03 Temmuz Pazar 2022
6 saat önce

TEKNOFEST Girişim Programı başlıyor: Selçuk Bayraktar 'ilk kez' diyerek duyurdu

2018 yılından bu yana TEKNOFEST'te finalist olmuş ve çalışmalarını girişime dönüştürmüş yarışmacılar ön kuluçka ve hızlandırma programına başvurdu. Seçilen ekiplere hibe desteğinin yanı sıra farklı alanlarda girişimcilik eğitimlerinden alanlarında uzman isimlerden yatırımcı ve iş birliği görüşmelerine kadar 12 farklı olanak sağlanmış olacak. Bugün ise İstanbul'da yarışmacıların çalışmalarının tanıtıldığı bir lansman gerçekleştirildi. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar konuyla ilgili TRT Haber'de açıklamalarda bulundu: 'HEDEFİMİZ DÜNYAYA DAMGA VURMALARI' "TEKNOFEST'in merkezinde ileri teknoloji yarışmaları barındırıyordu. Yıllardır biz genç kardeşlerimizi aynı zamanda yarışmalara katılıp ülkemizi yüksek teknolojide, bilimsel alanlarda girişimlerini kurup dünyaya damgasını vurmalarıydı hedefimiz. Bu yıl ilk kez TEKNOFEST girişim programını başlattık. Yarışmalarda finale kalmış, dereceye girmiş genç kardeşlerimizin projelerini geliştirmek maksadıyla. Daha öncesinde yarışmalara katılıp bu alanlarda girişimlerini kurmuşlardı. 'YÜZLERCE GİRİŞİM BAŞVURUSU OLDU' Halihazırda bir kısmı kurmuşken diğerlerine destek olmak maksadıyla Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'Mızın başlattığı programla TEKNOFEST Girişim Programı başlattık. Ön kuluçka ve hızlandırma destekleri veriliyor. Türkiye'den yüzlerce girişim başvurusu oldu. Bunlardan finale kalanlar, bir kısmı kendi girişimlerini kurmuş genç kardeşlerimizdi diğerleri ise kendi girişimlerini kurmak için bir araya gelmiş gruplara eğitimler verildi. Finale kalanlar da bugün desteği kazandıklarında ileri seviye eğitimlere tabi tutularak ülkemizin milli teknoloji hamlesindeki tam bağımsız yarınlarına hizmet etmek için yolculuklarına devam edecekler."

13 saat önce

Alman basınından PKK itirafı geldi: Batı ükelerinin desteği felaket

Türkiye, geçtiğimiz günlerde düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nde terörle mücadelede önemli bir kazanım daha elde etti. Tüm NATO üyeleri, PKK, YPG, PYD ve FETÖ gibi terör örgütleri ile mücadeleye destek sözü verdi. Bu gelişmelerin ardından Avrupa'da terör örgütü PKK'nın faaliyetleri yeniden gündeme geldi. Almanya merkezli Deutschlandfunk haber sitesi, terör örgütü PKK/YPG'nin içyüzünü ortaya koydu. Sitede yer alan habere göre terör örgütü, yasa dışı göç, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı konularında faaliyet göstererek maddi kazanç sağlıyor. Deutschlandfunk'un haberine göre örgütün ana geliri Suriye ve Irak'ın kuzeyinden elde ediliyor. BATI'NIN DESTEĞİ FELAKET Haberde Viyana Ulusal Savunma Akademisi'nden Walter Posch'un da düşüncelerine yer verildi. Posch, Batı dünyasının Suriye'de terör örgütü PKK/YPG'ye desteğini de "Çoklu sonucu olan bir felaket" olarak niteledi. Posch ayrıca PKK/YPG terör örgütünün demokratik toplum söylemlerine Batı'nın kandığını vurguladı. Deutschlandfunk'taki haberde ayrıca, son yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümeti altında Kürtlere, dillerini konuşmak ve öğretmek gibi daha fazla kültürel haklar verildiği, Türkiye'deki Kürtlerin artık Türk ordusuyla savaş istemediği vurgulandı. JEFFREY: PKK-YPG AYNI Haberde ayrıca ABD'nin eski Irak ve Suriye Büyükelçisi James Jeffrey'nin PKK-YPG bağlantısını açıklaması da hatırlatıldı. Jeffrey, mayıs ayında Washington'un 2014 yılından bu yana Suriye'de terör örgütü PKK ile bağlantılı bir örgütle çalıştığını söylemiş ve bu örgütün YPG olduğunu itiraf etmişti. Haberde ayrıca Jeffrey'in, PKK'nın artık Irak'ın kuzeyinde ve Suriye'nin bazı bölgelerinde etkisini artırdığını, Türkiye için ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguladığına da yer verildi. EUROPOL RAPORU: AVRUPA TERÖRDE LOJİSTİK ÜS Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), 2018 yılında, PKK'nın Avrupa'yı lojistik üs olarak kullandığını vurguladı. İllegal faaliyetlerini yürütmek için Avrupa genelinde mafyavari bir yapılanma kuran terör örgütü PKK, dünya genelinde uyuşturucu ticareti ve insan kaçakçılığında da önde gelen yasa dışı yapılardan birisi.

