01 Temmuz Cuma 2022

CHP’li Burhaniye belediyesinden zeytinlik alana AVM

CHP’li Burhaniye belediyesinden zeytinlik alana AVM

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde CHP’li belediyenin zeytin ağaçlarının bulunduğu alana yapılacak alışveriş merkezi (AVM) için düzenlediği ihale tepki ile karşılandı. Çevreciler, zeytin ağaçları için endişeli. Gönüllüler, “Burada AVM’ye ihtiyaç yok. Bırakın Burhaniye sahil kasabası olarak kalsın” diyor.

 

Taylıeli Mahallesi’nde 23 bin 761 metrekare alanda AVM yapımı ve işletimi için 28 Aralık 2021’de ihaleye çıkılmıştı.

 

Çevre gönüllüsü Süleyman Eryılmaz şunları kaydetti: 

 

“Oradaki zeytin araçları çok sık. Sökülenlerin oraya tekrar dikilmesi mümkün değil, bina yapılacak çünkü. Şimdiye kadar bütün arsa vasfına dönüştürülen alanlardaki zeytin ağaçları söküldü, odun olarak kullanıldı. İhale yapılmasını engelleyemedik ama bu zeytin ağaçlarının takipçisi olacağız. Oradaki ağaçlar en az 50-60 yıllık. Belki daha da eski.”

 

AVM projesi nedeniyle ‘endişeli olduklarını’ ifade eden Eryılmaz, şöyle devam etti:

 

“Bunun belediye tarafından yapılıyor olması bizi daha çok kaygılandırıyor. Bu projeden sonra imar baskısı olacak. Başka zeytin alanlarının yok olmasına neden olacak. Bu projelerle zeytinlikler adım adım yok ediliyor. Ayrıca o bölgede gereksiz bir trafik ve nüfus yoğunluğu oluşacak. Bütün bunlar doğrudan aslında iklim kriziyle ilgili. Karbon salınımı artacak. Burhaniye’de yaklaşık 3 milyon zeytin ağacı var. Asıl zenginlik bu. Kendi haline bıraksalar hem zeytincilikten hem turizmden kazanabilirler. Etrafında zaten siteler var bu ağaçların. Şehirleşme baskısı var.”

 

‘Sahil kasabası kalmayacak’

 

Belediyeye dönük eleştirilerini sürdüren Eryılmaz, sözlerini şöyle noktaladı: “Geçmişteki belediyeler hep rant odaklı çalıştı. Ne yazık ki şu anki belediye yönetimi de o şekilde çalışıyor. Çeşitli yerler imara açılıyor. Alışveriş merkezleri, yüksek binalar olsun ki yanlarındaki evler, arsalar değerlensin. Burada AVM’ye hiç gerek yok. Esnafın da karşı çıkması lazım, çünkü AVM işlerini bitirecek. Tehlikenin farkında değiller.”

 

Bir başka çevre gönüllüsü avukat Filiz Sonsuz da “Şehirde yaşayan insanların hayalidir, küçük bir sahil kasabasına gelip yerleşmek. İşte o sahil kasabası kalmayacak böyle giderse. Nereye kaçacağız? Kaçacak yerimiz kalmıyor. Endişemiz bu noktada” dedi.

Yeni Yorum