24 Haziran Pazartesi 2024

CHP’li Tunç Soyer'in yüzer iskeleye Yunan Kralı Agamemnon’un adını vermesi tepkilere yol açtı

CHP’li Tunç Soyer'in yüzer iskeleye Yunan Kralı Agamemnon’un adını vermesi tepkilere yol açtı

İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğmiz aylarda kapattığı Pasaport’taki vapur iskelesinin yerine yüzer iskele koydu. Ancak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer'in yüzer iskeleye Yunan Kralı Agamemnon'un ismini vermesi tepkiye yol açtı.

 

Vatan uğruna şehit olmuş çok sayıda İzmirli dururken Başkan Soyer'in yüzer iskeleye Yunan Kralı Agamemnon'un ismini vermis olmasina Sosyal medya üzerinden tepki gösteren çok sayıda İzmirli Başkan Soyer'i eleştirdi.

 

Twitter’da, CHP’li Tunç Soyer'in yüzer iskeleye Yunan Kralı Agamemnon adını vermesine #PagosçusunTunçSoyer tagi ile tepki gösteriliyor.

 

Agamemnon kimdir?

 

Agamemnon, Yunan mitolojisinde Miken Kralı, Sparta Kralı Menelaos’un büyük kardeşi, orduları Truva (Troya) savaşına götüren kumandan. Atreus ve Aerope’nin oğludur. Yunan orduları Avlid’de Truva’ya yola çıkmak için toplandıklarında hiç rüzgâr olmadığı için Agamemnon Av Tanrıçası Artemis rüzgârları serbest bıraksın diye kızı İphigenia’yı kurban vermeye yönelir. Ancak İphigenia, kurban olarak kesileceği sırada Artemis, bir dişi geyik göndererek kızın yerine onu kurban ettirtti ve kızı Artemis tapınağına rahibe yaptı. Böylece Artemis rüzgârları serbest bıraktı. Truva savaşında kazanılan zaferden sonra Agamemnon güzel Kassandra’yı da yanına alıp evine döndü. Agamemnon'un kızları İphigenia'yı öldürmeye teşebbüs etmesini ve Kassandra'yla dönmesini sindiremeyen, Agamemnon’un karısı Clytemnestra, sevgilisi Aigisthos ile birlikte Agamemnon’u öldürdüler. (Vikipedi)

Yeni Yorum