1 gün önce

İsveç'te PKK terör örgütü destekçileri eylem düzenledi

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılmaları konusunda şart koştuğu maddeler Madrid'de üçlü zirvede mutabakat olarak imzalanmıştı. İsveç ve Finlandiya'dan PKK terör örgütüne desteklerini çekmeleri istenmişti. PKK-YPG paçavralarıyla eylem Anlaşmaya tepki göstermek için PKK/YPG taraftarları İsveç'te meydanlarda örgütün paçavralarıyla eylem düzenledi. İsveç polisi ise duruma tepkisiz kaldı. Hükümet aleyhinde slogan attılar Eylemciler, Sosyal Demokrat hükümet aleyhinde sloganlar atıp pankartlar taşıdı. Öte yandan, terör yandaşları, Malmö kentindeki Möllevangstorget Meydanı'nda aynı gerekçeyle toplandı.

1 gün önce

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD'li Senatör Graham ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD’li senatör Lindsay Graham'ı İstanbul'da ağırladı. Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya göre görüşmede Kalın ve Graham, Madrid’teki NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın olumlu bir havada gerçekleştirdikleri görüşmeden duyulan memnuniyeti dile getirdi. İkili siyasi ve ekonomik ilişkiler, terörle mücadele, savunma sanayii alanındaki iş birliği konuları, Ukrayna-Rusya Savaşı, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege-Akdeniz ve diğer bölgesel konular ele alındı. F-16'ların modernizasyonu Türkiye-ABD ilişkilerinin karşılıklı saygı ve anlayış temelinde, ortak ve stratejik çıkarların esas alındığı bir zeminde ilerlemesi gerektiği kaydedildi. Savunma sanayii alanında iş birliğinin ve F-16 konusunda ilerleme sağlanmasının iki ülkenin çıkarlarına hizmet edeceği belirtildi. Karadeniz üzerinden tahıl sevkiyatı için güvenli bir koridorun oluşturulması hususunda Türkiye’nin çabalarının takdirle karşılandığı belirtilen görüşmede, bu sevkiyatın başarıyla gerçekleşmesinin küresel gıda güvenliği açısından stratejik önem taşıdığına vurgu yapıldı. Türkiye'nin Ege'deki meşru hakları Ege ve Akdeniz konularında uluslararası toplumun Türkiye'nin meşru haklarına saygı göstermesi gerektiğinin altı çizilirken, Türkiye'nin ulusal güvenliğini, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini tehdit eden PKK/YPG ve DEAŞ dahil tüm terör örgütlerine karşı ayrım yapmaksızın kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiği dile getirildi.

