25 Haziran Salı 2024

“Türk askerini şehit etmek sevaptır” fetvası veren DİAYDER’li sözde hafız Ahmet Turhallı, Ekrem İmamoğlu için oy istemiş

“Türk askerini şehit etmek sevaptır” fetvası veren DİAYDER’li sözde hafız Ahmet Turhallı, Ekrem İmamoğlu için oy istemiş

İBB'deki PKK yapılanmasının önemli ayaklarından olan DİAYDER'li sözde hafız Ahmet Turhallı'nın Ekrem İmamoğlu için çalıştığı ortaya çıktı. Vaazlarında Türk askeri için katliam çağrısı yapan sözde şeyhin vaazları kan dondurdu...

Ekrem İmamoğlu’nun yönetimindeki İBB’nin belediyede işe alımlarda referans kabul ettiği PKK’nın sözde diyaneti DİAYDER’in terörist başı Abdullah Öcalan’ı peygamber ilan ederek sapkın bir din anlayışını Kürtler arasında yaymak istediği ortaya çıktı.

 

Kendisini ‘yarı tanrısal bir varlık’ olarak kabul eden Öcalan’ın talimatıyla kurulan Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği DİAYDER’in sözde din adamlarının Apo’nun sapık din anlayışını yaymak için propaganda faaliyetleri yürüttüğü biliniyordu.

 

“TÜRK ASKERİNİ KATLETMEK SEVAPTIR” DİYEN SÖZDE HAFIZ AHMET TURHALLI

 

Merkezi Almanya’da bulunan PKK kuruluşu Kürdistan İslam Toplumu Federasyonu’nun başkanlığını yapan Ahmet Turhallı, hakkında başlatılan terör soruşturması üzerine Türkiye’den firar etmişti.

 

PKK, tabanında yer alan dindar üyelerin desteğini almak için Avrupa ve Almanya’da Kürdistan İslami Hareketi (KİH) adı altında örgütlenmiştir. Bu kuruluş hiyerarşik olarak ERNK’ye bağlı olarak faaliyet göstermekteyken 2014 yılında lağvedilmiş ve yerine Kürdistan İslam Toplumu Federasyonu (CİK) isimli yeni bir örgüt kurulmuştur. CİK, Almanya ve Fransa’da bulunan PKK mensupları için fetva mercii olarak görev yapmaktadır. CİK’in başkanlığını Ahmet Turhallı yürütmektedir. Dernek hac ve umre organizasyonları, fitre ve zekat toplama faaliyetleri üzerinden örgüte ek mali kaynak sağlamaktadır.

 

Terörist başı Abdullah Öcalan’ın peygamber ilan eden sözde Hafız, verdiği vaazlarda İslamiyet’i ve Hz. Muhammed’i eleştiren konuşmalar yapmış; Kürt halkının Diyanet’in imamlarının arkasında Cuma namazı kılmalarının günah olduğunu söylemişti.

Turhallı, Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerini işgal altındaki Kürdistan toprakları ilan etmiş ve PKK’nın bu toprakların işgalcilerden kurtarılması için kutsal bir mücadele verdiğini hutbelerinde anlatmıştı.

 

Turhallı aynı zamanda, ‘Kürt topraklarını işgal eden Türk askerlerini’ katletmenin sevap olduğunu belirterek Kürt halkının PKK militanlarına destek olması gerektiğini vaazlarında sıkça dile getirmişti.

TERÖRİST ANMALARINDA ÖN SAFTA

 

PKK’nın din anlayışını yaymaya çalışan sözde Hafız Ahmet Turhallı, 23 Eylül’de Bingöl kırsalında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK’lı terörist Şoreş Gımgım kod adlı Ömer Gönül’ü anma etkinliğinde “Bu inşallah son şehidimiz olsun. Şehitlerimizin yolu her zaman yolumuza ışık olacaktır. Önder Apo’nun ve şehitlerimizin her zaman emeğine sahip çıkmalıyız” sözleriyle haber bültenlerine konu olmuştu.

TÜRK DİN ADAMLARINI HEDEF GÖSTERDİ

 

PKK’lı firari sözde hafız Turhallı, firari olarak Almanya’da verdiği vaazda ise “Kürdistan işgal altındaysa bunda bizim de sorumluluğumuz vardır. Bizim halkımızın birliğini sağlama görevimiz de vardır. Türk devleti Güney Kürdistan’da sayısız defa kimyasal gaz kullanmıştır ve Türk din adamları da bu saldırıları meşru görmüştür” diyerek bölgedeki Diyanet görevlilerinin katledilmesi için çağrılar yapmıştı.

Ahmet Turhallı’nın çağrıları üzerine Avrupa’da PKK militanları tarafından Türk camilerine molotof kokteylli saldırılar düzenlenmiş ve pek çok din adamına suikast düzenlenmişti.

İMAMOĞLU İÇİN DESTEK İSTEDİ

 

2019 yılındaki yerel seçimler öncesinde Ekrem İmamoğlu için destek çağrıları yapan sözde Hafız Turhallı, Ekrem İmamoğlu ile Kürdistan’ın bağımsızlık sürecinin hız kazanacağını iddia etmişti.

 

28 Mayıs 2019 tarihinde PKK’nın yayın organı Özgür Politika’ya yaptığı açıklamada Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasının PKK’nın desteği ile olduğunu ve PKK’ya inanan Kürtler’in bu zaferin karşılığını mutlaka alacağını ifade etmişti:

 

“İstanbul seçimleri ve Kürt meleler

CHP de, bölgede etkin 10 mele ve kanaat önderini İstanbul’a getirdi. Onlar da AKP’ye oy vermiş seçmenlerin, ‘mağdur’ edildiğini belirttikleri Ekrem İmamoğlu’na oy vermeleri için çaba gösteriyor. Seçim döneminde CHP’nin taşıyacağı mele ve kanaat önderlerinin sayısı 44’e ulaşacak. Ama bu, AKP’nin taşıdıklarının yanında ‘devede kulak’ misali” diyor. Bu azılı Kürt düşmanları.

Bugün İstanbul’a müstekbir ve tağut olan Kemalist sistemin iktidarları için çalışmalara katılanlar, Kemalist sistemin meleleridirler. Bunlar Kur’an’da anlatılan ‘mele’ sınıfıdır. Kürdistan ve Kürt milletinin meleleri ise bunlardan beridir. Onlar kendi dinlerini, hakkı maaşa ve koltuğa satmayanlardır. Onlar inandıkları İslam ve adalet için canından, malından ve koltuklarından feragat edenlerdir. Hakkın gücü batılı mutlaka alt edecektir.”

 

Yeni Yorum