23 Temmuz Salı 2024

Ankara'da şoför esnafından AK Parti'ye dikkat çeken çağrı: Bizi bu adamdan kurtarın

Ankara'da şoför esnafından AK Parti'ye dikkat çeken çağrı: Bizi bu adamdan kurtarın

Türkiye Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) esnafı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan son altı aydır ulaşım desteği alamadıkları konusunda endişelerini dile getirmek üzere AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan'ın makamına bir ziyaret gerçekleştirerek “Bizi bu adamdan kurtarın” çağrısında bulundu.

 

Göreve geldiği günden beri Ankaralıları her alanda perişan eden Mansur Yavaş, otobüsçü esnafını da mağdur etmeye başladı. 6 aydır ulaşım esnafına destek vermeyen Yavaş yüzünden 65 yaş üstü vatandaşlar ve öğrenciler Özel Halk Otobüslerini kullanamazken TÖHOB Genel Başkanı Kurtuluş Kara, basın açıklaması gerçekleştirerek araçlarının ABB tarafından devralınmasına hazır olduklarını beyan etti.

 

‘Yavaş’ın amacı vatandaş ile AK Parti arasına fitne sokmak’

 

Basın açıklamasının ardından AK Parti Ankara İl Başkanını ziyaret eden Kurtuluş Kara, Ercan Soydaş ve şoför esnafı sorunun çözümü için istişarelerde bulundu.

 

Hakan Han Özcan, “Yavaş geçtiğimiz aylarda EYT’lilerin haklarını vermek için kredi istedi. Belediye bünyesinde çalışan 500 EYT’liye ‘Eğer kredi verilirse haklarınızı veririz’ dedi. Şimdi de esnafa aynısını diyor. Yavaş’ın amacı vatandaş ile AK Parti arasına fitne sokmak. Şu anda Yavaş’ın 4 Milyar 300 Milyon TL kredi kullanma yetkisi var. Adam bu parayı kullanmıyor EYT’yi bahane ediyor, işçinin maaş zammını bahane ediyor, çürüttüğü ANKAPARK’ı bahane ediyor bunlar üzerinden mağdur edebiyatı yapıyor. Bunların hiç biri tutmayınca şimdi de sizi bahane ediyor. Biz kendi başkanlık yazısı üzerine hiçbir şey eklemeden önerge verdik. Ama ‘Veto’ edeceğim dedi. Yavaş Meclis üyelerimi kredi için baskı altına almaya çalışıyor. Otobüsçü Yavaş’a gidiyor, ‘Kredi çıkarsa’, sporcu Yavaş’a gidiyor ‘Kredi çıkarsa’, vatandaş Yavaş’a gidiyor ‘Kredi çıkarsa’, ek dersi öğretmenler gidiyor ‘Kredi çıkarsa’. Yavaş’a kredi veriyoruz, daha önce verdik Ama verilen krediyi kullanmıyor. İnsanlarla alay ediyor. Meclis üyelerine saygısızlık yapıyor. Hiç kimseyi saymıyor. Saygı istiyorsan saygı göstereceksin. Şurada seçime 6 ay kaldı. İnşallah yönetime geldiğimizde esnafın sorununu ve sıkıntısını kökten çözeceğiz”

 

‘Bizi bu adamdan kurtarın’

 

AK Parti ve MHP’li Meclis üyeleri tarafından ABB Meclisi’ne ulaşım esnafına destek verilmesi ile ilgili kararı “VETO” edeceğini söyleyen Yavaş yüzünden ulaşım esnafı ve vatandaşlar mağdur olmaya başladı. Yaşanan sorunun çözümü için AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan’ı makamında ziyaret eden şoför esnafı Özcan’a “Bizi bu adamdan kurtarın” çağrısında bulundu.

 

‘Kasada para var ama yönetemiyor’

 

Kurtuluş Kara’nın basın açıklamasının bitmesinin ardından kameralar karşısında feryat figan eden ve ardından AK Parti İl Başkanı Hakan Han Özcan’ın makamına gelen esnaf Cihangir Özdemir, “Allah sizden razı olsun. Biz sizden razıyız. AK Partili belediye üyeleri ile bizim sorunumuz yok. Allah hepsinden razı olsun. Bize en büyük destek veren kendileri. Bizim tek derdimiz 3 aydır alamadığımız destek. 

 

Mansur Yavaş, başkanlık yazısıyla 6’ncı aydan sonra geçmişe dönük alacaklarımızı vereceğini söyledi. ’AK Partilileri kredi konusunda ikna edin’ dedi” ifadelerini kullandı. Toplantıya katılan bir başka esnaf ise, “Mansur Yavaş’a merkezi hükümetten verilen 900 Milyon TL para yeni yapılan düzenleme ile 2 Miyar’a çıkarıldı. Ama ek bütçeyi daha meclise getiremedi. Bu para Kasım’a kadar harcanamayacak. Kasada para var ama yönetemiyor. ” şeklinde konuştu. 

