24 Şubat Cumartesi 2024

Ünal Çeviköz kimdir?

Ünal Çeviköz kimdir?

Türkiye düşmanlığı ile adını duyuran, Avrupa Parlamentosu’nun terör sevici raportörü Kati Piri’ye olan bağlılığı ile tanınan "Kılıçdaroğlu’nun sağ kolu" Ünal Çeviköz’ün skandalları saymakla bitmiyor. En son sözde Kürdistan haritası önünde HDP'li Hişyar Özsoy ile birlikte Finlandiya basınına Türkiye’yi şikâyet ederek, NATO üyeliği konusunda devlete boyun eğme çağrısında bulunan Çeviköz, Türk ordusunun Libya’ya gitmesine de karşı çıkmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘’dışarıya açılan sesi’’ Ünal Çeviköz, Türkiye’nin her haklı davasında ısrarla karşısında durmaya devam ediyor. Suriye’de güvenli bölge oluşturulması için Soçi ve Astana süreçlerine karşı çıkan CHP Dış Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Türkiye’nin bu görüşmelerine engel olmuş, Brüksel’de, Helsinki’de, Avrupa başkentlerinde belirlenmeyen her sürecin ve anlaşmanın karşısında durmuştu.

 

Yüreği ABD için çarpan Çeviköz, parasını verip alamadığımız F-35’lerle ilgili bile Türkiye’yi suçlamış, ABD’nin kalbini kırmamak için elinden geleni yapmıştı.

 

Çeviköz, her fırsatta Türkiye’nin içişlerine karışan Kati Piri’ye teşekkür etmişti. Çeviköz Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Uluslararası dayanışma sınırlarda bitmiyor. Daha fazla katılıyorum! Desteğiniz için teşekkür ederim sevgili arkadaşım!” ifadelerini kullanmıştı.

Avrupa Parlamentosu’nun FETÖ ve PKK sevici raportörü Kati Piri’nin Türkiye’ye yönelik nefret dolu açıklamalarına bile her türlü desteği veren Çeviköz’ün son skandalı daha beter…

 

NATO KONUSUNDA FİNLANDİYA’YA ARKA ÇIKTI

 

S-400 konusunda ABD’nin, Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın, Karabağ savaşında Ermenistan’ın, terörle mücadelede HDP/PKK’nın yanında yer alan CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, NATO tartışmalarında da Finlandiya’ya arka çıktı.

 

TÜRKİYE’Yİ FİNLANDİYA MEDYASINA ŞİKÂYET ETTİ

 

Çeviköz, Türkiye’yi Finlandiya medyasına şikayet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Finlandiya’yı terör örgütü PKK/YPG’ye desteği nedeniyle NATO üyeliğine karşı çıkmasını ‘taktiksel bir hata’ olarak tanımlayan Çeviköz, “CHP, Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklemeye hazır” ifadelerini kullandı.

 

Terör örgütlerine verdikleri destek ile bilinen Finlandiya ve İsveç konusunda yine en iyi yaptığı şeyi yaparak, Türkiye’nin karşısında duran Çeviköz, HDP’li Hişyar Özsoy ile birlikte sözde Kürdistan bayrağı önünde vatanını şikâyet ederek, Türkiye Cumhuriyeti’ne boyun eğme çağrısında bulundu.

 

UTANÇ KARESİNDE DE YER ALMIŞTI

 

Çeviköz, genel başkan yardımcılığı sırasında ise Türkiye’nin S-400’leri almasına karşı karalama kampanyasının başını çekmişti. Çeviköz, Suriye konusunda Esed’le görüşülmesini ve İsrail’le ilişkileri savundu. CHP’nin dış politika konularında izlediği gayri milli dış politikanın mimarı Çeviköz, Aralık 2018’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya ziyaretinde terör örgütü PKK’nın aktivistleri Sevim Dağdelen ve Evrim Sommer’le görüştüğü ve hatıra pozu çektirdiği karede de yerini aldı.

Peki gerçekten kim bu Ünal Çeviköz?

 

Gazeteci Ferdi Tanhan ise dünkü köşesinde yazdığı, ‘’Avro-Atlantik Camiasının Sefiri’’ başlıklı yazısında, Türkiye’ye karşı düşmanca açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu’nun ispiyoncusu Ünal Çeviköz ile ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

 

İşte Tanhan’ın’ın, o yazısı…

 

CHP’nin bir dış politikalar sözcüsü vardır. Astana sürecine karşıdır. Türkiye-Rusya- İran ne vakit bir araya gelse açıklamalar yapar. ABD ile Astana ve Soçi süreçleriyle ilgili de bilgi paylaşımında bulunulmasını ister. Türkiye’nin Soçi Mutabakatından çekilmesini buyurur. Helsinki’de, Brüksel’de, Avrupa başkentlerinde belirlenmeyen her sürecin ve anlaşmanın karşısındadır.

