04 Şubat Cumartesi 2023

Bitterlich: AB, Türkiye ile ilişkilerinde hata yaptı

Bitterlich: AB, Türkiye ile ilişkilerinde hata yaptı

Emekli Alman büyükelçi Joachim Bitterlich, Türkiye ile ilgili dikkat çeken itirafta bulundu. Bitterlich, AB'nin Türkiye ile olan ilişkilerinde hatalı olduğunu dile getirdi.

 

Türkiye'nin kendilerine yaklaşması için çaba gösterdiklerini belirten Bitterlich, "Khol'a danışmanlık yaparken, dışişleri, savunma, aynı zamanda göç ve hukuk gibi kritik alanlarda köprüler kurarak Türkiye'yi belli bir dönem AB iç pazarına sokma fikrini geliştirdim. Türkiye'nin bize yaklaşmasını istedik. Ancak Khol ile işbirliğini artırma teklifinde bulunduğumda, AB'de kimse bizimle ilgilenmedi" ifadelerini kullandı. Avrupa'ya eleştiride bulunan Bitterlich, AB'nin gerektiği gibi çalışmadığını vurguladı.

 

Kriz zamanlarında herkesin kendini kurtarmaya çalıştığını söyleyen emekli büyükelçi, "Komşuya bakmıyoruz ve güçlü bir Avrupa inşa etmek için uğraş vermiyoruz. Kimseyi yargılamadan davranışlarımızı sorgulayabilir, doğru soruları sorabilir ve ciddi bir bakış açısıyla hareket edebiliriz" dedi.

 

KIBRIS MESELESİNİ ÖRNEK GÖSTERDİ

 

Kıbrıs meselesini örnek gösteren Bitterlich, "Avrupa neden Kıbrıs'ta çözümü ilerletmedi?. Doğu Akdeniz'de Alman arabuluculuğunu neden daha fazla zorlamayalım? Arabuluculuk için bastırırsak, Yunanistan'ın veya Kıbrıs'ın haykırmasına izin vermek yerine haklılar mı haksızlar mı diyebiliriz. Almanlar da böyle bir çözüm için ısrar etmediler, kendi hallerine bıraktılar" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Yorum