20 Ocak Perşembe 2022
3 ay önce

Pentagon korkunç raporu yayımladı: 2020'de 580 ABD askeri intihar etti

Pentagon, Amerikan ordusundaki intiharları derleyen yıllık raporunu yayımladı. Raporda, muvazzaf askerler arasındaki intihar oranının 2020 yılında önceki yıla göre yüzde 9,1, 2018 ile 2020 arasında ise yüzde 15,3 arttığı belirtildi. Rezerv kuvvet arasındaki intihar oranının 2020'de önceki yıla göre yüzde 19,2 oranında arttığı ifade edilen raporda, ulusal muhafızlar arasındaki intihar oranının ise yüzde 31,7 yükseldiği kaydedildi. Geçen yıl, muvazzaf, rezerv ve ulusal muhafızlar arasında 580 askerin intihar ettiği ifade edilen raporda, muvazzaf askerler arasındaki intihar oranının 5 yılda yüzde 41,4 oranında artarak 100 bin kişide 28'e çıktığına dikkat çekildi. Rapora ilişkin açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, "Bulgular endişe verici. Askerlerimiz ve asker aileleri arasındaki intihar oranları hala çok yüksek ve eğilimler doğru yönde gitmiyor." ifadelerine yer verdi.

2 ay önce

Türkiye Gençlik Birliği, İstanbul Sarayburnu'nda ABD askerinin başına çuval geçirdi

Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yaparak dün Marmara Denizi’ne gelen ABD Donanması’na ait LCC-20 borda numaralı ’USS Mount Whitney’ adlı amfibi komuta kontrol gemisi Sarayburnu’na demirlemişti. AMERİKAN ASKERLERİNE PROTESTO Türkiye Gençlik Birliği, Twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımda, İstanbul Sarayburnu'nda Amerikan askerlerinin başına çuval geçirdiklerini duyurdu. O anın görüntüsünü de paylaşan TGB, "Kanlı postallarıyla gelip vatan toprağımızı kirletemezler. Amerikan askeri, milyonlarca Müslümanın katilidir ve Mehmetçiğe kurşun sıkan teröristlerin baş destekçisidir. ABD'nin kaos planlarına geçit yok!" notunu düştü.

2 ay önce

ABD askeri Afgan bebeği kaybetti: İki aylık Süheyl ortada yok

Afganistan’da Taliban’ın kontrolü ele almasının ardından yapılan tahliye çalışmaları sırasında dikenli tellerin üzerinden ABD askerlerine verilen 2 aylık bebek kayboldu. ABD Büyükelçiliği’nde 10 yıl boyunca güvenlik görevlisi olarak çalışan Mirza Ali, tahliyeler esnasında ülkeden ayrılmak için eşi ve 5 çocuğuyla Kabil Havaalanı’na gitti. Çıkan kaosta çocuğunun ezilmesinden korkan Ali, 2 aylık Süheyl’i dikenli tellerin üzerinden ABD askerlerine teslim etti. Beş metre uzağındaki girişten geçerek bebeğine ulaşmayı planladığını söyleyen Ali, kalabalık dolayısıyla geçişin yarım saat sürdüğünü ve çitin diğer tarafına vardığında Süheyl’i bulamadığını söyledi. Fakir Afganlar çocuklarını satıyor Afganistan’da bazı aileler geçim sıkıntısı dolayısıyla çocuklarını satmaya başladı. Badgis vilayetinin merkez ilçesi Kale-i Nev’e 8 kilometre mesafedeki çadırlarda yaşayan aileler, bunlardan bazıları. Akşamları ateş yakarak ısınan ve çadırlarını aydınlatan aileler, içme suyunu çevredeki derelerden sağlıyor. Yiyecek ekmek bulamadıklarını belirten Afganlar, hem fakirlikten kurtulmak için hem de çocuklarının daha iyi bir geleceğe sahip olabileceği ümidiyle çocuklarının satılmasını bekliyor.