 

YÜREĞİ WASHİNGTON POST’TA

 

CHP’nin eski bir genel başkan yardımcısı vardır. Türkiye’nin ABD ile ilişkilerine baktığında hiç de iç açıcı şeyler görmez. Bu yüzden olsa gerek ABD’yi hep böyle alttan alır, onun kalbini kırmamak için elinden geleni yapar. Kaşıkçı cinayeti olur, süreci bölge ülkeleri ve Türkiye açısından değerlendiremez. Yüreği Washington Post gazetesinin içindedir, aklı ABD ile ilişkilerdedir.

 

KATİ PİRİ ŞAŞKINI

 

CHP’nin bir İstanbul milletvekili vardır. Türkiye’nin AB sürecinden kopmasından rahatsızdır. AB kapısına kilitlenmemiz için zincirleri şakırdatmaktadır. AB’ye üye olmak için her fasıl müzakereye hazırdır. Her fasılda Türkiye’nin yargısını, meclisini, hatta silahını Brüksel’in emrine sokmak için pervasızdır. AB Türkiye Raportörü Kati Piri’nin mantığına karşı şaşkındır ve hayrandır. Girin Twitter’a bakın. FETÖ’yü savunan Piri’nin tweetinin altına “Ne mantıklı bir açıklama” yazmaktadır.

 

PYD’yi siyasi bir oluşum olarak niteler. ABD, PKK’ya binlerce tır silah verirken onun aklı Rusya’da bir vakit açılmış PYD bürosundadır. ABD’yi zinhar eleştiremez. Köşeye sıkışıp iki kelam edecek olsa hemen ardından Rusya’yı hedef alır, Çin’e ve İran’a düşmanlık yapar.

 

MÜZAKERE CİK CİK

 

CHP’nin ABD kafesinde bir kuşu vardır. Nasıl gugukladığına bakınız. Sahibi istedikçe öter. Doğu Akdeniz’de İsrail ile anlaşalım der. Crans Montana’da, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin sözünü dinleyelim der. Amerikan şahinine özenir de, kanatlarını açmaya cesareti yetmez. İki dirhem yeme, öter ha öter. “Diyalog guguk, barış guguk, müzakere cik cik!”

 

MADE İN USA

 

CHP’nin bir kararlı militanı vardır. Türkiye’nin her kararının karşısındadır. Türkiye S-400 kararını gözden geçirmeliymiş. NATO’nun sağladığı güvenlikten ve uyumluluktan vazgeçilemezmiş. Üzerinde “Made in USA” yazmayan giysi giyilmez, çakmak taşınmaz diye fetva verecek olsa kimse şaşırmaz. S-400’ler hurdaya döndü diyen de kendisiydi. HDP ile birlikte S-400’leri satıp emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını halledeceklermiş.

 

VER DİYARBAKIRI AL PATRİOTU

 

CHP’nin bir bezirganı vardır. Çok sıkı pazarlık yapar. Aynı zamanda ciddidir. İktidara gelse öyle şeyler verir ki ABD’ye… F-35 de alır, patriot da. Bunlar da neymiş? Uzay gemisi bile ithal eder NASA’dan. Öyle pazarlıkçıdır işte. Verir Diyarbakır’ı, alır Patriot’u. Verir Kıbrıs’ı, alır F-35’i. Uzay Gemisi için boğazları mı gözden çıkarır, İstanbul’un tamamını mı verir? Artık piyasanın o anki durumuna bağlı.

 

KEDERİ DE KADERİ DE BEYAZ SARAYDA

 

CHP’nin ABD askerleri için gözyaşı döken bir sözcüsü vardır. ABD askerlerinin kılına zarar gelse ortalığı ayağa kaldırır. Suriye’de ölen ABD askerleri için taziye mesajları yayınlar. En derin taziyeleri bir ayağı çukurdaki ABD emperyalizmi içindir. Kederi de Beyaz Saray’ın içindedir, gözyaşları Hollywood gözyaşlarıdır. ABD’nin emrindeki koalisyon sürsün diye, IŞİD’in arkasına saklanır. IŞİD ile mücadele daha bitmedi der, Amerika bölgeden çekilirse halimiz harap olur diye inler.

 

AŞIK-I SADIK NATOCU

 

CHP’nin NATO’ya aşık bir mecnunu vardır. Aşık-ı sadık budur, Mecnun’un ancak adı vardır. “NATO üyesi olmanın verdiği caydırıcılığın ulusal güvenliğimizin en önemli unsurlarından biri olduğu unutturulmak isteniyor.” Uğur Mumcu’yu, Eşref Bitlis’i, Muammer Aksoy’u öldüren NATO; 12 Mart’ı, 12 Eylül’ü, 15 Temmuz’u yapan NATO bizi koruyormuş. NATO üyesi olan Türkiye’ye kim nasıl saldırabilirmiş? Diğer NATO ülkelerinin de ABD ile sorunları varmış. Ama hiçbiri NATO’ya üyeliklerini sorgulamıyorlarmış. Sahi ABD’nin bölmeye çalıştığı başka NATO üyesi var mı? Gelin Dünya Sağlık Örgütüne bir dilekçe yazalım. Stockholm Sendroumu’nun adı, Çeviköz Sendromu olarak değiştirilsin.

