26 Eylül Salı 2023

ABD'li dergiden skandal çağrı! Türkiye'yi açık açık hedef gösterdi: Karantinaya alınmalı!

ABD'li dergiden skandal çağrı! Türkiye'yi açık açık hedef gösterdi: Karantinaya alınmalı!

ABD basınında CIA'in operasyoncu ismi Michael Rubin imzalı yazıda skandal ifadeler kullanıldı. Türkiye'nin açık açık hedef gösterildiği yazıda, "Batı için en iyi strateji Türkiye'yi karantinaya almaktır" ifadelerine yer verildi.

 

BM zirvesi için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomatik temasları devam ederken ABD basını bir skandala imza attı.

 

Skandalın adresi daha önce de benzer provokatif yazılara yer veren Washington Examiner.

 

TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALDI

 

ABD'de yayın yapan Washington Examiner dergisi, internet sayfasında yayınladığı yazıda Türkiye'yi hedef gösterdi.

 

Türkiye'ye yönelik provokatif önerileri ve açıklamaları ile pek çok defa gündeme gelen Michael Rubin imzalı yazı 'Türkiye'yi karantinaya alın' başlığı ile yayınlandı.

 

"BATI İÇİN EN İYİ STRATEJİ TÜRKİYE'Yİ KARANTİNAYA ALMAKTIR"

 

G20 zirvesinde üzerinde mutabakata varılan Hindistan-Ortadoğu ticaret koridoru planına da yer verilen yazıda 'Hindistan'daki G20 zirvesinin belki de en büyük başarısı Hindistan-Suudi Arabistan-Avrupa Birliği ticaret koridorunun duyurulmasıydı' denildi.

 

Son derece karmaşık olan yeni ticaret rotasını değerlendiren yazar 'Plana göre, dünyanın beşinci büyük ekonomisi olan Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri'ne mal gönderecek. Trenler daha sonra kargoyu Suudi Arabistan ve Ürdün üzerinden İsrail'e taşıyacak. Hayfa Limanı'nda mallar Yunanistan'a yolculuk yapacak kargo gemilerine yüklenecek. Süreç karmaşık gibi görünse de aslında zamandan ve paradan tasarruf sağlıyor ve Hürmüz Boğazı, Bab-el-Mendeb ve Süveyş Kanalı gibi stratejik geçiş noktalarını atlıyor' ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu plana karşı çıktığını yazan Rubin, 'Erdoğan, bunun yerine Irak ve Türkiye üzerinden bir rota önerdi ve Türkiye'yi atlayan hiçbir rotaya aracılık etmeyeceğini savundu' diyerek şöyle devam etti: 

 

'Belki bir gün Türkiye'nin yönü değişecek ve küresel ekonomi ve enerji altyapısına daha iyi entegre olabilecektir. Ama o gün gelene kadar Batı için en iyi strateji Türkiye'yi karantinaya almaktır.'

G20 SONRASI TÜRKİYE ALTERNATİF PLANLAR İÇİN HAREKETE GEÇTİ

 

G20'deki karardan memnun olmayan Türkiye ilk adımını attı. İngiliz Financial Times gazetesi 'Türkiye, G20'nin Hindistan-Ortadoğu ticaret koridoru planına alternatifi için bastırıyor' başlı haberinde şu bilgiye yer verdi;

 

'Türkiye, bu ayki G20 zirvesinde üzerinde mutabakata varılan Hindistan-Ortadoğu ticaret koridoru planına alternatif konusunda yoğun müzakereler içinde.'

 

İngiliz gazete Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Irak, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle yoğun müzakereler içinde olduğunu yazdı.

 

Haberde alternatif bir hat oluşturmak için görüşmelerin devam ettiğini belirtildi.

Yeni Yorum