13 Temmuz Cumartesi 2024

“İsrafı bitireceğim” diyen CHP’li Ekrem İmamoğlu, AK Parti döneminden 3 kat fazla araç kiralamış

“İsrafı bitireceğim” diyen CHP’li Ekrem İmamoğlu, AK Parti döneminden 3 kat fazla araç kiralamış

Gazeteci Şenol Demirci, Medyaradar için hazırladığı "İmamoğlu'nun Yenikapı şovu ve gerçekler" başlıklı haberde İBB'deki araç kiralama israfını gözler önüne serdi.

 

İBB Başkanı seçilir seçilmez AK Parti döneminde kiralanan araçları Yenikapı’da toplayan ve ‘israfa son vereceğim’ diyen Ekrem İmamoğlu’nun AK Parti döneminden 3 kat fazla araç kiraladığı ortaya çıktı.

 

İstanbul ve Türkiye genelindeki pek çok İYİ Parti teşkilatına kiralık araç tahsis ettiği iddia edilen İmamoğlu’nun, market yardım kartları dağıttığı ve ‘değer ailesi’ adını verdiği ölen PKK’lı teröristlerin ailelerinin sağlık hizmetleri için de araç tahsis ettiği iddia ediliyor.

 

AK PARTİ DÖNEMİNDEN 3 KAT FAZLA ARAÇ KİRALAMIŞ

 

Gazeteci Şenol Demirci imzalı ve Medyaradar’da yayınlanan habere göre ‘israfı önleyeceğim‘ diyen İmamoğlu israfın dibine dibine vurmuş.

 

İşte o yazı:

 

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamına gelişinin hemen ardından Ekrem İmamoğlu‘nun AKP döneminde yaşanan israfları kamuoyuna bir bir açıklayacağını duyurması heyecanla karşılanmıştı. İmamoğlu, ilk olarak İBB tarafından kiralanan araçların çokluğuna dikkat çekmiş ve bu araçların büyük bir bölümünü Yenikapı’daki miting alanında sergileyerek israfı sonlandıracaklarını bildirmişti.

İmamoğlu’nun bu çıkışına AKP yönetiminin cevabı, “söz konusu araçların zabıta hizmetleri ile sağlık hizmetlerinde kullanıldığı ve israf iddiasının popülist bir algı operasyonu” şeklinde olmuştu.

Peki bu araçlar israf mıydı, yoksa kamu hizmetlerinde mi kullanıyordu?

“İsraf iddiası” bir algı yönetimi miydi?

Bu sorunun peşine düştük ve araştırmamızı derinleştirdik…

 

“Sürprize hazır olun” diyor ve başlıyoruz…

Hatırlayacağınız gibi Sayın İmamoğlu yönetimi İBB tarafından kiralanan araçların özellikleri ve sayıları hakkında bir bilgi paylaşımında bulunmamıştı…

 

1-İBB, AKP döneminde kaç araç kiralamış ve bunların hangi birimlerde kullanıldığı konularına da girmemişti…

 

2-Araç sayıları hakkında bilgi vermemesi bizce şüpheli bir durumdu. Rakam paylaşmadan israf iddiasında nasıl bulunulurdu?

 

3- İBB Zabıta Daire Başkanlığı ile İBB iştiraki Sağlık A.Ş tarafından yürütülen yaşlı ve bakıma muhtaçlara yönelik evde sağlık hizmeti gibi uygulamalarda kullanılan araçların belediye tarafından kiralandığı yönündeki AKP savunması ne kadar doğruydu?

 

AKP’nin bu yöndeki savunması üzerine araç kiralama ihalelerinin çok ayrıntılı bir şekilde incelenmesine gerek vardı.

 

Çünkü, ne CHP yeterince konunun üzerine gitmiş, ne de AKP iddialara karşı yeterli savunma yapmıştı…

 

Kendisine israf suçlaması yöneltilen AKP yönetiminin CHP dönemindeki araç kiralama ihalelerini takibe almamasına ne demeliydi?

İlk olarak AKP Araç Kiralama İhalesi ve hemen ardından CHP dönemi kiralanan araçların sayısını araştırmaya başlayarak işe koyulduk…

 

AK PARTİ DÖNEMİ ARAÇ İHALESİ

 

İsraf suçlamasına neden olan AKP dönemi İBB Araç Kiralama Hizmet İhalesi’ni inceleyerek araştırmamıza başladık. İBB Destek Hizmetleri 2018/586860 nolu EKAP bildirimli ihalesini 31 Aralık 2018 tarihinde her zaman olduğu gibi Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat A.Ş. tek katılımcı olarak kazanmış…Araç Kiralama İhalesi 1 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihlerini kapsıyordu. İhale tutarı:138 Milyon 757 Bin 501 TL. Süresi 12 aydı…İhale alt başlığı “559 Sürücü Personel Çalıştırılması ile 2.432 Araç Kiralanması işi.”

