30 Kasım Çarşamba 2022
1 yıl önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Abu Dabi Veliaht Prensi Nahyan ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, iki ülke ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı. İkili ilişkiler düzeldi Erdoğan geçtiğimiz günlerde de, BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnun Bin Zayed el-Nahyan ile görüşmüştü. İlişkilerin düzeldiğini söyleyen Erdoğan, "Çok ciddi yatırım hedefleri, yatırım planları var. İnanıyorum ki çok kısa zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ülkemizde ciddi yatırımlara girecek" ifadelerini kullanmıştı.

1 yıl önce

Türkiye ve BAE arasında sürpriz bir gelişme! Veliaht Prens Zayed el Nahyan, Abu Dabi Büyükelçisi Tugay Dinçer'i meclise davet etti

Mısır'daki askeri darbe, Libya iç savaşı ve Katar ablukasının başlamasıyla Türkiye ile siyasi ve ekonomik ilişkileri gerilen Birleşik Arap Emirlikleri arasında buzlar eriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 18 Ağustos'ta BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan'ı kabul etmesiyle başlayan diplomasi trafiği, 31 Ağustos'ta ülkenin fiili lideri Veliaht Prens Muhammed bin Zayed el Nahyan'la yapılan telefon görüşmesiyle devam etmişti. Ardından BAE'li iş dünyasından gelen "Türkiye'ye yatırım çağrısı" ile süren ikili ilişkiler, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan'ın önümüzdeki hafta Türkiye'ye geleceğine yönelik bilgiler Abu Dabi-Ankara arasında olumlu gelişmelerin meyve vereceğini gösterdi. Erdoğan ve Al Nahyan görüşmesinde iki ülke arasındaki yıpranmış bağları onarılmasının yanı sıra ekonomik fırsatların da masada olacağını aşikar. Ancak bu görüşme öncesinde Abu Dabi'de ilginç bir gelişme yaşandı. Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Türkiye'nin Abu Dabi Büyükelçisi BAE meclisine davet edildi. Abu Dabi Büyükelçisi Tugay Dinçer'i davet eden ise Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan oldu. DUBAİ EMİRİ TÜRKİYE STANDINI GEZDİ Bir diğer gelişme de geçtiğimiz hafta yaşanmıştı. Geçtiğimiz senelerde Dubai'de düzenlenen fuarlarda Türkiye ve Türk şirketlerini deyim yerindeyse önemsemeyen, stantları kötü yerlere veren Dubai Yönetimi en üst düzeyde Türkiye standını ziyaret etti. BAE'nin iki numaralı ismi olan ülkenin Devlet Başkan Yardımcısı ve Başbakanı olan Dubai Emiri Muhammed bir Rashid Al Maktoum, Türkiye'nin Expo 2020 pavilyonunu ziyaret etti ve bilgi aldı.

1 yıl önce

Abu Dabi Kalkınma Holdingi Başkanı: Türkiye'ye 10 milyar dolarlık fon ayırdık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'ın huzurunda imzalanan 10 anlaşmanın ardından Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, basın toplantısı düzenledi. "10 MİLYAR DOLARLIK BİR FON AYIRDIK" ADQ Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, toplantıda yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz bu resmi ziyaret ve görüşmeler neticesinde Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırmış ve tahsis etmiştir" dedi. İŞTE O ANLAŞMALAR Öte yandan Türkiye ile BAE arasında yapılan iş birliği anlaşmaları şöyle: "Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Kara Paranın Aklanması ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi bağlamında Mali Bilgilerin Değişimine İlişkin Mutabakat Muhtırası. Abu Dabi Liman Şirketi ile Türkiye Varlık Fonu (TVF) arasında Mutabakat Muhtırası Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile Türkiye Varlık Fonu (TVF) arasında Mutabakat Muhtırası Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile Türkiye Varlık Fonu (TVF) arasında (işbirliğine yönelik) Mutabakat Muhtırası Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi arasında Mutabakat Muhtırası Abu Dabi Menkul Kıymetler Borsası ile Borsa İstanbul arasında Mutabakat Muhtırası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile BAE Merkez Bankası arasında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Gümrük Konularında İdari İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Enerji Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Muhtırası Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Çevre Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı."