21 Eylül Perşembe 2023
3 yıl önce

Bloomberg: Başkan Erdoğan ülkesini uluslararası prestijle bölgesel bir güce dönüştürdü

abd, bloomberg, başkan erdoğan, uluslararası güç, libya, ayasofya camii, bm

3 yıl önce

Bloomberg'den Erdoğan analizi 'Türkiye çok güçlü donanma kuruyor'

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, bloomberg, amerika, abd, donanma, Türkiye, doğu akdeniz, yunanistan

2 yıl önce

Bloomberg: Karadeniz'de keşfedilen doğal gaz rezervi yükselebilir

bloomberg, karadeniz, doğalgaz, rezerv, daha yüksek, Türkiye, Bulgaristan, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, 2023

2 yıl önce

Bloomberg: Türkiye Biden'in 'soykırım' çıkışına karşı PYD'ye operasyon düzenleyebilir

Bloomberg'de yer alan bir haberde Türkiye'nin ABD Başkanı Joe Biden'ın 'sokyırım' çıkışına karşı PYD'ye operasyon düzenleyebileceği ifade edildi. Üst düzey bir yetkiliye dayandırılan habere göre Türkiye ayrıca 1980'de ABD ile imzalanan savunma ve ekonomik işbirliği anlaşmasını dondurabilir. İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI DONDURULABİLİR Savunma işbirliğinin merkezinde yer alan pakt, hem Türkiye'ye hem de ABD'ye güvenlik yardımı sağlayarak istihbarat paylaşımına, ortak tatbikatlara ve ABD'nin Türk hava üslerine erişimini artırmaya olanak tanıyor. MİSİLLEME SEÇENEKLERİ MASADA Bloomberg'e konuşan yetkili Türkiye'nin Biden'ın açıklamalarından PYD'ye karşı bir operasyon başlatabileceğini ve misilleme seçeneklerinin masada olduğunu söylüyor. ERDOĞAN'DAN SERT TEPKİ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımasına sert tepki göstermişti. Biden'ın açıklamalarını mesnetsiz ve hakikate aykırı olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tarihteki olayların araştırılması ve hakikatlerin ortaya çıkartılması, bu işin erbabına, tarihçilere bırakılmalıdır, siyasetçilere değil." ifadelerini kullandı. Kendisinin belgelerle konuştuğunu vurgulayan Erdoğan, "Buyrun arşivlerimizi açalım tarihçiler baksın. Hodri meydan diyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

1 yıl önce

Bloomberg HT anketi: Türkiye ekonomisi 2021'de yüzde 9.7 büyüyecek

21 kurumun katıldığı ankette 2021 yılının tamamında büyüme beklentisi yüzde 9.7 seviyesinde oluştu. 2022 yılına dair görüş paylaşan 12 kurumun beklentisi ise medyanda Türkiye ekonomisinin yüzde 4.5 büyüyeceği yönünde. Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde salgının ekonomik aktiviteye darbe vurduğu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21.7 büyümüştü.

1 yıl önce

Bloomberg, canlı hesabından 'Rusya Ukrayna'yı işgal ediyor' başlıklı bir başlık yayınladı. Haber yayınlandıktan sonra yaklaşık yarım saat manşette kaldı

New York Post'ta yer alan habere göre, Bloomberg sitesindeki canlı haber kısmında 'Rusya Ukrayna'yı işgal ediyor' başlıklı bir başlık yayınladı. Yarım saat sitede kalan başlığa tıklayan kullanıcılar hata sayfasına yönlendirildi. Haber ajansı, birçok senaryo için manşet hazırladıklarını ve 'Rusya Ukrayna'yı İşgal Ediyor' başlığının yanlışlıkla yayınladıklarını söyleyerek hatayı kabul etti. Siteden yapılan açıklamada, "Hatadan derin üzüntü duyuyoruz. Başlık kaldırıldı ve nedenini araştırıyoruz" denildi.