 

İhale idari şartnamesini incelediğimizde şu kalemler dikkat çekiyordu… İhale kalemi, 1179 Binek Araç, 392 Hafif Ticari Araç, 241 8+1 Minibüs, 294 çift kabinli kamyonet, 45 midibüs, 91 adet 4×4 çift kabinli kamyonet, 50 şehirler arası cenaze aracı, otobüsler ve benzeri araçlardan oluşmaktaydı…

 

Söz konusu ihale İmamoğlu yönetiminin altıncı ayında sona ermişti…

 

CHP DÖNEMİ ARAÇ İHALELERİ

 

Peki “CHP’li İmamoğlu yönetimi söz konusu ihalede ne gibi yöntem uygulamıştı” sorusundan yola çıkarak EKAP (Elektronik Kamu Alımları Platformu) sorgulamasına başladık. Yeni yönetim ihale süresinin sonunda beklenen büyük araç kiralama alımı ne düzeyde gerçekleşmişti? İlk ihale 4 aylık süre ile afet maddesi olarak bilinen 21B maddesi üzerinden gerçekleşiyordu. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarını kapsayan bu ihaleyi CHP tarafından sıklıkla hedef alınan ve AKP’li olduğu bilinen Albayrak kardeşlere ait Platform Turizm Taşımacılık A.Ş. üstleniyordu. İhale bedeli 51 Milyon 377 Bin 230 TL. olarak gerçekleşiyordu.

CHP yönetimi ikinci ihalesini 8 aylık olarak düzenliyor. 2020 yılını kapsayan ilenin ikinci kısmı 127 Milyon 876 Bin 900 TL. ile yine Platform Turizm Taşımacılık A.Ş. üstleniyor.

 

İhale bu sefer açık ihale usulü ile gerçekleştiğinden “İdari Şartname”deki bilgilere ulaşma imkânı buluyoruz…

 

İBB’nin, 2020 yılı araç kiralama ihalesinde yer alacak olan bazı kalemlerde eksilmeye gittiğini görüyoruz. İhale alt başlığında İBB’nin 565 sürücü personel ile 1851 araç kiraladığını belirledik. İmamoğlu yönetimindeki İBB, AKP döneminde gerçekleşen araç kiralamasından 581 araç eksiltmeyi uygun bulmuş.

 

İBB, 2020 yılı için binek otomobilde 715, hafif ticari araçta da 283 sayısına düşmüş…İBB’nin iki bölümlük 2020 yılı araç kiralama ihalesi toplam: 179 Milyon 254 Bin 130 TL. olarak sonuçlanmış.

 

İMAMOĞLU USULÜ İSRAF ÖNLEMİ

 

Şimdi biraz geri saralım ve israflı AKP dönemi ihalesi ile israfı önleyen CHP dönemi ihalelerdeki ince ayrıntılara giriş yapalım.

 

Neydi efendim?

 

AKP döneminde araç israfı yapılıyor, belediye zarara uğratılıyordu…

 

Evet!

 

CHP’nin iddiası bu yöndeydi!

 

Hadi o zaman iki ihale arasındaki çelişkileri birlikte yakalayalım.

 

AKP dönemi araç kiralama ihalesi: 138 Milyon 757 Bin 501 TL.

 

CHP dönemi araç kiralama ihalesi: 179 Milyon 254 Bin 130 TL.

 

Gördüğünüz gibi 581 araç eksiltilmesine rağmen AKP döneminden daha yüksek miktar göze çarpıyor değil mi?

 

Evet, ama bu mantıkla yanlış sonuç kaçınılmaz olurdu. Çünkü paramız kısa bir sürede pula dönmüştü!

 

O zaman en doğrusu şöyle bir yönteme başvurmamız olacaktı. İhale tarihinde Merkez Bankası döviz kurlarından yola çıkarak hesaplama yapmanın en gerçekçi yöntem olduğuna karar verdik…

 

AKP dönemi: 31 Aralık 2018. Dolar güncel kuru 5,28TL. 138 milyon 757 Bin 201 ÷5,28: 26 Milyon 279 Bin 829$

 

CHP dönemi: 31 Aralık 2019 (4 aylık) Dolar kuru: 5,94 TL. 51 Milyon 377 Bin 230 TL. ÷5,94: 8 Milyon 649 Bin 365$

 

CHP dönemi: 29 Nisan 2020 (8 aylık) Dolar kuru: 6,97TL. 127 Milyon 876 Bin 900 TL. ÷6,97: 18 Milyon 346 Bin 757 $

 

Şimdi bu rakamları toplayarak bir sonuca varmamız mümkün olacak. AKP yönetimi tarafından 2432 araç kiralanıyor ve İBB’nin kasasından güncel dolar kuru üzerinden 26 Milyon 279 Bin 829 dolar harcamaya gidiliyordu.