 

Toplantıya katılan Beypazarı Kooperatif Başkanı Abdullah Uysal da ”Biz Yavaş’ı desteklemediğimiz için Beypazarı’nda kazanamadı. Bize büyük hıncı var. Bütün otobüsçüleri siz kurtaracaksınız. Biz bu adamın eline kalmak istemiyoruz.” diye konuştu.

 

‘Esnafı para vermemekle tehdit ediyor’

 

Esnafın taleplerini dinleyen Hakan Han Özcan, “Ben esnaf çocuğu olduğum için, hali hazırda bir esnaf olduğum için yaşadığınız sıkıntıyı çok iyi bilirim. Esnaf mutlu olursa vatandaşta mutlu olur, yöneticiler de mutlu olur. Bakıyorsun Yavaş ‘ülkücüyüm’ dedi, ‘Milliyetçiyim’ dedi insanları perişan etti. Genel seçimlerde Cumhurbaşkanı Yardımcılığı sevdasına şehir şehir gezdi. Her ilde başka başka şeyler söyledi. Bizim yanımızda başka konuştu, Cumhurbaşkanımızın yanında başka konuştu. Yaptığı konuşmalarla CHP’li olduğunu da tam tescillemiş oldu. Esnafın helal parasını siyasi malzeme yapmak CHP’ye yakışırdı. Bu durum siyaset üstü bir durumdur. ABB Meclisi’ne gönderdikleri Başkanlık yazıları ile hep emrivaki yaptılar. Biz bu emrivakilere rağmen sırf esnafımız, Ankaralı vatandaşlarımız mağdur olmasın diye istediği her yetkiyi verdik. Yavaş, Ercan beyi her yıl ‘Ruhsat’ ile tehdit ediyor. Esnafı para vermemekle tehdit ediyor. Biz şunu görmüş olduk. Esnafın bir sıkıntısı var. Çözüm bekleyen bir durum var. Ama Yavaş’ta bu sorunu çözecek vasıf olmadığını anladık.” dedi.

 

'Yavaş kredi için çürüttüğü ANKAPARK’ı bahane ediyor’

 

Özcan, “Mansur bey belediye başkanı ise esnafa zulüm etmemesi gerekiyor, ya sev ya terk et mantığı ile konuşmaması gerekiyor. İnsanları ceza yazmakla tehdit etti. Araçlarını, ekmek teknelerini bırakmaları çağrısında bulundu. Yavaş hayatında esnaflık yapmamış ki. Esnafın halini nerden bilsin. Bakın Yavaş geçtiğimiz aylarda EYT’lilerin haklarını vermek için kredi istedi. Belediye bünyesinde çalışan 500 EYT’liye ‘Eğer kredi verilirse haklarınızı veririz’ dedi. Şimdi de esnafa aynısını diyor. Şu anda Yavaş’ın 4 Milyar 300 Milyon TL kredi kullanma yetkisi var. Buna rağmen bu parayı kullanmıyor yeni kredi yetkisi için EYT’yi bahane ediyor, işçinin maaş zammını bahane ediyor, çürüttüğü ANKAPARK’ı bahane ediyor. Bunların hiç biri tutmayınca şimdi de sizi bahane ediyor.” ifadelerini kullandı.

 

‘Esnafı boş yere oyaladılar’

 

"Biz meclise destek verilmesi için önerge verdiğimizde, CHP Grup Başkanvekili komisyona sevk edilmesini istedi." diyen Özcan, ‘Gerekeni yaparız’ dedi bizim de derdimiz esnafın sorununu çözmek olduğu için sesimizi çıkarmadık. Komisyona gitti günlerce oyaladılar ama hiçbir gelişme yaşanmadı. Şimdi de Yavaş ‘Veto’ edeceklerini söylüyor. Demek ki CHP Grup Başkanvekili’nin etkisi de yetkisi de yok. Bu yapılanlar onu gösteriyor. Esnafı boş yere oyaladılar. Yavaş her zaman yaptığı gibi yeni bir algı oyununa başlamıştır. Yavaş gelirinin yüzde 90’ını merkezi bütçeden alıyor. Geri kalanını da arsa satarak sağladı. Hükümetimiz bizim aracılığımızla Yavaş’a arazi veriyor, ‘Al bu arsaları değerlendir, vatandaşın sıkıntısını çöz’ diyor. Ama Yavaş bunları haybeye satıp paraları hiç etmekten başka bir şey yapmıyor. Bizim derdimiz bütün esnafın derdini, sıkıntısını çözmek. Arkamızdan hayır duası edilmesini istiyorum.” şeklinde konuştu.

Yeni Yorum