25 Temmuz Perşembe 2024

Muhalif medyada Kemal Kılıçdaroğlu'na peşe peşe istifa çağrısı! ''Hali artık trajedi değil komedi''

Muhalif medyada Kemal Kılıçdaroğlu'na peşe peşe istifa çağrısı! ''Hali artık trajedi değil komedi''

Girdiği 12. seçimi de kaybeden 7'li koalisyonun cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na hem CHP içinden hem de muhalif medyadan tepkiler sürüyor. Pek çok muhalefet yandaşı köşe yazarı, Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısında bulunurken, Oda TV yazarı Soner Yalçın, 'koltuk sevdalısı' olarak nitelediği CHP liderinin halinin trajediden komediye döndüğünü belirtti.

 

CHP'de 14 Mayıs ve 28 Mayıs'ta seçimlerin kaybedilmesi sonrası parti, muhalif medya ve seçmen adeta ikiye bölündü. Bazıları, Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başarısızlığını kabul ederek genel başkanlığı bırakmasını istiyor. Diğer kesim ise, Kılıçdaroğlu'nun 12 seçim kaybetmesine rağmen hala başarılı olduğunu savunuyor.

 

CHP MEDYASINA YÜKLENDİ

 

Odatv yazarı Soner Yalçın, CHP'deki durumu görmezden gelen gazetecileri eleştirdi. Eleştirinin değerini kaybettiğinin altını çizen Yalçın, eleştiri yapmayan medyayı, "Gözü kapalı parti iktidarına tapınan müritlik" ifadeleriyle tanımladı.

 

'TRAJİK DEĞİL KOMEDİ'

 

Kılıçdaroğlu'nun düştüğü durumun trajik olmaktan çıkıp komedi haline geldiğini de belirten Yalçın yazısında şu ifadeleri kullandı:

 

"Parti-devlet eleştirisi yapanların bir şekilde benzerini parti-tek adam olarak sürdürmüyor mu? İktidara geldiklerinde parti-devlet anlayışını benimseyeceklerinden nasıl kuşku duyulmaz? Partinin bürokratikleşmesine tek cümle eleştiri yapmadan, yeni nasıl inşa edebilir? Bürokratikleşme Sovyetler Birliği'ni yıktı!

 

'CHP ELDEN GİTTİ-GİDİYOR!'

 

Döneklerin liboş tezleri ile CHP'nin uçurumun kenarına getirildiğini kimse kavrayamıyor mu? Demokratikleşme sadece laflarında var, pratiklerinde ne yapacakları belli değil mi?

 

Bakın: Mesele sadece seçim sonucu/ oylar değil, Atatürk'ün partisi CHP elden gitti-gidiyor! Çatlak yarattılar ve bunu giderek büyütüyorlar. Maksatlıdır.

 

Bu ideolojik yıkıma sessiz nasıl kalınır? Bu susuşlar ile sağa savruluşun meşrulaştırılması nasıl kabul edilebilir? Bu nasıl Atatürkçülük?

 

'Koltuk sevdalısı Kılıçdaroğlu'

 

Sahiden bu derece mi siyasallıktan uzaklaştırıldınız? Neyse.

 

Sıradanlaştırılan CHP'de radikal değişim zamanı gelip çatmıştır.

 

Koltuk sevdalısı Kılıçdaroğlu'nun hali artık trajedi değil, komedidir..."

 

Siyaset karnesine bir mağlubiyet daha ekleyen Kemal Kılıçdaroğlu'nu istifaya davet eden muhalefet yanlısı köşe yazarları şu ifadelerle çağrı yaptı:

 

Sözcü yazarı Uğur Dündar: "Kemal Bey'in değişim isteği de dahil olmak üzere toplumun verdiği tüm mesajları iyi okuyacağına ve gereğini yapacağına inanıyorum."

 

Sözcü yazarı Necati Doğru: "Koltuk kolik olamaz 

 

'Ben Kemal gidiyorum' diyecektir!"

 

Cumhuriyet yazarı Zülal Kalkandelen: "CHP, devrim yapan parti olmaktan, CHP olmaktan vazgeçti; Kılıçdaroğlu ve ekibi partiyi ortanın sağına çekti. Atatürk'ün, partisi ve Türkiye için belirlediği ilkelerden uzaklaştı; tam bağımsızlık ve kamuculuğun yerini, NATO'culuk ve neoliberal politikalar aldı. Bunların bir bedeli olacak elbette. Vakit, Kılıçdaroğlu için geriye çekilme vaktidir."

 

Yeniçağ yazarı Mehmet Faraç: "Beceriksiz kadrolar bir an önce uzaklaştırılmazsa hezimetlerin sonu gelmeyecek, bir şok da yerel seçimlerde yaşanacaktır..."

 

Karar yazarı Akif Beki: "Sebebi düzeltmeden sonucu düzeltemeyeceğimize göre, Allah yâr ve yardımcımız olsun. "

Yeni Yorum