 

İsrafı önlemek adına büyük gürültüler kopartan İmamoğlu döneminde ise 581 araç tasarrufuna giden İBB ise 2020 yılında 26 Milyon 996 Bin 122 dolar harcama yapıyordu.

Karar sizin dostlar…Belgeler, rakamlar yalan söylemez, taraf tutmaz!

 

Durun, durun daha bitmedi…

 

CHP yönetimini ve Ekrem İmamoğlu’nu çok, ama çok zora sokacak başka ayrıntılar yakaladık…

 

YUTTURMAZSINIZ EKREM BEY!

 

İBB’nin kiraladığı araçları israf olarak yorumlayan çiçeği burnundaki Ekrem İmamoğlu yönetimi, doğal olarak azaltma cihetine başvurmuştu başvurmasına ama, işlerin hiç de dile dolandığı gibi olmadığı kısa sürede yüzleşilmiş. Kiralanan araç sayısında 581 adet azaltmanın sonrasında bazı aksaklıklar meydana gelmiş olsa gerek CHP’li İBB yönetiminin çözüm bulması uzun sürmemiş.

İBB yönetimi kurnazdı kurnaz olmasına, ama tecrübeli gazetecilerin hala yaşadığını hesaplayamamıştı…

 

Evet! AKP’nin iddiasına geri dönelim. Ne demişti AKP ileri gelenleri: “Bu araçlar Zabıta ve sağlık destek hizmetlerinde kullanılıyor… Araç sayısı düştü ama şirketler üzerinden ihaleler yaparak araç sayısını artırıyorlar.”

 

O zaman araştırmaya hemen başlamamız gerekiyordu ve ilk olarak Zabıta Araç Kiralama İhalelerini taramaya başladık.

Ne bulduk?

 

Zabıta Daire Başkanlığı AK Parti döneminde bir kez dahi araç kiralama ihalesine çıkmamış.

İlk ihalesini CHP döneminde yapmaya başlamış. Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlüğü 2019 yılında başlamak üzere tam 5 ihale düzenlemiş. Son ihalesinde ise 2021 tarihli 33 aylık 200 araç kiralama ihalesi sonuçlandırmış.

Yani, yani, yani AKP haklı mı çıkıyordu yoksa?!!

Skandal bununla sınır değil, durun az biraz!

Diğer iddiası neydi AKP’lilerin: “Araçlar sağlık destek hizmetlerinde kullanılıyor…”

 

AKP Dönemi ile CHP Dönemini Kıyasladık

O zaman bu hizmetleri üstlenen İBB iştiraki eski adı: Sağlık A.Ş. olan, yeni adı İSPER A.Ş.’nin ihalelerini de taramak farz olmuştu.

 

İSPER’in 2017 Ocak, 2019 24 Haziran tarihinde düzenlediği ihaleleri tek tek inceledik. 

 

Ardından CHP’li Ekrem İmamoğlu dönemindeki İSPER ihalelerini tek tek taradık ve araç kiralama ihalelerine ve sayılarına ulaştık…Hatırlatmakta yarar var: Bu ihalelerin süreleri 24 ile 36 aylık!

AKP döneminde 2017 Ocak ile yönetimi devrettikleri 2019 Haziran ayı süresince beş araç kiralama ihalesi düzenledi. İhaleleri incelediğimizde bunların 305 binek araç,167 çift kabinli kamyonet ile 45 ticari araçtan oluşmaktaydı.

 

AKP dönemi; eski adı Sağlık A.Ş. yeni adı İSPER olan iştiraki 2,5 yıllık süreçte 517 araç kiralaması ile faaliyetlerini sürdürdüğü belirlendi.

 

Sıra CHP dönemini incelemeye geldiğinde çok abartılı rakamlarla karşılaşıldı. İştirak, 2020 yılında tam dokuz ihale sonuçlandırmış. Bu ihalelerin ikisi 21 B ve 3-g maddesi ile yapılmış ve araç bilgisi yayımlanmamış. İSPER 2020 yılında 24 ile 36 ay süreli 9 ihalede 430 binek araç kiralıyordu. 2021 yılında 402 binek, 16 adet çift kabinli kamyonet kiralıyordu. 2022 yılında İSPER, üç araç kiralama ihalesi sonuçlandırıyordu. Şubat, Ekim ve Aralık ayında üç ihale sonuçlandıran İSPER 504 binek araç ile 163 ticari araç kiralıyordu.

 

Şimdi AKP ve CHP döneminde kiralanan araçları rakamlarını topluyoruz:

 

AKP Dönemi İSPER: 517 Binek ve Ticari Araç…

 

CHP Dönemi İSPER: 1515 Binek ve Ticari Araç…

 

Kim araç israfı yapmış, kim iftira atmış kendiniz karar verin…”

Yeni Yorum