1 gün önce

NATO toplantısının yansımaları! Yunanistan’da erken seçim krizi… Miçotakis’e tepki büyüyor

Türkiye ile Ege ve Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıracak adımlar atmaya devam eden Yunanistan, bu kez siyasi çalkantılarla boğuşuyor. Son dönemde Türkiye'ye yönelik Ege Denizi'nde attığı provokatif adımlarla eleştiri oklarını üzerine çeken Miçotakis, NATO Zirvesi'nde de hezimete uğramasının ardından desteğini giderek kaybediyor. Türkiye'nin, geçtiğimiz günlerde sona eren NATO Zirvesi'nde elde ettiği diplomatik başarı, Yunanistan'da büyük rahatsızlığa neden oldu. NATO Zirvesi'nde Türkiye'nin masada istediğini almasını sağlayan, Finlandiya ve İsveç'le imzaladığı "Üçlü Muhtıra", Türkiye'nin kuvvetli pozisyonunu pekiştirdi. NATO HEZİMETİ SONRASI TEPKİ YAĞIYOR ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye'ye F-16 satma konusunda verdiği olumlu mesajların ardından Yunan basını, Başbakan Kiryakos Miçotakis'in başarısız dış politikasının üzerine gitmeye başladı. Eski Başbakan ve ana muhalefet lideri Aleksis Çipras, Miçotakis hükümetinin Madrid'den büyük bir hezimet ile döndüğünü söylemişti. Çipras, Miçotakis'i zehir zemberek sözlerle eleştirerek, "Acı bir diplomatik yenilgi yaşadık. Eğer ben Madrid'de başbakan olsaydım ve bu yaşansaydı ve aynı zamanda 'TurkAegean' tanımı Türkiye tarafından reklam markası olarak tescil edilmiş olsaydı Madrid'den yaya dönerdim." ifadelerini kullanmıştı. "EYLÜL'DE ERKEN SEÇİM VAR" Çipras'ın bu çıkışıyla birlikte Yunan basını da zirvede Türkiye'ye tam destek verildiğini söylemiş, Yunanistan'ın diplomaside hezimete uğradığı eleştirileri yağmıştı. Zirvenin yankıları sürerken Miçotakis hükümetiyle ilgili bu kez erken seçim söylentileri gündeme geldi. Haber ajansı AFP tarafından derlenen bir analize göre siyasi analistler, Miçotakis'in Ağustos ayı ortasında bir duyuru yaparak sonbaharda erken seçime gitmesinin beklendiğini açıkladı. Analizde, anket şirketi GPO'nun araştırma direktörü Antonis Papargiris'in değerlendirmelerine yer verildi. Buna göre Papargiris, Yunanistan'daki tüm partilerin şu anda seçim hazırlıkları yaptığını belirtti. Çipras'ın da yapmış olduğu, "erken seçimler Eylül ayında gerçekleşecek" çıkışının ardından gelen anket sonuçları, Miçotakis'in koltuğunun sallantıda olduğu söylentilerini kuvvetlendirdi. MİÇOTAKİS'E YOL GÖRÜNDÜ Analizde ayrıca, ülkenin içinde olduğu krize de değinildi. Ülkenin son 30 yılın en yüksek enflasyonuyla karşı karşıya olduğu belirtilirken buna ek olarak Türkiye ile yaşanan gerilimin Miçotakis'in oy oranında düşüşe neden olduğu ifade edildi. Yaşanan enerji krizinin de Miçotakis hükümeti üzerinde baskıya neden olduğu belirtildi. Ülkenin mali destek için ayırdığı bütçenin eridiği söylenirken analizde, Maliye Bakanı Christos Staikouras'in hafta sonu Mega TV'ye verdiği demeçte "Mali yardımlar için tek bir euro bile kalmadı" ifadelerini kullanmasına da yer verildi. Ülkenin en çok okunan gazetesi Kathimerini'nin kıdemli köşe yazarı Nikos Konstandaras da, ülkedeki son durumu ele aldığı yazısında "Bu kış zor geçecek" ifadelerini kullandı.

