28 Eylül Çarşamba 2022

Çavuşoğlu’dan Afganistan’dan açıklaması

Çavuşoğlu’dan Afganistan’dan açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni kurulacak Afgan hükümetinin tanınmasında uluslararası toplumla beraber hareket edeceklerini söyledi. Taliban’la Doha üzerinden temas olduğunu belirten Çavuşoğlu, Taliban’ın önceliğinin hükümet kurmak olduğunu söyledi.

 

Bakan Çavuşoğlu gazetecilere yaptığı değerlendirmede; "Kapsayıcı bir hükümet kurulacak mı bunları görmemiz lazım. Görüştüğümüz herkes hemfikir uluslararası toplumla hep birlikte hareket edeceğiz. Atacağımız adımlar koordine edilecek. Belki NATO Dışişleri Bakanları toplantısı olacak cuma günü… Önceden bir karar vermek, şöyle olacak böyle olacak doğru olmaz." dedi.

 

ÇAVUŞOĞLU, TALİBAN’DAN TÜRKİYE’YE ZİYARET OLUP OLMAYACAĞI SORUSUNU 

 

"Havaalanı ile ilgili farklı görüşler vardı. Ama bu gelişmeler oldu o zaman sayın Cumhurbaşkanımız TV’de söylemişti ama değişik kanallardan iletişimimiz var Kabil’den Doha üzerinden temaslarımız var olması da lazım. Şimdi hükümet kurmak için kendi aralarında görüşmeye başladılar esas öncelikleri o”

 

KILIÇDAROĞLU’NUN AFGAN MÜLTECİLER İÇİN AMERİKAYLA ANLAŞILDIĞI İDDİASI

 

Bakan Çavuşoğlu; "Böyle bir anlaşma hiç olmadı böyle bir teklif de bize hiç gelmedi. Getirelim Afganları sizde tutalım teklifi hiç gelmedi. Gelse de biz kabul etmeyiz” ifadesini kullandı.

 

AFGANİSTAN'DAN TAHLİYELER

 

Çavuşoğlu açıklamalarının devamında, bin 500 civarında Türk’ün Afganistan’da bulunduğunu söyledi. Bu vatandaşların bir kısmının dönmek istemediğini belirtti. Çavuşoğlu, Afganistan’daki vatandaşlara tek tek ulaşılarak gitmek isteyenlerin Türkiye’ye tahliyesini sağladıklarını ifade etti.

 

TÜRKİYE AFGAN HÜKÜMETİNİ TANIYACAK MI?

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Taliban'ın kuracağı yeni hükümetin tanınıp tanınmayacağı ile ilgili soru ile ilgili olarak da; "Ortak tutum için ülkelerle görüşüyoruz, önceden karar vermek doğru olmaz." dedi.

Yeni Yorum