07 Ekim Cuma 2022

Amal'ın İngiltere yolculuğu başladı

Amal'ın İngiltere yolculuğu başladı

Suriyeli mülteci çocukların yaşadığı sorunları gündeme getirmek amacıyla tasarlanan 3,5 metre boyundaki 'Amal' ismi verilen kukla, dört ay sürecek ve İngiltere'de sona erecek yolculuğuna Gaziantep'te ilk adımını attı.

GAZİANTEP'TEN İNGİLTERE'YE

 

Suriyeli mülteci çocukların yaşadığı sorunları gündeme getirmek amacıyla tasarlanan dev kukla, dört ay sürecek yolculuğuna başladı. İngiltere'de sona erecek yolculuğun başlangıç noktası Gaziantep'ti.

Amal'ın yürüyüşe başlaması nedeniyle Gaziantep Kalesi önünde tören düzenlendi. Törene çok sayıda mülteci çocuk katıldı. Etkinlikte çocuklar ellerindeki fenerler ile Amal'ın yolunu aydınlatarak yürüyüşüne eşlik etti.

Tuttukları şıklarla kuklaya yolu gösteren mülteci aileler ve çocukları arasından ilerleyen Amal'ın kuklası, vatandaşlar tarafından da ilgi gördü.

 

Etkinlikte sanatçılar Ali Demirel ve Balkan Karişman Gaziantep Kalesi üzerinde ışık ve lazer gösterisindeydi.

İNGİLİZ TİYATRO TOPLULUĞUNUN PROJESİ

 

İngiltere merkezli Good Chance Tiyatrosu tarafından hayata geçirilen ve Türkiye'den birçok kuruluş ve sanatçının destek verdiği proje kapsamında hazırlanan kukla Amal, annesini bulmak üzere yola çıkan bir kız çocuğunun hikayesini anlatıyor.

 

Küçük Amal'ın hikayesi ile dünya devletlerine farkındalık oluşturmak ve ülkelerinden iç savaştan kaçarak sınırı aşan çocukların sığındıkları ülkelere geliş hikayelerinde yaşadıkları sorunlarına dikkat çekmek hedefleniyor.

 

8 BİN KİLOMETRELİK YOLCULUK

 

Gaziantep'ten başlayan ve dört ay sürecek 8 bin kilometre yolculuğu olan Amal'ın kuklası, yolculuğu esnasında 120 farklı etkinliğe katılarak gittiği şehirde mültecilerle buluşacak.

Yeni Yorum