1 gün önce

Rusya etkisi! Alman devlet televizyonundan enerji tasarrufu tüyoları: Daha az yıkanın

Rusya-Ukrayna savaşının küresel etkileri gün geçtikçe artıyor. Savaşla beraber Batı ülkelerinin yaptırımları ve Rusya'nın bu yaptırımlara karşı attığı adımlar nedeniyle enerji krizi patlak verdi. Avrupa ülkeleri Rus enerjisine bağımlılıklarından kurtulmaya çabalasalar da kısa sürede bu mümkün görünmüyor. Buna karşılık ise Rusya, Avrupa kıtasına giden boru hatlarını yavaş yavaş kısmaya başladı. Enerji krizinden çıkış yolu: Tasarruf Enerji krizinden en az şekilde etkilenmek için çaba harcayan Avrupa ülkelerinde çeşitli alternatifler yaratmanın yanında, tasarruf çağrıları ile de krizden çıkma yolu izleniyor. Bu kapsamda Almanya krizin başından bu yana devlet kurumları üzerinden yaptığı tasarruf çağrılarını yinelemeye devam ediyor. Otomobille hız yapmaktan duş almaya, TV kullanımından yaşam ortamlarını havalandırmaya Almanlar en ekonomik seçeneklere yönlendiriliyor. "Soğuk su ile hızlı duş alın" Bu önerilerin en çarpıcı örnekleri ise duşta tasarruf. Devlet kanallarından yapılan yayınlarda, Almanların neredeyse üçte ikisinin günde en az bir kez duş aldığı ve duş sürelerinin ortalama sekiz ila on iki dakika arasında değiştiği bilgisi verilirken bu sürenin düşürülmesi çağrısı yapılıyor. Bunun yanında su ısıtmak için enerji tüketiminin ciddi bir boyutta olduğu ve sürenin yanında su sıcaklığının da düşürülmesi gerektiğine, akıllı duş başlıklarının kullanımı ile daha verimli tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekiliyor.

