22 Şubat Perşembe 2024

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni Süleymancılar ele geçirdi! Yavaş, önce usulsüzlükle suçladı sonra terfi ettirdi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni Süleymancılar ele geçirdi! Yavaş, önce usulsüzlükle suçladı sonra terfi ettirdi

ABB Başkanı Mansur Yavaş, bir önceki döneminde usulsüzlük yaptıklarına dair haklarında teftiş raporları hazırlattığı 3 kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ardından aynı kişileri, daire başkanlığına yükseltti. Müfettişlerin, dosyalardan el çekerek tepki gösterdiği öğrenildi.

 

Aydınlık’ın haberine göre; Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş'ın çeşitli daire başkanlıklarına yaptığı atamalar tepki çekti. 

 

Mansur Yavaş'ın, kendi talimatıyla milyonluk usulsüzlükler yaptıklarına dair haklarında teftiş raporları hazırlanan bir önceki döneminden isimleri, daire başkanlığına yükselttiği öğrenildi. 


Tolga Kepir, Nihat Aras ve Ramazan Kabasakal'ın daire başkanı yapılıp teftiş raporlarına karşın hâlâ bu görevlerine devam etmesine raporları hazırlayan müfettişlerden bazıları tepki gösterip dosyalardan el çekti. 

 

Mansur Yavaş'ın "yolsuzlukla mücadele ediyor" görünmek için suç duyuruları yaptığı, ancak soruşturmaları yürüten Cumhuriyet savcılarına gerekli bilgi ve belgelerin ulaştırılmasında sorunlar olduğu belirtiliyor.  

 

Kaynaklar, savcılık tarafından soruşturmaya ilişkin belge talep edilen birimlerin başında halen haklarında soruşturma yürütülen kişilerin bulunmasının soruşturmaların sağlıklı ilerlemesine engel olduğunu iddia ediyor. 

 

Bu nedenle soruşturmalar derinleştirilemiyor.  Belediye içinden son döneme kadar Yavaş'ı destekleyen kaynaklar, yükseltmelerde Süleymancıların rolüne dikkat çekiyor.

 

SÜLEYMANCILIK İDDİASI

 

Aydınlık'a bilgi veren kaynaklar, ABB yönetimindeki Süleymancı ağırlığına dikkat çekti. Haklarında soruşturma olmasına karşın yükseltilen bazı isimlerin bu tarikatla bağı olduğu iddia ediliyor. 

 

Dış İlişkiler Daire Başkanı Ramazan Kabasakal sosyal medyada sık sık Süleymancıların yayın organı olan Yedi İklim dergisinin içeriklerini paylaşıyor. 

 

Bu dergi, neredeyse tamamen Süleymancılardan oluşan bir abone kitlesine sahip.

 

Kabasakal, Süleymancılara ait Fazilet Yayınlarının çıkardığı Fazilet Takvimi'nden de sık sık alıntılar paylaşıyor. Kabasakal’ın sosyal medya hesabında Atatürk ve laiklik karşıtı İskilipli Atıf Hoca paylaşımları ve CHP aleyhine sözleri de dikkat çekiyor. 

 

Aynı kaynaklar, ABB içindeki en kritik iki daire başkanlığı olan, belediye bütçesinin yüzde 60'ını kullanan Fen İşleri Dairesi ile İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesinin bu tarikatın kontrolünde olduğunu belirtti. 

 

Aynı kaynakların verdiği bilgiye göre, ABB koridorlarında Fen İşleri Dairesi Başkanı Erol Gündüz ile İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Yüksel Arslan'ın Süleymancı yapıyla bağları olduğu sıkça konuşuluyor. 

 

Yüksel Arslan'ın aynı zamanda Mansur Yavaş'ın Özel Kalem Müdürü olmasının da atamalarda ve işe yerleştirmelerde Süleymancıların etkisini artırdığı değerlendiriliyor. 

 

Dosyalardan el çekerek yıllık izne ayrılan bir müfettişin yine bu tarikatla bağlantılı olduğu iddia edilen ABB Teftiş Kurulu Başkanı Ata Şengül ile tartıştığı öğrenildi.

 

İHALELER ADRESE TESLİM

 

Kaynaklar, belediye ihalelerinin büyük çoğunluğunun Süleymancı müteahhitlere gittiğini, 'şeffaf' diye sunulan ihalelerin muhammen bedellerinin Süleymancı daire başkanları ve müdürlerce önceden ilgili şirketlere sızdırılma ihtimalinin de olabileceğini belirttiler. Yavaş ile Süleymancıların yakınlaşmasında, bu tarikatın bir süredir hükümete karşı harekete geçmiş olmasının önemli bir rolü olduğu değerlendiriliyor.

 

'AMİRLERİM SUÇLUDUR'

 

Aydınlık iddiaları ABB Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Nihat Aras'a sordu. 

 

Aydınlık’a konuşan Aras, diğer isimlerle ilgili yorum yapmazken, kendisinin de suçlandığı Ankapark teftiş raporundan bilgisi olmadığını belirtti. 

 

Aras, kendisinin o dönemde şef olduğunu, montaj yapılmadan ödeme yapılması konusunda bir suç varsa da bunun sorumluluğunun kendisinde değil, o dönemki amirlerinde olduğunu belirtti. 

 

Aras, ABB'deki Süleymancı yapılanma iddialarına ilişkin de "bilgim yok" yanıtını verdi.

 

Üst düzey bir ABB yetkilisi "Yargı süreci devam ediyor. Kim olursa olsun, bir teftiş konusu varsa da, yargılama sürecini bekliyoruz. Bu onların suçlu olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle görevlerine devam ediyorlar. Yargının kararı ne yönde olursa, ABB de ona göre hareket edecektir." ifadelerini kullandı.

Yeni Yorum