20 Haziran Perşembe 2024

Tek derdi su zammı... Barajlar alarm veriyor, Ekrem İmamoğlu suspus!

Tek derdi su zammı... Barajlar alarm veriyor, Ekrem İmamoğlu suspus!

Türkiye'de bu yıl yetersiz kalan yağışlar kuraklığı da beraberinde getirdi. Özellikle İstanbul'da barajladaki su seviyeleri alarm vermeye başladı. Hemen her konuda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ise suya 4. kez zam planı yaparken, asıl tehlikeyi görmezden gelmeyi sürdürdü.

 

İstanbul'da edinilen son verilere göre, şebekeye sağlanan su miktarının kaynaklarında son 10 yılda hiç olmadığı kadar düşüş gözlendi. Barajların doluluk oranlarında ise yüzde 5'leri görenler bile oldu.

 

Korkunç tablo hem çekilen görüntülerle hem de İSKİ'nin verilerine yansıyan rakamlardan açıkça görüldü.

 

İMAMOĞLU'NUN DERDİ SU ZAMMI

 

İstanbullunun su faturasına 4. kez zam yapma talebi geçtiğimiz günlerde reddedilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise bu büyük tehlike karşısında sessiz kalmayı tercih etti.

 

VATANDAŞ 'SORUMLU DAVRANMAYA' DAVET EDİYOR

 

Hemen her konuda konuşan İmamoğlu'nun böylesine önemli bir mesele karşısında suspus olması İstanbullular tarafından eleştirildi. Belediyeden bu soruna ilişkin bir açıklama bekleyen vatandaşlar, İmamoğlu'nu sorumlu olmaya davet etti.

 

YAĞMURLU HAVADA ÇİM SULADI

 

Öte yandan, kuraklık konusunda sessiz kalan İBB'nin yağmurlu havalarda çimleri sulamayı sürdürmesi de bir diğer eleştiri konusu oldu. 

İSTANBUL BARAJLARINDA SON DURUM

 

İstanbul'da Istrancalar'dan Sazlıdere'ye, Alibeyköy'den Ömerli'ye birçok barajda doluluk oranları alarm veriyor. Son 3 gündür etkili olan yağmur ise barajların doluluğuna ciddi bir katkı sunmuş değil. Buna göre bugün itibarıyla İstanbul barajlarında doluluk oranı toplamda yüzde 21.83. Barajlarımızın kuruyan bölümleri ise yüzde 78'in üzerinde.

 

ISTRANCALAR'DA SON DURUM

 

İstanbul'un adeta su güvencesi olarak bilinen Istrancalar'da bile durumun hiç iç açıcı olmadığı son rakamlara yansıdı. Buna göre Istrancalar barajında son dolulu oranı %34.14.

 

SU MİKTARINDA ÜZÜCÜ TABLO

 

İstanbul'a su sağlayan baraj ve göletlerimizde azami 868 milyon 683 bin metreküp su biriktirme hacmine sahipken, su miktarı 185,82 milyon metreküp seviyesinde bulunuyor. Kentte, günlük ortalama 2,8 milyon metreküp su tüketiliyor.

 

TERKOS'TA YÜZDE 80'LİK KURAKLIK

 

Ayrıca, barajlar dışında İstanbul'a su sağlayan kaynaklar Yeşilçay ve Melen'den 2020 yılının ilk 11 ayında 477 milyon 745 bin metreküp su alındı. Bu kapsamda Terkos Barajında İSKİ sitesinde yayınlanan son verilere göre doluluk oranı yüzde 22.82 olarak öne çıktı. Terkos'ta yaklaşık yüzde 80'lik bölüm ise kuraklığa teslim olmuş durumda.

 

SAZLIDERE'DE MAVİ GÜNLER ÇOK UZAKTA KALDI

 

İSKİ verilerine göre İstanbul'da barajların doluluk oranları, yüzde 21 seviyesine kadar indi. Sazlıdere Barajı'nın son yıllarına bakıldığında ise en düşük doluluk oranının 14 Aralık 2008 yılında yüzde 17.07 ölçülürken bu rakam bugün itibariyle yüzde 5 olarak kayda geçti.

 

ORTALAMA 67 GÜNLÜK SU KALDI

 

İstanbul'a bugün itibarıyla hiç yağmur yağmaması durumunda halinde yaklaşık ortalama 67 günlük suyu kaldığı görülüyor. Ancak barajların diplerinde kalan suyun kullanılamayacağı düşünüldüğünde kurak günlerin sinyalleri veriliyor. Barajlardaki su miktarının kritik seviyelere inmesinin ardından bazı kaynaklardan sağlanan su miktarı da artış gösterse de ihtiyacın çok altında kaldı.

 Barajlardaki doluluk oranı, 1 Aralık baz alındığında, 2011'de yüzde 52,91, 2012'de yüzde 55,64, 2013'te yüzde 38,71, 2014'te yüzde 49,70, 2015'te yüzde 62,18, 2016'da yüzde 37,20, 2017'de yüzde 55,18, 2018'de yüzde 64,20, 2019'da 35,50 olarak kaydedilmişti. Ancak bugünkü doluluk oranları göz önüne alındığında tüm barajlarda yani Ömer barajı, Papuçdere barajı, Sazdıdere barajı, Büyükçekmece barajı, Alibeyköy barajı, Terkos, Kazandere, Elmalı, Darlık, Istrancalar barajlarında sıkıntı yaşanıyor

 

KÜÇÜKÇEKMECE'DE SON DURUM

 

Küçükçekmece'de son durum ise İSKİ verilerinde yer ayrılan diğer bir bilgi notu olarak öne çıktı. Küçükçekmece'de İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre doluluk oranı Aralık ortası itibarıyla yüzde 16.97 olarak kaydedilirken yüzde 80'den fazlası ise kuraklık halinde.

 

ALİBEYKÖY'DE DE DURUM KÖTÜ

 

Son veriler ışığında hem otlak hem de piknik alanı olarak da öne çıkan Alibeyköy Barajında doluluk oranı yüzde 20.58'lere kadar geriledi. Uzmanlar hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi ile yağışı geciken kar için tek çare dese de İstanbul yakın dönemde kar yağışı alacağa benzemiyor. O nedenle susuzluk İstanbul'un gündeminde olmaya devam edecek.

 

ÖMERLİ NE DURUMDA?

 

İstanbul'a içme suyu sağlayan barajların içerisinde Anadolu yakasının önemli büyük su kaynaklarından olan Ömerli Barajında da durum çok farklı değil.

 

Bu kapsamda İstanbul (İSKİ) verileri Ömerli Barajının doluluk oranını yüzde 20 olarak gösterirken önemli su kaynaklarından olan bu barajda yüzde 80'lik bölüm çatlamış topraklarla kaplanmış durumda

 

DARLIK BARAJINDA YÜZDE 50 SEVİNDİREN TEK TABLO

 

Su kaynağı olarak çok büyük olmasa da yüzde 50'li rakamların göründüğü tek su kaynağı olarak İSKİ sayfasına yansıyan Darlık Barajında bu rakam korkutan tablo içerisinde adeta bir vaha gibi öne çıkıyor. Darlık barajının doluluk oranı tam olarak yüzde 50.

 

Kaynak: superhaber.tv

Yeni Yorum