28 Mayıs Salı 2024
3 yıl önce

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Demirtaş teröristtir. AİHM'in, hangi sebeple olursa olsun, aldığı karar boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı yoktur."

İl Emniyet Müdürleri ile Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 3 bin 251 personelin katılımıyla Yıldırım Besta-17 Operasyonu'nun başladığını bildirdi. Bakan Soylu, "Jandarma Arama Kurtarma (JAK) gibi şimdi Güvenlik Dairemizin koordinasyonunda Polis Arama Kurtarma (PAK) da görevine başlamıştır." diye konuştu. 'Çıplak arama' iddialarına da çok sert tepki gösteren Bakan Soylu, "Türk Polis Teşkilatı'na bu iddiaları atan ispatlamazsa, namussuzdur, şerefsizdir. 'Çıplak arama' iftirasını atmak alçaklık ve namussuzluktur. Bunu Meclis kürsüsüne taşımak da kelimenin tam anlamıyla acizliktir." diye konuştu. AİHM'nin Demirtaş kararını da eleştiren Soylu, "Demirtaş teröristtir. AİHM'in, hangi sebeple olursa olsun, aldığı karar boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı yoktur." dedi

3 yıl önce

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu’nun ittifak ortağı HDP’nin eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş için çırpınışı: “AİHM’nin kararına saygı duymalıyız”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, Habertürk’te katıldığı programda AİHM’nin Demirtaş’la ilgili verdiği siyasi karara Türkiye’nin uyması gerektiğini söyleyerek Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istediğini ima etti

3 yıl önce

CHP'li vekil neye güvenerek bu tehditleri savurdu? “AİHM'nin Demirtaş kararının uygulamayın da göreyim açlıktan ölürsünüz”

CHP Antalya Milletvekili Turan Aydoğan TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada HDP eski eş başkanı Selahattin Demirtaş hakkında AİHM'nin verdiği tartışmalı kararı savundu. Aydoğan 'Hadi uygulamayın da görelim. Açlıktan ölürsünüz, köpeksiz köyde değneksiz dolaşamazsınız' ifadelerini kullandı

3 yıl önce

‘Selahattin Demirtaş için AİHM kararı uygulansın’ diyen İYİ Partili Yavuz Ağaralioğlu’nun Genel Başkanı Meral Akşener 2012’de ne demişti?

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu'nun “Demirtaş için AİHM kararı uygulansın” korosuna katılması Genel Başkan Akşener’in 2012’deki konuşmasını hatırlattı. Akşener, o tarihte, “Öcalan’ın heykelini yapacakmışsınız. Yapın da görelim, o elleri kırarız” demişti. Ağıralioğlu ise 2019’daki açıklamasında teröre arka çıkan Demirtaş’ın da ‘terörist’ muamelesi göreceğini söylemişti

3 yıl önce

“FETÖ'nün medya yapılanması'' soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Atilla Taş’a AİHM sahip çıktı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ''FETÖ'nün medya yapılanması'' soruşturması kapsamında hakkında geçici tutuklama kararı verilen şarkıcı Atilla Taş’ın özgürlük, emniyet hakkı ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiği sonucuna vardı. 15 BİN EURO TAZMİNAT Mahkeme, 12 bin 275 euro manevi tazminat ile 3 bin 175 euro mahkeme masrafı ödenmesini kararlaştırdı. Tarafların karara olası itiraz için 3 ay süreleri bulunuyor. Bu süre içinde itiraz gelmezse karar kesinleşmiş olacak.

3 yıl önce

AİHM Yunan hükümetini suçlu buldu: Göçmenlere şiddet uygulayıp Türkiye'ye doğru ittiler

Avrupa Birliği’nden aldığı cesaretle mültecilere işkence eden, botlarını batırıp boğmaya çalışan Yunanistan hükümeti, AİHM tarafından hazırlanan raporda suçlu bulundu. The Guardian'da yer alan habere göre, söz konusu raporda, Yunanistan'ın düzensiz göçmenleri uluslararası hukuka aykırı şekilde Türkiye'ye doğru ittiği ve şiddet uyguladığı vurgulandı. Bakan Soylu görüntüleri paylaşıp çağrıda bulunmuştu Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından uluslararası kamuoyuna çağrı yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, düzensiz göçmenleri benzinle yakmaya çalışan Yunan güvenlik güçlerinin görüntülerini paylaşmıştı. Bakan Soylu paylaşımında, Avrupa Komisyonu'na seslenerek "Avrupa, Yunanistan'ı şımartmaya ve olanlara sessiz kalmaya devam ettikçe tarihe, bu kötülüğün azmettiricisi olarak geçecektir." demişti.

1 yıl önce

AİHM göçmenleri ölüme iten Yunanistan'ı suçlu buldu

Yunanistan, 20 Ocak 2014’te 27 göçmeni taşıyan mülteci teknesini batırarak 11 kişinin ölümüne sebep oldu. Ölen ailenin yakınları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gitti ve Yunanistan’dan şikayetçi oldu. Mahkeme heyeti, yıllardır devam eden yargılamanın ardından, Yunan güvenlik güçlerinin ve yetkililerinin insan haklarını ihlal ettiğine hükmetti. AİHM, yaşanan olayın Yunan adli makamları tarafından kusurlu bir şekilde incelendiğine karar verdi. Sahil güvenliğin gemi kazasında yaptıkları ve ihmalleri ile gemideki insanların ölümleri arasında doğrudan bir ilişki olduğu aktarıldı. Mahkeme heyeti, 11 kişinin ölümü ve 16 kişinin insanlık dışı muameleye ve eziyete maruz kaldığı olayla ilgili 330 bin euro tazminat ödenmesine hükmetti. Yunanistan mülteci botlarını kasten batırdı AİHM, Yunanistan’ın mülteci botlarını kasten batırdığını, mültecilerin ölümüne sebebiyet verdiğini ve hayatta kalan mültecilere insanlık dışı muamele yapıldığını tescillemiş oldu. AİHM'e göre Yunanistan 2 maddeyi ihlal etti AİHM, Yunanistan'ın şu insan haklarını ihlal ettiğine hükmetti: 1-  İnsan Hakları Sözleşmesi madde 2’deki yaşam hakkının kasten ihlali: Yunanistan, mülteci teknesini Türkiye’ye iterken, teknenin batacağını ve içinde bulunanların öleceğini hesaba katmalıydı. 2- Aynı maddenin dolaylı ihlali: Yunan yetkililer, yaşam hakkını korumaya yönelik olumlu adım atmadı. 3- İnsan Hakları Sözleşmesi madde 3 olan “İnsanlık dışı muamele ve eziyetin” kasten ihlali: Tekne batırıldıktan sonra hayatta kalan ve AİHM’e başvuran 12 kişi, Yunan güvenlik güçleri tarafından insanlık dışı muameleye maruz bırakıldı ve kendilerine eziyet edildi. Mahkeme, oybirliği ile Yunanistan’ı suçlu buldu.

1 2