23 Temmuz Salı 2024

AK Parti Sözcüsü Çelik: İsveç terörle mücadele yasasını gözden geçirmeli

AK Parti Sözcüsü Çelik: İsveç terörle mücadele yasasını gözden geçirmeli

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor. Sözcü Çelik, Stockholm'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan terör örgütü PKK'nın alçak eylemine soruşturma başlatmayan İsveç makamlarına sert tepki göstererek, "Stockholm'de yapılanın ifade özgürlüğüyle alakası yok. Savcının açıklamaları kabul edilemez. İsveç terörle mücadele yasasını gözden geçirmeli" ifadelerini kullandı.

 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Sözcü Çelik'in açıklamalarının satır başları şöyle:

 

İSVEÇ'TEKİ ALÇAK PKK EYLEMİ

 

Özgürlük diyenlerin bu alçak terör eylemi karşısında susmasının, terörü desteklemekten başka bir şey olmadığını bir kez daha görmüş olduk. Bunun ifade hürriyetiyle hiçbir ilgisi yok.

 

SAVCININ "SORUŞTURMAYA GEREK YOK" KARARI

 

İsveç Başbakanı'nın şunu düşünmesi lazım: Sizin NATO gibi bir güvenlik örgütüne üye olma girişimlerinizi sabote edecek kadar eylem yapabilenler karşısında yargınızın bu kararı bambaşka bir durumu ortaya koyuyor. Demek ki teröre karşı siyasi otoriteyle yargı arasında tamamen zıt bir durum var. İsveç'te terör gruplarının birer hafta arayla 15 tane eylem yaptığını ve bu eylemlerin her birinde bir Avrupa Birliği üyesinin başbakanı ya da devlet başkanının sahte bir maketini yaparak, asıldığı bir gösteriyi yaptığını düşünün. İsveç buna müsaade eder mi? Söz konusu bile olamaz. Ya da başka bir yerde İsveç'i yönetenlerin sahte maketlerinin asıldığı gösterisinin yapıldığını düşünün. İsveç'in buna tepkisi ne olur? Tablo açıktır. Bu yapılan şey ilkesel değildir. Çifte standart açıktır. Bütün bunlara rağmen Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğine olumlu baksın diyenlerin şunu düşünmesi gerekir: İsveç NATO üyesi olsa, orada Türkiye'nin de olduğu masada teröre karşı nasıl yeni kararlar alacağız, NATO nasıl davranacak diye bir tartışma yapıldığını düşünün. O sırada da NATO üyesi ülkede sizin devlet başkanınıza dönük suikast modellemesi yapılıyor. Bu, hiçbir yerde kabul edilemez. Meclis Başkanımız doğru bir karar alarak İsveç Meclis Başkanı'nın Türkiye ziyaretini iptal ettiğinde, İsveç Meclis Başkanı bunu anlayışla karşıladığını ve eylemin son derece çirkin olduğunu söyledi. İsveç'teki bütün otoriteler bunu söylüyor. İsveç'in yapması gereken, teröre karşı mükellefiyetlerini yerine getirmesidir.

 

ALTI LİDERE ORTAK YETKİ TARTIŞMASI

 

Bu model demokratik değil. Kendi Cumhurbaşkanı adaylarını şimdiden etkisiz eleman, kendilerinin kuracağı denetleme iktidarının nesnesi olarak konumluyorlar.

 

Eskiden, seçilmiş hükümetin üstünde Milli Güvenlik Kurumu'nu konumlandıran, bir vesayet mekanizması haline getirip hükümetin üstünde konumlandıranlar vardı.

 

Bu kadar zamandır muhalefetin iddiası güçlendirilmiş sistem. Burada bu da çıkmıyor. Ortaya çıkan bu tablo, demokratik kazanımlarımızın tamamını yok edecek, milletin geleceğinden çok şey çalacak bir yaklaşımdır.

 

AB'YE ÇOK NET UYARI

 

Akdeniz, Yunanistan sahil güvenliği ile Frontex'in işbirliği ile ölümden kaçan insanların mezarı haline getirilmektedir. Bunlara işkence ederek bu uygulamalara devam ediyorlar. AB'ye bir kere daha uyarı yapıyoruz. Yunanistan sahil güvenliği ile Frontex'in işbirliği temelinde oradaki ölümden kaçan insanlara yönelik bu zulüm sizin bütün sözlerinizi boşa çıkaracaktır. Frontex ile ilgili güçlü soruşturmalar yapılması gerektiğini ifade ediyoruz.

 

EYT NE ZAMAN MECLİS'E GELECEK?

 

Seçimden sonraya kalması mümkün değil. Herkes müsterih olsun. Şubat, en geç Mart ayı içinde sonuca ulaşılacaktır.

Yeni Yorum