16 Haziran Pazar 2024

CHP teröre kalkan oldu! HDP ile birlikte ret oyu

CHP teröre kalkan oldu! HDP ile birlikte ret oyu

Polise tokat atan DBP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz için TBMM'de ilk karar çıktı. Hazırlık Komisyonu, Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılması kararı aldı. CHP, HDP ile birlikte ret oyu kullandı.

 

12 Haziran'da İstanbul'da yapılan yasa dışı eylem sırasında Aydeniz'in polise tokat atması kamuoyunda büyük bir infiale neden oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, DBP Milletvekili Aydeniz hakkındaki fezlekeyi hızla TBMM Başkanlığı'na göndermiş, Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu da Aydeniz için Hazırlık Komisyonu kurmuştu.

 

Hazırlık Komisyonu önceki gün Aydeniz'in savunmasını dinledi. Dün de karar için bir araya geldi. Yapılan tartışmalar sonrasında AK Partili Hazırlık Komisyonu üyelerinin oyu ile Aydeniz'in 5 dosyadan dokunulmazlığının kaldırılması kararı

alındı.

 

18 TEMMUZ'DA ÜST KOMİSYONDA

 

Hazırlık Komisyonu Başkanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Aydeniz'in en fazla dosyası bulunan milletvekilleri arasında yer aldığını, bunlardan çoğunu polis ya da kamu görevlilerine mukavemet ve saldırı ile terör suçlarının oluşturduğunu söyledi.

 

Özkaya, raporlarını hızla tamamlayıp 18 Temmuz'da Karma Komisyon'a sunacaklarını ve buradaki bir aylık sürenin başlayacağını bildirdi.

 

HDP SUÇ MAKİNESİ GİBİ

 

Özkaya, Meclis'e sunulan bin 631 dokunulmazlık dosyasının bin 308'inin HDP ve DBP milletvekillerine ait olduğunu kaydetti.

 

CHP VE HDP YANYANA

 

Sabah'ın haberine göre, Aydeniz'in polise attığı tokattan sonra peş peşe bunun kabul edilemeyeceği yönünde açıklamalar yapan CHP, HDP'nin tehditleri üzerine yine çark etti. CHP, HDP ile kol kola ret oyu kullandı.

 

CHP'li Hazırlık Komisyonu üyesi Rafet Zeybek'in buna gerekçe olarak toplantıda "Bu dosya siyasi. Siyasi olduğu için de ret oyu kullanacağım" bahanesini ileri sürdüğü bildirildi.

 

GENEL KURUL KARAR VERECEK

 

TBMM İçtüzüğü'ne göre, Hazırlık Komisyonu raporları Karma Komisyon'da ele alınacak. Karma Komisyon da kendi kararını verip raporları Genel Kurul gündemine indirecek.

 

Genel Kurul'da Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılması için karar yeter sayısı yeterli olacak. Genel Kurul, dokunulmazlığı kaldırırsa Aydeniz, ilgili dosyalardan yargı önüne çıkacak.

Yeni Yorum