28 Mayıs Salı 2024

PKK elebaşı Duran Kalkan’dan CHP ve Özgür Özel’e tavsiyeler

PKK elebaşı Duran Kalkan’dan CHP ve Özgür Özel’e tavsiyeler

Terör örgütü PKK elebaşlarından Duran Kalkan, "CHP kendini yenileyebilir ve demokratikleştirebilirse gerçekten yeniden bir rol oynayabilir" dedi.

 

PKK’ye yakın Medya Haber televizyonuna konuşan terör örgütü PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, 31 Mart yerel seçimlerini değerlendirdi.

 

Özgür Özel başkanlığındaki CHP’nin seçimde birinci parti olduğunu ve sorumluluk üstlendiğini belirten Kalkan, “50 yıl önce Ecevit de öyle bir çıkış yaptı. Fakat ideolojik olarak, resmi ideoloji denen, özünde de kültürel soykırımı ifade eden, Kürt düşmanlığı biçiminde somutlaşan zihniyeti ve siyaseti aşamadığı için bir yenilik yaratamadı” dedi.

 

Kalkan, “Şimdi bu CHP için bir şans, fırsat olabilir mi? Özgür Özel yönetimi gerçekten bu durumu aşabilir mi bilemiyoruz. Aşmasını ister insan.  O zihniyeti ve siyaseti aşabilir mi?” diye konuştu.

 

Cumhuriyetin “demokratik” temelde kurulmadığını ve geçmişte hep “vesayet yönetimi” olarak adlandırıldığını dile getiren Kalkan, “Kendileri söylüyorlar, biz söylemedik. Vesayet yönetimi altında kaldı. Cumhuriyet olabilmesi için bir zihniyet ve siyaset değişimine ihtiyaç var. Asgari demokrasi ilkelerine sadık olacaklar” yorumunu yaptı.

 

“CHP böyle bir program ortaya koyabilecek mi?” diye soran Kalkan, şu ifadeleri kullandı:

 

“CHP adına yönetimin içinde yer alan bazıları tarihi çarpıtıyorlar. Doğru söylemiyorlar. Kürtleri Cumhuriyet karşıtı olarak göstermeye çalışıyorlar. 

 

100 yıldır uyguladıkları Kürt karşıtlığını, katliamları, soykırımları buna dayandırmak istiyorlar. Bu doğru değil, yanlıştır, yalandır, iftiradır. Bir tarihi gerçeklere yeniden iyi bakalım. İngiliz ve Fransız işgaline karşı Kürtler savaştı ve bu toprakları korudu. Yunan işgaline karşı savaşı en çok Kürtler destek verdi. Türk şovenizmi ile dolu olanlar Yunan işgali Eskişehir’e yaklaştığında’ Ankara’yı bırakıp Erzurum’a kaçalım’ derken Kürt vekiller ‘bir adım bile atılmayacak’ dediler. Ankara’yı öyle tuttular. Kim bunu inkar edebilir? Hepimiz bunu çok iyi biliyoruz. Cumhuriyetin kuruluşuna en büyük hizmeti Kürtler yaptı ve en çok Cumhuriyetçi tutum gösterdi. Ama Cumhuriyet Kürtlere sahip çıkmadı. Cumhuriyet olamadı, demokratik tutum geliştiremedi.”

 

Kalkan, “Kürtlere muhtariyet vereceklerdi. Her türlü söz verdiler, Anayasa’ya da koydular ama sonra değiştirdiler hepsini. Şimdi en son Anayasa’da öyle bir madde ortaya çıkardılar ki, Kürt’ü inkar edebilmek için Türk gerçeği de inkar ediliyor” dedi.

 

CHP’nin asgari demokratik ilkelere bağlı olduğunu görmek istediklerini belirten Kalkan, “Görülürse tabii ki destek bulur. Ama bu konuda uzatmaya gerek yok. Bu konuda hele iktidar olalım, zamana ihtiyacımız var denilmemeli. Şimdi iktidar olunmuştur. Ne yapılacağı konusunda somut bir tutum konulmalı. Eğer öyle olursa CHP kendini yenileyebilir, demokratikleştirebilirse gerçekten yeniden bir rol oynayabilir. Böyle olursa iyi olur” diye konuştu.

Yeni Yorum