1 yıl önce

Bloomberg: Türkiye ekonomisi, enflasyona rağmen güçleniyor

Batı'da durgunluk ihtimallerinden söz edildiği bir dönemde Türkiye ekonomisindeki büyüme ivmesi hız kesmiyor. ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, Türkiye ekonomisinin, "son 20 yılın en kötü enflasyonuna rağmen güçlenmeye devam ettiğine" dikkati çekti. "Türkiye ekonomisi, enflasyona rağmen rayında" Haberde, "Dünyanın en kötü enflasyonlarından biri, henüz Türkiye ekonomisini rayından çıkarmadı." denildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düşük faizi savunduğu anımsatıldı. İhracat, üretim, istihdam Ayrıca, "Erdoğan, ihracata, üretime ve istihdama öncelik veren bir ekonomik modeli savunuyor." vurgusu yapıldı. Yükselen enflasyon karşısında bile Türkiye'de Gayri Safi Yurt içi Hasıla'nın (GSYİH) ikinci çeyrekte yıllık yüzde 7,4 artmasının beklendiği görüşü paylaşılarak, "Yıllık GSYİH büyümesi muhtemelen hızlandı." ifadesi kullanıldı. Çin'i ve Avrupa ülkelerini geride bıraktı Türkiye'nin, büyümede Çin, Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktığına işaret edildi. Turizm gelirlerinde çarpıcı artış Haberde, ikinci çeyrekte GSYİH büyümesinin hızlandığını tahmin eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin, “Bu ay büyümeden taviz vermiyoruz." dediği belirtildi. Türkiye'de artan turist hareketliliğinden de bahsedilerek, "Gelişen turizm, yabancıların gelişleri ve harcamalarının bu yıl şimdiye kadar yüzde 100'ün üzerinde artmasıyla başka bir destek sağladı." tespitine yer verildi. Erdoğan: Olumlu sonuçlarını almaya başladık Türkiye Ekonomi Modeli'ne değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı bir konuşmada, son dönemde model kapsamında uyguladıkları politikaların olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını söylemişti. Erdoğan, "Özellikle IMF'nin yaptığı son açıklamalara baktığımız zaman, Türkiye'nin ekonomik olarak dünya ülkelerinden farklı bir konumda olduğunu, çok daha isabetli bir büyüme parametresini yakaladığını IMF kendisi ifade ediyor." demişti.

10 ay önce

Bloomberg: Türkiye, Batı'ya meydan okuyor

Türkiye, savaşan iki ülke olan Rusya ile Ukrayna arasında denge politikasını sürdürerek, tüm dünyanın takdirini topladı. Denge politikası sayesinde Karadeniz üzerinden güvenli tahıl koridoru hayata geçti. Karşılıklı esir takasının yapılması sağlandı. Batı'ya meydan okuyor Bloomberg, Türkiye'nin ABD ve Batı'nın politikalarına meydan okuduğunu, Washington liderliğinde Moskova'ya uygulanan yaptırımlara katılmadığını yazdı. Kiev ile olan yakın ilişkilerin yanı sıra Rusya ile diyaloğa işaret edilerek, Moskova'dan ikinci nükleer santralin inşasının istendiği belirtildi. İkinci nükleer santral talebi Rus devlet şirketi Rosatom'un, Türkiye'nin Akdeniz kıyısında 20 milyar dolarlık nükleer santral inşa ettiği hatırlatıldı. Analizde, "Ankara, Rusya'ya yönelik yaptırımlara katılmayı reddetti ve Kiev ile Moskova arasında bir arabulucu olarak hareket etti. "Erdoğan'ın doktrini, Ukrayna ihtilafında sergileniyor" Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatları için anlaşmaya ve savaşan taraflar arasında esir takasına aracılık etti. Erdoğan'ın doktrini, Ukrayna ihtilafında sergileniyor. Moskova ile bağları geliştirirken, Kiev hükümetini destekliyor. Rusya'nın Ukrayna'nın dört bölgesini ilhak etmesini kınadı. "Ukrayna'ya onlarca silahlı insansız hava aracı sattılar" Rus gemilerini ve uçaklarını Türk kontrolündeki deniz ve hava sahalarından men etti. Ukrayna'ya onlarca silahlı insansız hava aracı sattılar. Ancak Erdoğan, Rusya'yı hedef alan yaptırımlara katılmayı reddetti." denildi. Türkiye'nin Afrika ve Latin Amerika'daki varlığına vurgu Öte yandan, dünya meselelerinde konumunu güçlendirmek isteyen Türkiye'nin, Afrika ve Latin Amerika'da birçok diplomatik misyon açtığına ve Şanghay İşbirliği Örgütü'ne katılan ilk NATO üyesi olma ihtimaline dikkat çekildi.

1 2