 

ABD BÜYÜKELÇİSİ

 

CHP’nin emekli bir büyükelçisi vardır. ABD kime yaptırım uygulasa, Çeviköz için sakıncalıdır. Türkiye dahil. Venezuela’ya, Afganistan’a, Filistin’e düşmandır. Libya’da Türkiye’yi savaşın tarafı olmakla suçlar. Filistin’de Hamas’ı terörist ilan eder. Venezuela ABD ambargosuna direniyor ya en büyük demokrasi düşmanıdır. Türkiye’nin Şangay İşbirliği Örgütü’nde yeri yoktur, ŞİÖ demokratik olmayan ülkeler topluluğudur.” “Suriye’nin Kuzeyi’nde Türkiye’nin Kürtlerle mücadeleye odaklanan siyasetini gözden geçirmesi”ni ister. Mülteciler meselesinde AB’den yardım dilenir. ABD parasını verdiğimiz F-35 uçaklarını bize vermiyorsa Türkiye’nin suçudur. “Eğer Türkiye NATO yükümlülükleriyle uyumlu olmayan bir takım silah tercihleri yapmaya devam ederse, bunun Türkiye’nin güvenliği açısından fevkalade ciddi ve çok olumsuz yansımaları olacak”mış. Asla Türkiye’nin büyükelçisi olmamıştır, hep ABD temsilcisidir.

 

CHP’NİN AYNASI

 

Çeviköz, CHP’nin aynasıdır. Uşaklıkta seviye atlamıştır. CHP Genel Başkanı İncirlik’i kapatmaktan bahsediyor ya samimiyetini bu aynaya bakarak anlayabiliriz. Ne diyordu Çeviköz: “İncirlik’i kapatmak demek ayağımıza sıkmak demektir. İncirlik’i kapatmak demek tam anlamıyla Türkiye’nin NATO’yu durdurması, engellemesi demektir.” CHP, Azerbaycan’ın Karabağ zaferini mi kutladı? Yine aynaya bakalım. Azerbaycan-Ermenistan arasında savaş başladığında Çeviköz Türkiye’yi Azerbaycan’a silah yardımı yapmakla ve bir takım cihatçı grupları Ermenistan’ın üzerine sürmekle suçluyordu. CHP, Ermenistan sözcüsünden de, Yunanistan milliyetçisinden daha etkilidir Türkiye düşmanlığında. Yeter ki aynaya bakalım.

 

AMERİKA’NIN SESİ

 

CHP’de Amerika’nın bir sesi vardır. Joe Biden seçilir seçilmez ona çağrılar yapar. Beklentisi Biden’ın “hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, yargı sisteminin siyasette arındırılmasına… Tüm temel hak ve özgürlüklere çok güçlü bir vurgu yapmasıdır.” ABD’nin güçlü demokrasi vurgusunun Irak’ta nasıl uygulandığını hep birlikte gördük. CHP kürsülerinden haçlı seferi çağrısı yapan bir Amerikancı ses duyuyoruz. Laik bir dış politika yürütülelim diyor aynı ses. Bu kavramı da Müslümanların üzerine sürülen ABD namlularına ses çıkarmayalım diye uyduruyor herhalde.

 

SEFİR Mİ SEFİL Mİ?

 

CHP’nin bir sefiri vardır. Sefili mi deseydik? Mavi Vatan’ın dış politikayı askerileştirme ve agresif hale getirmeye yardımcı olan yayılmacı bir söylem olduğunu söylemiştir. Ona göre Mavi Vatan “yayılmacı” bir konsepttir. ABD konseptinin dışında ya ondan olsa gerek. Kıbrıs’ta Annan Planı uygulanmadığı için rahatsızdır. Doğu Akdeniz politikamız ona göre karaya oturmuştur. Denizlere açılması için Batı’nın istek ve önerilerine aynen uyulması gereklidir. Bir de HDP ile aynı gemiye binilmesi.

 

Avro- Atlantik camiasının diplomasinin asil sözlüğüyle konuşan zatı yine susmamış. Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklemeye hazır olduklarını söylemiş. Biz asaletten anlamayız. Koşulsuz bir şekilde ABD ve İsrail’e bağlanmayı Türkiye’ye bağımsızlık ve barış odaklı dış politika diye yutturacağını sanıyorsa onun kimliğini işte böyle açığa çıkarırız.

Yeni Yorum