2 gün önce

Skandal manşet! NATO zirvesi sonrası Yunan medyası yine Türkiye'yi hedef aldı

İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen kritik NATO zirvesinin yankıları sürüyor. Dünya basının 'Türkiye eve zaferle döndü' manşeti ile gördüğü zirve Türkiye'nin önemi bir kez daha görüldü. Zirvedeki bu gelişmeler Yunanistan basınında da geniş yankı buldu. Bugün ülkenin Ta Nea gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Madrid'deki zirvenin son gününde yaptığı açıklamaları manşetine taşıdı. 'Erdoğan yine kışkırttı' başlıklı haberde skandal ifadeler yer aldı. Haberde 'Türkiye Cumhurbaşkanı Yunanistan'a yönelik provokasyonlara geri döndü ve önümüzde Yunan-Türkiye ilişkilerinde gergin bir yaz olduğunu gösterdi' denildi. Gazete zirvenin ilk gününde adalar konusun gündeme gelmediğini belirtti ve 'sakinlik bir gün sürdü' yorumunda bulundu. ERDOĞAN'DAN NET MESAJ: MİÇOTAKİS ANLAŞMAYA SADIK KALMADI Erdoğan dün yaptığı açıklamada Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in tutumu ile ilgili, 'Yunanistan’ın malum son dönemlerdeki tutumu, bizim siyaset anlayışımıza asla uymuyor. Son dönemde özellikle kendisine İstanbul’da verdiğim yemekten sonra bir teklifte bulundum. Bundan böyle biz aramızdaki ilişkileri ikili yapalım, üçüncü kişileri aramıza sokmayalım dedim. Fakat buna rağmen Amerika’da Cumhuriyet Senatosu’nda yaptığı konuşmayla bizim bu anlaşmamızı iki hafta, üç hafta sonra tamamen tersine dönüştürdü' demişti. 'Sadece onunla da kalmadı, Davos’ta da aynısını yaptı. Onunla da kalmadı ve bir taraftan adalar, adacıklar, buralara özel ziyaretler yapıp, bu özel ziyaretlerle de silahlandırmalara gitmek gibi bir gayretin içine girdi' diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etmişti; 'Bu adalar, adacıklar, gerek Lozan gerek Paris Anlaşmasına göre ters bir olaydır. Oraları silahlandıramazsınız. Ama Yunanistan böyle bir adımın içine girdi. Bir de bu 5+4, Amerika’nın burada üs kurma olayları ki bu sorulduğu zaman alınan cevap, Rusya’ya karşı… Benim halkım bunları pek yutmuyor. Niye? Neden? Adama sorarlar niçin? Çünkü biz barışın egemen olduğu bir dünyayı tesis edeceksek, o zaman bu adımlar ne için atılıyor? Ona tabii olumlu bakmıyoruz bunu da yaptığımız ikili görüşmelerde liderlere söyledik.' Yunanistan'ın 147 defa Türk hava sahasını ihlal ettiğinin altını çizen Erdoğan 'Yunanistan germedikten sonra biz germeye meraklı değiliz ama 147 kez hava sahamızı ihlal eden Yunanistan bunun hesabını vermek durumundadır' demişti. Öte yandan dün ABD Başkanı Biden'ın 'Türkiye'ye F-16 satmalıyız' açıklaması Amerikan basınında geniş yer buldu. Wall Street Journal (WSJ) bu gelişmeyi 'Biden, NATO'nun genişlemesi sırasında Türkiye'ye F-16 satışının arkasında durdu' başlığı ile okurlarına duyurdu. WSJ haberinde Biden'ın bu açıklamayı Türkiye'nin NATO vetosunu çekmesinden sonra yaptığı vurgulandı. Biden'ın Kongre'nin bu yönde karar vermesi gerektiğini belirttiğine dikkat çeken Politico haberinde şu değerlendirmeye yer verdi; 'Biden yönetimi, Türkiye'ye F-16 satışı konusunda Senato Dış İlişkiler Komitesi ile bir çatışma rotasına girdi.' MİÇOTAKİS NE DEMİŞTİ? Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler Yunan Başbakanı Miçotakis'in ABD'deki açıklaması sonrası gerilmişti. Miçotakis, adını vermeden Türkiye’yi kastederek 'Yunanistan komşularına dostluk elini uzatıyor. Ancak egemenliğimize, egemenlik haklarımıza yönelik ihlallere ve derhal son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. Siz Kongre üyelerinden, bölgede silah satışları ile ilgili kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı istiyorum' demişti. Miçotakis, bu sözleriyle dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini talep etmiş oldu. Yunan Başbakanın 'Siz Kongre üyelerinden, Helenizmin 48 yıldır büyük acı çektiği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki saldırı ve adanın şiddetle ikiye bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs’ta iki ayrı devleti, kimse hiçbir zaman kabul etmeyecektir' sözleri ise ayakta alkışlandı. 'GERGİNLİK DÖNEMİ YAŞIYORUZ' Miçotakis, Avrupa Halk Partisi 27’nci Kongresi çerçevesinde Rotterdam’da düzenlenen bir panelde de Türkiye karşıtı açıklamalar yapmıştı. Yunan medyasına göre, Miçotakis, Türkiye’ye değinirken 'Gerginlik dönemi yaşıyoruz, tarihteki revizyonizmin yeni bir versiyonuna, kaybedilmiş imparatorluklar ile ilgili fantezilere ve uluslararası hukuk ile uyumlu olmayan güç gösterilerine müsamaha gösteremeyiz. Egemenlik haklarımızın ihlal edilmelerine razı olmayacağız” dedi. Miçotakis ayrıca “Bu dönemde, NATO’nun güneydoğu kanadında en son ihtiyacımız olan şey gerginliktir. Rusya’da birileri, böyle bir şeye çok sevinecek' ifadesini kullanmıştı.

2 gün önce

Yunanistan'ın Türk karasularına geri ittiği 28 düzensiz göçmen kurtarıldı

Edinilen bilgiye göre, Didim ilçesi açıklarında lastik bot içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğu bilgisinin alınması üzerine görevlendirilen Sahil Güvenlik Botu tarafından Yunanistan unsurlarınca Türk Karasularına geri itilen lastik bot içerisindeki 28 düzensiz göçmen kurtarıldı. Kurtarılan göçmenler işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi.

1 2 3 4 5 6 7 8 ... 203 204
Server Error
500
Server Error