gelişmelerde kendilerini endişelendiren noktanın ise "SDG" adını verdikleri YPG/PKK'nın "DEAŞ ile mücadelesi" olduğunu belirterek, "Bölgedeki bir operasyon, ortağımız SDG'nin DEAŞ ile mücadele kabiliyetlerini kısıtlayabilir. SDG ile bunun için ortaklık yapıyoruz ve DEAŞ üzerinde baskıyı devam ettirmek istiyoruz." dedi.

1 2 3 4 5 6 7 8 ... 253 254
Server Error
500
Server Error