14 Haziran Cuma 2024
4 yıl önce

ABD'den BMGK'ya mektup: Gerilimin azaltılması için İran'la ön koşulsuz görüşmeye hazırız

abd başkanı donald trump, kasım süleymani, abd, bmgk, birleşmiş milletler güvenlik konseyi, mektup

3 yıl önce

Türkiye'den BMGK'ya İsrail tepkisi

Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin İsrail ve Filistin arasında giderek yükselen tansiyon ve İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarını görüştüğü oturuma yazılı beyan sundu. Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu yazılı beyanda, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırganlığını ve hava saldırılarını kınadı, aralarında çocuk ve bebeklerin olduğu masum kayıpları için Filistin halkına taziyelerini iletti. "SON GELİŞMELERDEN İSRAİL HÜKÜMETİ SORUMLU" Yaşanan son gelişmelerden Binyamin Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümetini sorumlu tutan Sinirlioğlu, İsrail'in kutsal ramazan ayında Filistinlileri Doğu Küdüs ve Batı Şeria'daki evlerinden zorla çıkarmaya çalıştığını ve yine Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinlilere saldırı düzenlediğini hatırlattı. "GAZZE'DEKİ OKULLARIN HEDEF ALINMASI SAVAŞ SUÇU" BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) bağlı Gazze'deki okulların İsrail tarafından hedef alınmasını da kınayan Sinirlioğlu, okullara yönelik saldırının "savaş suçu" olduğunu söyledi. İsrail'in Filistinli sivillere yönelik ölümcül askeri saldırıları karşısında BM Güvenlik Konseyinin sessiz kalmasının "kabul edilemez" olduğunu vurgulayan Sinirlioğlu, "İsrail'in saldırılarının başlamasından bu yana Gazze'de 40'tan fazla çocuk öldü. Çocukların olduğu bir sınıf, başka bir yerde havaya uçurulsa Konseyin açık oturumda toplanması kaç gün alırdı? Televizyonda canlı yayımlanan böylesine bir insan kıyımı karşısında Konseyin şu anki eylemsizliğini ne haklı çıkabilir?" diye sordu. "KONSEY İKİ HAFTA SESSİZ KALDI" Konseyin İsrail'in Filistinlilere yönelik rastgele saldırılarını ve "etnik temizlik" kampanyasını, iki hafta önce kınaması gerekirken sessiz kalmayı sürdürerek sadece Netanyahu yönetimini 2014'ten bu yana en büyük askeri operasyonu düzenlemeye teşvik ettiğine dikkati çeken Sinirlioğlu, BMGK'ya İsrail'in saldırılarına derhal son vermesi çağrısı yaptı. "FİLİSTİN HALKINA KARŞI SORUMLULUKLARINDAN DAHA FAZLA KAÇAMAZ" İsrail'in Gazze'de yerinden edilen binlerce Filistinliye, insani yardımların ulaştırılmasına izin vermesi çağrısı da yapan Sinirlioğlu, "Bu Konsey, Filistin halkına karşı sorumluluklarından artık daha fazla kaçamaz." ifadesini kullandı. Türkiye'nin sahadaki durumun daha da kötüye gitmemesi için uluslararası toplumu harekete geçirme konusunda çok taraflı çabalarını aktif olarak sürdürdüğünü belirten Sinirlioğlu, Türkiye'nin ilerleyen günlerde BM Genel Kurulundaki girişimlere tam destek vermeye de hazır olduğunu kaydetti. "FİLİSTİNLİLER İÇİN ULUSLARARASI SAVUNMA MEKANİZMASI OLUŞTURULMALI" Sinirlioğlu, İsrail'in saldırganlığını caydırmak ve Filistinli sivil nüfusun korunması için uluslararası koruma mekanizması oluşturulması gerektiğini belirterek, uluslararası bu mekanizmasının kurulmasına yönelik çabalara BM Genel Kurulunun öncülük etmesi gerektiğini ifade etti.

11 ay önce

Türkiye'den BMGK'ya sert tepki: KKTC'nin açıklamasını tümüyle destekliyoruz

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 'BM Güvenlik Konseyi'nin yaptığı basın açıklaması hakkında KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasını tümüyle destekliyoruz.' denildi.

5 ay önce

BMGK'da Gazze oylaması dördüncü kez ertelendi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Gazze Şeridi'ne insani yardımlara ilişkin karar tasarısının oylanması anlaşma sağlanamadığı için dördüncü kez iptal edildi.

5 ay önce

Filistin: İsrail BMGK'nin Gazze'ye yardım kararının uygulanmasını engelliyor

İsrail, 79 gündür Gazze Şeridi'ndeki katliamlarını sürdürüyor. Filistin, İsrail hükümetini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Gazze Şeridi'ne insani yardımların ulaştırılmasına ilişkin 2720 sayılı kararının uygulanmasını engellemeye çalışmakla suçladı.

1 ay önce

İran ile İsrail arasındaki gerilim nedeniyle BMGK acil toplandı

Acil toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada İran ile İsrail'e azami itidal çağrısı yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Orta Doğu'da artan gerginliğin bölge ve dünya için tehlikeli olduğuna dikkati çekerek, "Ne bölge ne de dünya yeni savaşları kaldırabilir" dedi.

3 gün önce

Hamas: BMGK'nin kararında yer alan maddelerin uygulanması konusunda aracılarla işbirliğine hazırız

Soykırımcı İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik başlattığı havadan, denizden ve karadan saldırılar 249 gündür aralıksız devam ediyor. Hamas Hareketi, Gazze'de kalıcı ateşkes, tamamen çekilme, esir takası, Gazze Şeridi'nin yeniden inşası ve yerinden edilenlerin yurtlarına geri dönüşüne ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararındaki ilkeleri uygulama konusunda aracılarla müzakereye hazır olduğunu duyurdu.